U kraju gde šljive ima u izobilju, Siniša Mirković iz Popučaka nije se dvoumio da mu ovo voće bude glavni proizvod. Modro plave plodove nije pretočio u nadaleko poznatu rakiju šljivovicu, već ih je pretvorio u džem od šljiva – zdrav i ukusan proizvod.
Džem od šljiva: inspiracija u Italiji
Godinama se na porodičnom gazdinstvu, u ovom valjevskom selu, bavi poljoprivrednom proizvodnjom. Najpre je gajio mangulice i prerađivao meso ove rase svinja. Njihovo mesto zatim zauzima umatičeno stado koza od četrdesetak grla.
više od istog autora
Međutim, kako kaže, ni taj posao se nije isplatio jer je bilo neophodno dosta novca uložiti u proširenje proizvodnje i mlekaru, a umesto da prerađuje u gotov proizvod kozje mleko je morao da prodaje.
Oprobao se i u spravljanju duvan čvaraka, koji su mu doneli nagrade sa festivala, kao i drugi proizvodi sa brojnih sajmova.
”Morao sam da se preorijentišem na drugu proizvodnju. Imao sam deo opreme od mlekare, pa sam polako nešto dorađivao, zatim sam kupio barvorter za pranje voća i povrća, pasirku i pasterizator. To je najosnovnije i bez toga ne može da se radi.
Došao sam na ideju da probam da napravim džem koji sam probao prilikom jednog putovanja u Italiju. Prvi put sam video da mešaju svežu i suvu šljivu”, priča Mirković.
Sinišin džem od šljiva – apsolutno zdrav!
Džem nastaje od voća koje je uzgajano u valjevskim selima. Osnovni sastojci su plod sveže i sušene šljive bez dodatka šećera.
”Samo proizvodim džem od šljive. U Koceljevi kupujem očišćenu šljivu, prvu klasu, dovozim po 500 kilograma i tu količinu mogu da preradim za nedelju dana. Na taj način imam proizvodnju i redovnu isporuku.
Šljiva jedna od najzdravijih voćki na ovom podneblju, a suva šljiva daje jednu posebnu notu, dovoljno je slatka i nema potrebe za dodatkom šećera. Ovo je jedan apsolutno zdrav proizvod, koji mogu da konzumiraju sve generacije”, kaže Siniša Mirković.
Svaka tegla pronalazi svog kupca
Sa trenutnom proizvodnjom uspeva da podmiri potražnju na tržištu. Najviše je baziran na prodaju u Valjevu sa ovdašnjim trgovinskim lancima. U proteklih godinu dana preradio je blizu pet hiljada tegli ovog slatkog proizvoda.
”Kilogram šljive, je bio 25 i 30 dinara, ali pošto nemam hladnjaču u koju bi mogao da skladišim 10 tona šliva, trenutno šljivu plaćam po 70 dinara. Planiram da jedan objekat adaptriam u hladnjaču tako da ću imati mogućnost za skladištenje sirovine.
Međutim, ni ovo ne bih mogao da pokrenem, da nije bilo postojećeg objekta, gradske vode … Inače nameravam i da proizvodim džem od šipurka, što sam već probao u određenoj količini, ali u ovom slučaju postoji problem sa nabavkom sirovine.
Godina je teška, ali ZIMNICA mora da se pravi!
Već sam podigao jedan zasad šipurka od 70 ari, i ovo mu je treće godina. U procesu restitucije vratili su mi sedam hektara pa planiram da na toj površini zasadim još šipurka”, kaže naš sagovornik.
Mirković navodi da je zadovoljan trenutnom proizvodnjom od 500 tegli džema sedmično. Pošto šljive u ovom delu Srbije ima u izobilju može, kako kaže, i da poveća preradu. Međutim, po njegovim rečima, taj plan će biti ostvariv tek kada uradi komoru za skladištenje i nabavi veći duplikator.
Komentari