Kvalitet i svojstva zemljišta su goruća tema u poljoprivrednoj proizvodnji. Od zemlje uzimamo dosta, ne vraćamo joj gotovo ništa, pa se postavlja pitanje održivosti ovakve proizvodnje. BTZ tehnologija nudi svojevrsne alate za negu zemlje, sa ciljem da vratimo zemlju kakva nam je bila ranije – prepuna organske materije, mesto za rast srećnih biljaka. Razgovarali smo sa spec. dipl. inž. Bogdanom Žigićem, direktorom kompanije Biofor System, koji nam je objasnio kako i zašto moramo da negujemo zemljište ako mislimo da od njega dugoročno živimo.
Kako nam je naš sagovornik objasnio, poljoprivrednici treba da se prisete prošlosti. Kada su se počela uvoditi mineralna đubriva, svaka njiva je imala stajnjak. Danas nema dovoljno stajskog đubriva, pa se kao posledica toga događa gubitak organske materije i salinizacija.
U našim njivama se izgubio humus, za šta je odgovorno povećanje prinosa koji ,,vadi” humus sa sobom, a ta cena je previsoka. Gubitkom humusa zemljište gubi prirodnu plodnost, a to se posebno vidi u lošim proizvodnim godinama.
Gubitak humusa znači da smo izgubili prirodne procese koji se dešavaju u zemljištu, jer smo napravili uslove da ,,živi” deo zemljišta ne može da opstane. Zato treba da se zapitamo: šta smo izgubili na našem zemljištu?
Zamljišta kakva smo imali ranije, ne tako davno, lakše su primala i zadržavala vlagu, na proleće su bila toplija, a imali smo i veći stepen iskorišćavanja mineralnog đubriva. Takva zemljišta imala su u sebi humus, a njegov nedostatak u današnjem zemljištu skupo plaćamo.
Šta je rešenje? BTZ tehnologija je zapravo ,,alat” za adekvatnu negu zemljišta, koje će povratiti humus i prirodnu plodnost zemljišta. Rastresito zemljište, prepuno korisnih mikroorganizama i vazduha je ono u kojem raste ,,srećne” biljke koje lako puštaju koren.
Sa druge strane, zemljište koje nije rastresito već zbijeno, bez korisnih materija, nije u stanju ni da zadržava vlagu, što je ozbiljan problem naročito ako imamo u vidu da se usled klimatskih promena sve češće javljaju suše.
Prednost BTZ tehnologije kao alata za negu zemlje je upravo ta što preparati, koji se komponuju jedni sa drugima, omogućavaju zemljištu da zadrži vlagu, a samim tim se povećava i broj mikroorganizama.
Rezultat primene BTZ tehnologije je bolja i izbalansirana ishrana biljaka, kao i jačanje njene otpornosti na izazove koje donose spoljni uticaji. Kvalitetno zemljište će pružiti biljkama sve što im je potrebno.
Ne možemo imati loše zemljište, ono od koga više uzmemo nego što vratimo, i očekivati da dugoročno živimo od njega.
Pogledajte ceo intervju sa spec. dipl. inž. Bogdanom Žigićem i zapitajte se: kakvo je zemljište koje obrađujemo i jesmo li svesni cene koju plaćamo i koju ćemo platiti?
Komentari