Zašto se pasulj zove “sirotinjsko meso”?

Zašto se pasulj zove “sirotinjsko meso”?

Kad se pomene pasulj, na šta prvo pomislite? Na tradiciju, na staro srpsko jelo koje je othranilo mnogo naših predaka, ali i na ukus koji će narod sa ovog podneblja uvek voleti, uprkos tome što je naše savremeno doba bogatije, bar što se izobilja hrane tiče. Pasulj zaista i jeste na neki način simbol tog prošlog vremena, kada se imalo manje, kada se živelo skromnije, ali i kada su ljudi bili zdraviji. I svakako, pasulj je imao ulogu u tome.

Pasulj

Zbog visokog sadržaja proteina i niže cene dobio je naziv “sirotinjsko meso”

Pa, zašto se pasulj zove “sirotinjsko meso”? Najveći deo sadržaja zrna pasulja čine ugljeni hidrati (oko 60%) i proteini (25-30%), a zatim mineralne materije (3,5-4%) i ulje (1,5-2,5%). Skrob pasulja se lako apsorbuje od strane organizma čoveka, i on najviše doprinosi energetskoj vrednosti ove namirnice.

S druge strane, u poređenju sa svežim mesom u kojem obično ima do 18% proteina, u jajetu oko 13%, jasno je da pasulj ima čak i prednost u tom pogledu.

Izuzetno hranljivo i ukusno – kako gajiti sočivo?

Pored visokog sadržaja, pasulj se ističe i visokim kvalitetom belančevina koje su izgrađene od niza esencijalnih amino kiselina kao što su lizin, valin, fenilalanin, leucin, arginin, metionin i dr. Otuda, zahvaljujući i nižoj ceni na tržištu u poređenju sa mesom s pravom se još zove „biljno ili sirotinjsko meso“.

Zrno pasulja nije „prosto“ kao u uzrečicama, složenog je sastava i odlično prilagođeno ishrani ljudi. S obzirom na svoja svojstva, pasulj predstavlja odličan izvor proteina i samim tim, dobru zamenu za meso. Svima je poznato su ljudskom organizmu poznati proteini, ali je takođe, svima poznato da cena mesa raste sve više i više, dok je pasulj i dalje relativno pristupačna namirnica.

Zato, kroz pasulj možete pružiti sasvim optimalan nivo proteina, a pritom i uštedeti na namirnicama, zbog čega i ne čudi zašto se pasulj i dalje u tolikoj meri konzumira.

pasulj


Šta se sve sprema od pasulja?

Iako svi odmah pomislimo na standardno jelo – čorbast pasulj, od ove namirnice može spremiti jelo na više načina. Najpre, ima više načina na koje možete spremiti sam pasulj – pasulj prebranac, vojnički pasulj, pasulj sa mesom ili bez mesa. Pasulj se ranije zapravo i spremao bez mesa.

No, pored navedenih i dobro poznatih jela, od pasulja se može spremiti čorba (sa i bez pasulja), razne salate, faširane šnicle, posne čufte, papula, i još mnogo toga.

Pasulj – veoma zdrava namirnica koja povoljno utiče na organizam

Ova jedinstvena biljka je u Evropu stigla sa krompirom i kukuruzom iz Južne Amerike, još u 16. veku, a na Balkan vek kasnije, iz Italije. Kao i druge mahunarke predstavlja energetsku bombu, sadrži, između ostalog, i vlakna, minerale (kalijum, magnezijum, cink, gvožđe) i složene ugljene hidrate, tako da predstavlja gotovo idealno balansiranu hranu. Ima prijatan, neutralan ukus, lako se čuva u zrnu, ako je zaštićen od vlage i štetočina.


Pasulj oblikom podseća na bubrege kojima u tradicionalnoj kineskoj medicini pripada posebno mesto. Zbog toga, naročito zimi, kada su bubrezi najaktivniji, Kinezi preporučuju konzumaciju čorbe od više vrsta pasulja.

Pasulj može da veže od 60 kg do 80 kg, pa i preko 100 kg azota i da zameni azot iz mineralnog đubriva. mahunarke troše manje energije i vode i proizvode manje štetnih gasova – zabeleženo je do 20 puta manje emitovanje ugljendioksida, što će za održivu proizvodnju u budućnosti imati veliki značaj.


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica