Iako država još nije saopštila koliku je štetu ove godine nanela suša, stručnjaci tvrde da su direktni gubici možda i veći od milijardu evra ako se prinosi porede sa rekordnim, prošlogodišnjim. Mada ova poljoprivredna godina nije lošija od onih 2012. i 2000. godine.
Kako je za Betu rekao stručnjak za poljoprivredu Milan Prostran, po nezvaničnim procenama, vrućina je uništila četiri miliona tona kukuruza, vrednosti 600 miliona dolara.
Možda vas zanima
Zašto je dobro gajiti speltu?
17/08/2024
“Ove jeseni smo ubrali četiri miliona tona kukuruza, a 2000. godine je od suše spašeno 2,9 miliona tona. Prinosi pšenice su 2000. godine bili smanjeni, a ove godine su bili prosečni, pa ova sušna godina nije najgora”, rekao je Prostran.
Pored kukuruza, ove godine je, po njegovim rečima, najviše oštećena soja, rod je prepolovljen i izgubljeno je 200 miliona dolara.
“Ako je šteta samo na te dve poljoprivredne kulture 800 miliona dolara, ukupna će biti preko milijardu evra jer toj cifri treba dodati i gubitke na suncokretu, repi i drugim kulturama, voću i povrću”, rekao je Prostran. Dodao je da je indirektna šteta od suše to što će manji rod loše uticati na razvoj stočarstva, prerađivačku industriju, domaći bruto proizvod i izvoz.
Posledice suše, najviše je osetio poljoprivredni proizvođač jer neće imati dovoljno novca da uloži u proizvodnju u idućoj godini, kaže Prostran.
Štetu će, prema njegovim rečima, delimično ublažiti rast cena zbog smanjenja ponude, pa će se ti poljoprivredni proizvodi skuplje prodavati.
Predsednik Udruženja za unapređenje proizvodnje i izvoza žitarica i uljarica “Žita Srbije” Vukosav Saković rekao je da je ove godine šteta od suše na kukuruzu, soji i suncokretu 600 miliona evra.
“Ova godina je po prinosima bolja od 2012. godine koje se svi sećaju, a i od 2000. godine kada smo čak i kukuruz uvozili”, rekao je Saković.
Iako je, kako je rekao, 2017. godina treća katastrofalna sušna godina od 2000. godine, kukuruza, soje i suncokreta će biti dovoljno za domaće potrebe i “blagih viškova” za izvoz.
Komentari