Razgovarali smo sa Kristianom Todorovim iz Banatskog Novog Sela o tome kako pristupa đubrenju i šta je sve to bitno za uspešan prinos pšenice, kukuruza i drugih žitarica na njegovim njivama. On već nekoliko godina unazad koristi kompletnu paletu Biofor-ovih mikrobioloških đubriva i sa njima postiže vrhunske rezultate, a evo i njegovog iskustva.
Više na ovu temu
Koliko je važno zemljište za uspešan prinos?
Pošto od toga živi, i poprilično brinem o zemlji, i kako sam Kristian kaže “za početak sa zemljom je tako, da šta dobijam to uzvraćam,” . To je jedan od razloga zbog čega koristi mikrobiološka đubriva i zbog čega su njihove njive takve.
Šta koristite od Bioforovih preparata?
Kristijan na svojim njivama gaji pšenicu, suncokret i pšenicu i sva semena tretira Bio Gnezdom, to je prvi preparat u asortimanu proizvoda. A kad je pšenica u pitanju, koristi i “seme sa tavana”.
Ovo radi unazad već sigurno barem 5-6 godina. Kako sam navodi, krenuo je sa primenom zbog boljeg nicanja, a najčešći faktori utiču na manju klijavost su hladni vremenski uslova i sve češća hladna i suva proleća. Bio Gnezdo je ono što nam je neophodno za sva semena, odnosno za najbolje očuvanje zrna i klijanje.
“Mi smo na parceli gde imamo i semensku robu i našu, ali već je vidljiva velika razlika tamo gde smo radili sa Bio Gnezdom našu pšenicu i tamo gde smo sipali iz džaka deklarisano seme.
Pšenica je bujnija, mnogo je veće korenje, mnogo bolje usvajanje.
“Ja smatram da je to nešto što mora. Koristio sam Bifor Aktiv. Koristio sam BioP za bolje usvajanje fosfora. Prošle godine smo krenuli da koristimo Nitrogenius za usvajanje azota. BIO Eho kao biostimulator smo koristili u pšenici i na kraju naravno BioPlug, dakle ceo asortiman. Nije poenta u tome samo baciti mineralna đubriva, već da se ta mineralna đubriva bolje razlažu i da biljka usvaja sve te hranljive materije kojih ima u zemljištu. Da dobije sve što joj je neophodno da bi realizovala svoj puni genetski potencijal i bila takva kaš što je sada vidite.
Radili smo oglede na svim kulturama od pšenice, kukuruza, suncokreta, i do sada se nije desilo da imamo manje rezultate na delovima njive gde smo radili BIOFOR-ove preparate, nego na onim delovima gde ih nismo radili. Ja sam to već spomenuo, da kada na uloženi dinar dobiješ 2, 3, 4 mislim da je to sasvim zadovoljavajuće, barem što se mene tiče.
“Nitrogenius sam prošle godine koristio na usevima kukuruza, suncokreta, a nešto smo probali i na pšenici. Radili smo i neke oglede”, navodi Kristijan.
“Na suncokretu smo po mom mišljenju, imali najbolje rezultate. Mi radimo jesenju prihranu, a u proleće ne idu druga đubriva, tako da je Nitrogenius prava stvar za usvajanje azota, za rast biljke, za sve to što je biljci neophodno, da na najbolji način iskristi sve što je u zemlji dostupno.”
Koji je to period godine kada se đubrivo primenjuje?
Mi smo radili u herbicidnom tretmana protiv korova, tada smo koristili Nitrogenius. U kukuruzu smo koristili kada je kukuruz bio treće, četvrto pero, takođe uz herbicidni tretma. Nitrogenisu se primenjuje zemljišno i folijarno, znači usvajanje je i kroz zemlju i kroz list tako da nije nikakav problem ići ranije ni kasnije.
Pitali smo Kristiana da li neko, da li komšije, drugari, kad vide ove useve, ovako malo ljubomorno i pitaju za u čemu je štos, kako je uspeo da mu usev izgleda ovako zdravo bujno?
“Oni koji su mi pravi drugari, ti već rade, koriste svi BIOFOR, tako da i oni imaju tu prilike da vide rezultate na svojim njivama. A ovi ostali, moja rečenica je:
Ako ne probate - ne znate šta je.Kristian Todorov
Tako da ako budu probali znaće.
Imaće i oni ovakve njive verovatno.”
Komentari