Poljoprivrednici se bore za opstanak: Glasovi ratara, voćara i stočara nakon razgovora sa Vladom

Poljoprivrednici se bore za opstanak: Glasovi ratara, voćara i stočara nakon razgovora sa Vladom

U vreme kada se poljoprivreda u Srbiji suočava sa izazovima kakve dugo nije doživela, a stočarstvo nestaje, predstavnici ratara, voćara i stočara izneli su svoje zahteve pred Vladom. Razgovarali smo sa Jovicom Jakšićem, Milošem Radosavljevićem i Ljubišom Mladenovićem o teškoćama sa kojima se suočavaju, subvencijama i očekivanjima od Vlade.

“Mi smo ove godine ušli sa visokim troškovima i na osnovu tih troškova i cena inputa, formirali smo poljoprivrednu godinu. Prvi put otkako se bavim poljoprivredom, ulazimo u minus”, objašnjava predstavnik ratara, Jovica Jakšić.. “Stalno se suočavamo sa situacijom da radimo besplatno, velikom amortizacijom, lošim vremenskim uslovima i dramatičnim padom cena.

Na osnovu ovoga, veliki broj poljoprivrednika je nezadovoljan i traži povećanje subvencija za narednu godinu. Vlada i Ministarstvo poljoprivrede organizovali su sastanak kako bi prezentovali svoje planove za 2024. godinu. Naš predlog je bio da dobijemo 300 EUR po hektaru i gorivo bez akciza. Deo ovih zahteva je sada predstavljen.

Subvencija i za parcele pod već zasejanom pšenicom: Da li će Vlada ispuniti zahteve poljoprivrednika?

Vlada predlaže da nam 18.000 dinara isplate direktno do 31. marta, dok drugih 18.000 dinara dobijemo kroz račune i dokaz o kupovini sertifikovanog semena. Tražili smo da ne zahtevaju račune za parcele na kojima je već posađena pšenica, jer pravilnik je donet nakon setve. Smatramo da bi Vlada trebala da isplati subvencije bez obaveze pravdanja računima za te parcele.

Znamo da imamo 2.600.000 hektara koji se subvencionišu, od čega je oko 500.000 hektara posađeno pšenicom, što čini oko 20%. Ako se naš zahtev ne prihvati, oko 20% subvencija neće biti isplaćeno, iako smo čuli da Vlada želi isplatiti sav novac iz budžeta.”

Da li imate podatak da li je svim gazdinstvima isplaćena subvencija za 2023. godinu, koju su regularno podneli zahteve putem E-agrara?

“Na početku sastanka, ministarka je rekla da će isplatiti svim gazdinstvima, ali da moraju da dopune svoje zahteve. Još uvek postoje nesuglasice i nepravilnosti u podnošenju zahteva, pa ćemo videti kako će se situacija razvijati.”


Voćari traže povećana davanja i subvencionisano gorivo

“Danas smo imali sastanak povodom budžeta za poljoprivredu 2024. godine. Predstavljamo voćare i želimo ukazati na teško stanje u poljoprivredi, posebno u voćarstvu”, izjavio je Miloš Radosavljević. “Tražimo povećanje direktnih davanja po hektaru i subvencionisano gorivo kako bismo preživeli ovu tešku godinu. Naši zahtevi su usmereni ka malim voćarima sa parcelama do 10 hektara.”

Da li su ovo vaši prvi zahtevi upućeni Vladi i kakva su vaša očekivanja?


“Da, ovo su naši prvi konkretni zahtevi. Za srpsko voćarstvo postoje subvencije za podizanje zasada, ali sada trebamo direktnu pomoć kako bismo preživeli ovu krizu.”

Osim što se borite da preživite sa kojim se sve još problemima susrećete? Kako se odvija izvoz voća, a kako prodaja voća i uvoz voća, i kako to utiče na vas?


“Trenutno je situacija loša, posebno za jabučasto voće. Tržište je poremećeno, pa imamo problema s plasmanom robe. Velika količina voća završava u hladnjačama, čekajući bolje vreme.”

Na pitanje da li se i dalje podižu novi zasadi, Ljubiša odgovara: “U prethodnim godinama je bilo podizanja novih voćnjaka, ali sada mislim da će se to promeniti jer više nema ekonomske isplativosti bez podrške države.”

Stočarstvo u Srbiji na strmoglavo silaznoj putanji

Stočar Ljubiša Mladenović izjavio je da je stočarstvo u Srbiji grana poljoprivrede koja nestaje. Za deset do petnaest godina, neće biti ko da proizvodi meso i mleko. Seljačka domaćinstva su prazna, a selo je uništeno.

“Svinjska kuga je dodatno pogoršala situaciju”, objašnjava Ljubiša. “Sela su ispražnjena, i proizvodnja mesa je ugrožena.”

Kako to utiče na cene proizvoda, kao što su čvarci i svinjska mast?

“Cene su naglo porasle, i to je velika žalost. Nekada je Srbija bila poznata po proizvodnji mesa i svinjskih proizvoda, ali sada toga gotovo da nema.”

Na pitanje da li su ranije imali priliku da pregovaraju sa kompetentnim pregovaračima u Vladi, Ljubiša odgovara da, je to prvi put na ovakvom nivou. A ako se nešto ne preduzme podhitno njemu i njegovim kolegama preti nestajanje.

 

 
 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica