Kupci u brojnim zemljama preferiraju žumance intenzivne zlatno narandžaste boje, jer ga povezuju sa boljim kvalitetom i intenzivnijim ukusom. Takva nijansa žumanca se može dobiti ukoliko se kokoš hrani narandžastim kukuruzom sa visokim sadržajem karotenoida, supstanci koje pozitivno utiču na ljudsko zdravlje. U nastavku otkrivamo kako se proizvodnja jaja tada razlikuje u odnosu na standardnu.
Poznato je da kokoške nisu u stanju da sintetišu karotenoide. U pitanju su pigmenti biljnih masnoća koji se prirodno razlikuju po crvenoj, narandžastoj i žutoj boji, a imaju pozitivan uticaj na ljudski organizam. Tako je jasno da jarko narandžasta boja žumanca može biti izvedena samo iz karotenoidnih pigmenata u njihovoj hrani.
Zato, da bi postigli “obojenije” žumance, neki proizvođači koriste specifične aditive za hranu koji sadrže žute i crvene karotenoide iz prirodnih ili veštačkih izvora.
Možda vas zanima
Narandžasti kukuruz u ishrani kokoši daje zlatna žumanca
Problem sa većinom veštačkih karotenoida je u tome što, iako mogu da povećaju nivoe karotenoida u žumancima, iziskuju značajne troškove proizvođačima jaja. A uz to ne pružaju zdravstvene benefite povezane sa prirodnim karotenoidima koji se nalaze u, na primer, kukuruzu.
Ishrana kukuruznim zrnom dovodi do prirodnih varijacija u karotenoidima koji su povezani sa dobrobitima za ljudsko zdravlje. Neki od njih su kognitivno zdravlje i dobar vid.
U jednoj studiji, upoređen je uticaj dodavanja bioobogaćenog narandžastog kukuruza, sa visokim sadržajem karotenoida, standardnom žutom i belom kukuruzu kod kokošaka nosilja. Kako bi procenili efekat na proizvodnju jaja, pigmentaciju žumanca i taloženje karotenoida.
Ono što je otkriveno jeste da ishrana koja uključuje narandžasti kukuruz dovodi do proizvodnje jaja sa jarkom bojom žumanca. A to se odražava i u višoj hranljivoj vrednosti.
Proizvodnja jaja sa visokim sadržajem karotenoida
Kada su posmatrali performanse kokoši, istraživači su otkrili da je procenat polaganja veći kod onih koje se hrane narandžastim kukuruzom, u poređenju sa žutim. I to za 2,1% tokom prve nedelje i za 3,3% nakon 5 nedelja. Težina jajeta i težina ljuske kokošaka koje su hranjene narandžastim kukuruzom bile su 3% i 7% veće u odnosu na one hranjene žutim kukuruzom. Nije bilo razlike u težini žumanca.
Sve u svemu, beli kukuruz i žuti kukuruz u ishrani su dali slične performanse proizvodnje jaja, dok je narandžasti bio bolji od te dve vrste.
Koja sorta kukuruza obezbeđuje najbolje žumance?
Gore opisano istraživanje pokazuje veću prisutnost karotenoida u žumancetu kada se u ishrani kokoši koristi narandžasti kukuruz. Ipak, potrebno je obaviti naknadnu studiju koja će uključivati različite sorte narandžastog kukuruza. Kako bi se utvrdilo koji je najbolji u te svrhe tj. koji obezbeđuje najviši nivo karotenoida u žumancetu.
Izvor: All About Feed
Komentari