Ove nedelje, na „Almex“-ovom imanju Petefi u Temerinu, održani su trodnevni Dani polja, odnosno, tradicionalni inovativni centar kompanije „Dekalb“. U organizaciji četiri kompanije, na njemu je predstavljeno sve što je jednom dobrom rataru potrebno – „Dekalb“ semena kukuruza, „Claas“ mehanizacija koju distribuira kompanija „Almex“, „Timac Agro“ granulisana, tečna i vodotopiva đubriva i „BASF“ preparati za zaštitu bilja.
Gospodin Fedor Miladinović iz kompanije „Dekalb“ rekao nam je s kojim ciljem se inovativni centar održava i šta sve proizvođači na ovoj manifestaciji mogu da vide.
Možda vas zanima
Zašto je dobro gajiti speltu?
17/08/2024
„Cilj nam je da okupimo naše poljoprivredne proizvođače, da im pokažemo šta ima novo i u našoj kompaniji, ali i u tehnologiji i proizvodnji kukuruza uopšte. Tako svi zajedno, oni od nas, a definitivno i mi od njih, možemo mnogo da naučimo“, rekao je on.
Predstavnici kompanije „Dekalb“ kažu da su ratare na ovom Danu polja posebno zanimali rani hibridi kukuruza, naročito oni iz FAO grupa 300 i 400.
„Nova genetika dovela je do toga da i rani hibridi mogu da daju izuzetno visok prinos, a brzina otpuštanja vlage kod njih definitivno omogućava veći profit. Naš novi hibrid DKC 4943 izgleda sjajno u svim ogledima. Ja jedva čekam da odem u njivu sa vagom i kombajnom, da požanjem prvi ogled i vidim šta je to zaista novo što može jedan hibrid da da. Naši već standardni HD hibridi takođe izgledaju odlično i mislim da će prinos biti jako dobar“, dodao je Fedor.
Na ovoj manifestaciji saznali smo i da srpski ratari u proizvodnji sve veći značaj pridaju pravilnoj ishrani biljaka. Zato je za njih i saradnja sa kompanijom „Timac Agro“, koja je na tržištu već više od 10 godina, veoma važna.
„Mi imamo mnogo formulacija u našoj ponudi, za jesen ih je, recimo, 6. One se prodaju zavisno od tipa i analize zemljišta. Naša osnovna preporuka za pšenicu i za kukuruz bila bi Duofertil top 38, formulacija sa naglašenim fosforom, u količini od 170 do 200 kilograma po hektaru, a za suncokret i soju Eurofertil top 34 u količini od 200 do 220 kilograma po hektaru“, istakao je Milan Svilar iz kompanije „Timac agro“.
Naravno, prvi korak za dobre rezultate u ishrani bilja jeste analiza zemljišta. Sledeći je savetovanje sa stručnjacima, a tek zatim primena mineralnih đubriva. Ipak, čak i ako ste sve na vašim njivama uradili kako treba, ne zaboravite da je za vrhunske rezultate u ratarstvu neophodna i dobra mehanizacija.
„Ovo je bila prilika za posetioce da sa našim menadžerima porazgovaraju uživo, da dobiju pravovremene informacije, kataloge, pogledaju mašine i čuju koji su to uslovi prodaje i cene koje imamo, ali i kako su mašine opremljene“, rekla je Jelena Marković iz kompanije „Almex“.
Po svemu sudeći, ova manifestacija s punim pravom nosi naziv inovativni centar. Sigurno je da su ratari od predstavnika ovogodišnjih domaćina iz četiri kompanije naučili mnogo novih stvari koje će im pomoći u radu na poljima, kao i u ostvarivanju dobrih rezultata. A kako izgleda spoj rada, nauke, znanja i iskustva, saznaćemo veoma uskoro, u vreme javnih žetvi koje „Dekalb“ organizuje u raznim krajevima Srbije. Naravno, sve što budemo videli, pokazaćemo i vama!
Sagovornici:
Fedor Miladinović iz kompanije „Dekalb“
Milan Svilar, „Timac Agro“
Jelena Marković, „Almex“
Milan Bolajić, ratar iz Bačke Palanke
Rozalija Horvat, ratarka iz Novog Sada
Komentari