BTZ tehnologija (biološki tretman zemljišta) podrazumeva kontinuiranu aktivnost odabranih zemljišnih mikroorganizama koji se nalaze u mikrobiološkim đubrivima Biofor. Njena glavna svrha je očuvanje plodnosti zemljišta i poboljšanje rasta gajenih useva. Cilj BTZ tehnologije je vraćanje održivog sistema plodnosti zemljišta, čime se doprinosi dugoročnoj zdravoj proizvodnji i očuvanju zemljišta. Razgovarali smo sa spec. dipl. inž. Bogdanom Žigićem, direktorom kompanije Biofor, kako bismo saznali na koji način ova tehnologija ispoljava svoje delovanje, korak po korak.
BTZ tehnologija – domaćinski pristup zemljištu
Kako nam je Bogdan objasnio, BTZ tehnologija je domaćinski pristup zemljištu. Kreće se sa tretmanom žetvenih ostataka nadaleko čuvenim preparatim BioPlug. Na taj način se žetveni ostaci stavljaju u funkciju, čime se dobija bolje stanje zemljišta i bolja ishrana biljaka, jer se tokom ovog procesa stvara humus.
Na proleće, kada krene setva, tretman semena preparatom BioGnezdo omogućava da svako seme nikne kako treba i ujednačeno raste, čak i u izazovnim uslovima. Misiju BioGnezda kasnije upotpunjuju Biofor Active i BioP koji deluju zemljišno i omogućavaju sjajan početak vegetacije.
Efikasna ishranjenost je ključna
Ovaj tretman mladim biljkama omogućava pristup dovoljnim količinama azota, fosfora i kalijuma. BioP omogućava oslobađanje fosfora ali i ostalih preko potrebnih mikroelemenata, pa biljka biva obezbeđena sa svim esencijalnim hranljivim materijama u toku vegetacije.
Sa dovoljnim količinama dostupnog fosfora dobijamo snažan koren, ali i dovoljno energije da se kasnije hrani i crpi sve neophodne hranljive elemente. Biljke prednjače u vegetaciji, veći su sprovodni sudovi usled dostupnosti obilja hranljivih elemenata.
BTZ tehnologija podrazumeva i efikasnu ishranu azotom. Preparat Nitrogenius omogućava folijarno ali i zemljišno delovanje na biljku. Biljkama omogućava pristup azotu onda kada im je najviše potreban, čime u prvi plan dolazi efikasnost korišćenja ovog elementa.
Potrebe biljaka za azotom najveće su tokom oplodnje, kada su obično visoke temperature. Međutim, ako biljka prednjači u razvoju uz pomoć BTZ tehnologije, ona će ranije ući u oplodnju, kada su temperature nešto prijatnije.
Izbalansirana ishrana biljaka omogućava im i veći kvalitet oplodnje, što je izuzetno važno za svaku biljku.
BTZ tehnologija – odgovor na stresne uslove
Poslednjih godina svedočimo sve češćim sezonama sa stresnim vremenskim prilikama na koje ne možemo da utičemo. Ipak, sa aspekta agronomije, možemo biljkama da pomognemo da lakše prevaziđu stresne situacije.
BioEho kao stimulator je sjajan način da pomognemo biljkama da adekvatno odgovore na teške uslove. Na kraju ovog procesa, dobijamo biljnu masu koja zatim ponovo postaje najbolje moguće organsko đubrivo, čime zemlji vraćamo obilje hranljivih materija za sledeći ciklus.
Da li ste već primenili BTZ tehnologiju na svom imanju?
Komentari