Sunčica Savović, direktorka Udruženja “Žita Srbije”, početkom ove nedelje odgovorila nam je na neka od najvažnijih pitanja za kreiranje što verodostojnije slike o trenutnom stanju u usevima pšenice.
Kako kaže Sunčica, prvo je važno podsetiti se kako je vreme tokom proleća bilo i uticalo na razvoj pšenice.
“Vremenske prilike tokom proleća i niske temperature koje smo imali su usporile vegetaciju ozimih useva i to će se neminovno odraziti na početak žetve, koja će ove godine kasniti sigurno oko nekih deset dana”, kaže Savović.
Žetva ječma je prošlog vikenda počela na pojedinim poljima, kaže ona.
A na pitanje da li se može nešto zaključiti o rodu ove godine, Sunčica navodi: ” U jesenjoj setvi prošle godine zasejano je nekih 25 000 hektara više pšenice nego godinu dana ranije, tako da sa 595 000 zasejanih hektara mi optimistično očekujemo prinose na nivou od 5 tona po hektaru na nivou cele zemlje, što znači da ćemo imati rod od oko 3 miliona tona”.
Rasponi u prinosu očekuju se i u ovoj godini.
Takođe, pored prognoziranih većih prinosa ove godine očekuju se i promene u kvalitetu pšenice.
“Prema prekupljenim podacima ove godine nećemo imati problem sa fuzariumom, a konačan kvalitet će umnogome zavisiti od vremenskih prilika u vreme žetve”, navodi Savović.
Najoptimalniji period za trgovinu neizvestan
Sunčica Savović navodi da je, kao i svake godine, teško konkretno reći koji bi period mogao biti optimalan za trgovinu.
“Ako bi žetva pšenice počela u ovom trenutku, cena pšenice bi bila nekih 20 din/kg, i proizvođači najbolje znaju da li bi bili zadovoljni”, kaže ona i podseća da je pšenica berzanska roba.
To podrazumeva da cena pšenice na domaćem tržištu zavisi i od kretanja cena na međunarodnim berzama. U protekle dve godine postoje tehnički faktori, poput velikih investicionih fondova, koji drastično utiču na kretanje cena uljarica i žitarica na dnevnom nivou – podseća Savović.
“Ulaskom na strane berze investicioni fondovi kao prodavci uspevaju da obore cenu i po 40 $/t što su velike oscilacije, ili kada se pojavljuju kao kupci drastično se povećava tražnja, pa je cena u stanju da za jedan dan “ode na gore”, kaže Savović i zaključuje da je zbog toga teško dati dobar savet kada je dobar trenutak za trgovinu.
Jedan takav slučaj u prethodnom periodu zabeležen je kod soje, koja je u Srbiji zabeležila cenu skuplju od 200 evra €/t nego na relevantnim evropskim berzama. U tom trenutku imala je najskuplju cenu u svetu.
“Najbolje je posmatrati promene na nedeljnom nivou, jer se najrealnija slika stekne”, kaže Sunčica i podseća u poslednje dve nedelje cene uljarica i žitarica su u laganom padu.
Najnoviji nedeljni izveštaj sa berzi pogledajte na sledećem linku.
Sagovornik: Sunčica Savović, direktorka Udruženja “Žita Srbije”
Komentari