Prvi put posle raspada Jugoslavije uspostavljen je direktni kontakt između srpskog i egipatskog Ministarstva poljprivrede i Ministarstva snabdevanja i trgovine sa ciljem da se usaglase propisi za izvoz pšenice iz Srbije u Egipat. Kako bismo saznali više o tome, pozvali smo direktora udruženja „Žita Srbije“ Vukosava Sakovića.
„Taj postupak je na samom kraju, ali nije završen još uvek, očekuje se da u februaru dođu egipatski inspektori da posete naše Ministarstvo, odnosno Upravu za zaštitu bilja da vide kako mi štitimo pšenicu, kako se borimo protiv određenih bolesti, kako je skladištimo i iza toga, pošto očekujemo da neće biti problema, sledi potpisivanje, što znači da bi taj administrativni deo država mogla da završi krajem februara ili u martu“, rekao je za Agromediju direktor udruženja “Žita Srbije”, gospodin Vukosav Saković.
Možda vas zanima
Zašto je dobro gajiti speltu?
17/08/2024
Tek nakon što inspekcija iz Egipta obavi svoj posao, ukoliko da „zeleno svetlo“, Srbija stiče pravo da se prijavi na neki od tendara za izvoz u Egiptu.
„Oni raspisuju tendere u kojima traže određeni kvalitet, količinu i rok isporuke, a sa druge strane očekuju da im se ponudi cena, a konkurencija je oštra, najveći svetski izvoznici, prodavci i proizvođači takođe su na tom tenderu. Kada se pojavimo mi, pojaviće se i Rusi, Ukrajinci i zemlje Evropske unije, Amerika i neki drugi.“
Na većini parcela na kojima je posejana pšenica u Srbiji, pšenica se još uvek nalazi u fazi nicanja. Iako vegetacija kasni, zima nije ugrozila useve, a šta će dalje biti zavisi od budućih vremenskih prilika.
Sagovornik:
Vukosav Saković, direktor udruženja “Žita Srbije”
Komentari