Sonja Stojanović, vlasnica picerije „Mamma Rossa“ iz Pirota, na međunarodnom takmičenju pica majstora u Bukureštu osvojila je dve medalje. Ova pica majstorica je u kategoriji black box uzela zlatnu medalju, a u pravljenju klasične pice osvojila je drugo mesto za picu Frutti di Mare. To je bilo dovoljno razloga da sa njom porazgovaramo o ovim uspesima i iskustvima. Pročitajte šta smo saznali.
Sonja Stojanović, vlasnica picerije „Mamma Rossa“ iz Pirota, jedna je od predstavnica srpskog tima na međunarodnom takmičenju „Campionatul Roman de Pizza“, održanog u Bukureštu pre dve nedelje. Iako je, kako kaže, u Rumuniju krenula ne očekujući bilo kakvu nagradu, vratila se sa čak dve, i to jednom srebrnom i jednom zlatnom. Zato smo je zamolili da nam prenese svoje utiske sa ovog takmičenja, ali i da nam otkrije tajni recept za pravljenje vrhunske, pobedničke pice.
Možda vas zanima
Kako ste odlučili da se prijavite na ovo takmičenje?
„Početkom februara ove godine postala sam član Udruženja ugostitelja i turističkih profesionalaca iz Niša. Predsednik tog udruženja, Zoran Mirašević, pitao me je da li sam zainteresovana da pođem sa njima na takmičenje pica majstora u Bukureštu. Meni je to prvo takmičenje do sada, pa mi je izgledalo kao veliki izazov. Zato sam pristala, ali nisam očekivala nikakve nagrade. Želela sam samo da vidim kako vrhunski majstori prave pice, šta su novine u mom poslu i koje bi svetske trendove mogli da donesemo u Srbiju.“
„Čak se i udruženje iz Niša prvi put pojavilo na takmičenju te vrste kulinarstva. Tako je ukratko počelo. Vetar u leđa dali su mi Filip Ćirić, Igor Luković, Radeta Slobodan i novinarka časopisa ‘Caffe bar’. Svi oni su neposredno pre takmičenja bili naši gosti u piceriji i od njih smo dobili velike pohvale.“
O kakvom je takmičenju reč?
„Takmičenje je internacionalnog karaktera. Organizuju ga Rumuni, u vrlo tesnoj saradnji sa Italijanima. Ove godine bilo je oko 300 učesnika iz dvadeset zemalja. U žiriju je bilo najviše Italijana (kao što je čuveni Mario Savona), nekoliko Rumuna, jedan sudija iz Bugarske, jedan Grk, Slovak i Srbin. Predsednica žirija bila je Poljakinja Ivona Njemčevska, a gost žirija bio je Enriko Biankini, predsednik Italijanske ugostiteljske organizacije.“
Pravljenje dobrih pica u vezi je samo sa ljubavlju prema tom poslu i trudu onog ko ih pravi. Kada se na tu ljubav dodaju i kvalitetne namirnice, jedinstven ukus i najveći uspeh su zagarantovani.
Šta je takmičenje obuhvatalo?
„Takmičenje je obuhvatalo 4 kategorije: alternativu, kreativu, odnosno pravljenje slatkih pica, klasik italijanske pice i ‘black box’.“
Šta je vama na ovom takmičenju bilo najzanimljivije?
„S obzirom na to da sam bila prvi put na takmičenju te vrste, sve mi je izgledalo interesantno i neobično. Ipak, moram da priznam da je najzanimljivije bilo posmatrati kako su se i najboljim italijanskim takmičarima tresle ruke i dešavali pehovi kod pripreme i prezentacije pica.“
U čemu ste se najbolje pokazali?
„Najbolje sam se pokazala u klasik italijanskim picama. U toj kategoriji dobila sam srebrnu medalju za picu ‘Fruti di Mare’. Istakla bih da Italijani imaju vrlo stroge kriterijume kada je reč o njihovim klasik picama, zato mi je ova nagrada posebno draga. U ‘black box’ kategoriji, odnosno u crnoj kutiji, kako sam naziv kaže, bukvalno se izvlači crna kutija u kojoj je nasumice stavljen materijal za nadev od kojeg se pravi pica. Svi sastojci moraju da se upotrebe, ali tako da se vodi računa o tome kako se slažu ukusi. U toj kategoriji dobila sam zlato.“
Ukus mesa pirotskog staroplaninskog jagnjeta, spremljen na mediteranski način, u kombinaciji sa plavim patlidžanom, nikoga nije ostavio ravnodušnim.
U Bukureštu je veoma pozitivno ocenjena i jedna vaša neobična pica. Kako ste došli na ideju da napravite picu sa tradicionalnim ukusima pirotskog kraja?
„Takmičila sam se i u kategoriji alternativnih pica, zato sam pripremala svoju čuvenu pirotsku picu. Iz objektivnih razloga dobila sam samo pohvale za nadev, ali se o ukusu te pice najviše pričalo na takmičenju, među učesnicima, ali i među članovima žirija. Ukus mesa pirotskog staroplaninskog jagnjeta, spremljen na mediteranski način, u kombinaciji sa plavim patlidžanom, nikoga nije ostavio ravnodušnim.“
„Kada je reč o ideji, ne bih mogla da kažem da je ona samo moja. Naime, moj suprug i ja već godinama tražimo ukus i način na koji možemo da prezentujemo pirotski kačkavalj i staroplaninsko jagnje kroz ponudu u našoj piceriji. Isprobavali smo razne varijante i na kraju smo pronašli najbolju. Ipak, znajte da prave ukuse ove pice možete osetiti samo u Pirotu, gde se pravi od domaćih, autentičnih specijaliteta.“
Kakvi su vaši planovi, na koji način planirate da iskoristite znanje, iskustvo, ali i ove neočekivane lepe nagrade?
„I dalje ćemo tragati za novim ukusima i izazovima, ali i poštovati izradu i recepturu klasičnih italijanskih pica. Pravljenje dobrih pica u vezi je samo sa ljubavlju prema tom poslu i trudu onog ko ih pravi. Kada se na tu ljubav dodaju i kvalitetne namirnice, jedinstven ukus i najveći uspeh su zagarantovani.“
Sagovornica:
Sonja Stojanović, vlasnica picerije „Mamma Rossa“ iz Pirota
Komentari