Letnji meseci su idealni za branje hajdučke trave. Zbog toga je ovo pravi trenutak da se podsetite ili da po prvi put čujete kako ova biljka deluje organizam i šta sve leči.
Hajdučku travu narod upotrebljava za razne tegobe.
Lekovita svojstva hajdučke trave
Ima širok spektar primena koje obuhvataju i uticaj na infekciju urinarnog trakta, a isto tako i lečenje probavnog trakta.
Sa druge strane poznavaoci ove biljke kažu da je njena gorčina i te kako delotvorna za nadutost stomaka i povećanje apetita. Njen uticaj je prepoznat i u sferi problema ženske prirode.
Kaže se i da je lekovita u borbi protiv visokih temperatura, izazvanih gripom ili prehladom. Oni koji je na ovaj način koriste kažu da pojačava znojenje koje će snižava temperaturu. Preporučuje se i kao kozmetički proizvod, zbog potencijalnog čišćenja masne kože, rešavanja reumatskih tegoba i infekcije usnih duplji.
Narodna primena – hajdučka trava
Naravno, kao i kod upotrebe svakog bilja, mora se voditi računa da li je neko osetljiv na ovu vrstu i da li ona može škoditi. Mora se paziti i u kojim količinama se konzumiraju napici koji se prave od hajdučke trave.
Da biste uspešno skladištili hajdučku travu evo i preporuka kako to da uradite. Uvezane svežnjeve stavite na obod zgrade koji je u senci i lepo provetren. Posle 15 do 20 dana sklonite ih sa okačenih mesta i te svežnjeve sameljite i pripremite u papirne vrećice i kutijice, a zatim i čuvajte u hermetički zatvorenim teglama za narednu godinu.
Preporuke apotekara: za šta služi hajdučka trava
Kao čaj protiv nesanice napravite čaj od hajdučke trave. Odnos sastojaka je sledeći: 5 g hajdučke trave i 2.5 dl vruće vode. Prelijte vruću vodu preko hajdučke trave, i pijte je pred spavanje. Preporučena količina je jedna šolja po danu.
Komentari