Zdenko i Mirka iz Pivnica sa svoja tri sina sa ljubavlju i posvećenošću proizvode sjajan koziji sir. Priča o njihovom brendu ovih ukusnih zalogaja započela je pre osamnaest godina kada su dobili dva sanske koze. Danas njihovo stado broji 25 grla, a u asortimanu je 20 vrsta sireva predivnih ukusa i najrazličitijih varijanti.
Od dve koze do ozbiljnog stada
Kako su nam domaćini objasnili, pre 18 godina su dobili dve sanske bele koze i tako je ova priča započela. Od tog trenutka se stado povećavalo, svake godine za po 2-3 nove koze, dok u jednom trenutku nisu dostigli broj od 15 koza.
Sada imaju i ,,alpine”, a stado broji ukupno 25 grla. Osim navedene dve vrste, tu su i koze nastale mešanjem sanske domaće i alpine. Zdenko objašnjava da je do širenja stada došlo nakon što su shvatili da postoji tržište za njihove proizvode, pre svega mleko, sir i kefir.
Alpine daju do 4l mleka dnevno, a iako daje količinski najviše mleka kvalitet je lošiji od sanskih koje daju do 2l masnijeg mleka po muži.Koze se na ovom domaćinstvu muzu ručno, ali je Zdenko prepadio muzilicu za krave i prilagodio je kozama, što dosta olakšava obaj posao.
Koze se hrane senom, kukuruzovinom i sojom, a tu je i pasulj, kukuruz, ječam i stočno brašno. Kako nam je Zdenko objasnio, od ove godine kozama je na meniju i šargarepa.
Koze su generalno otporne životinje i veterinar najčešće tu ,,nema šta da traži”, kazao je Zdenko. Međutim, ukoliko se razboli, lečenje ne pomaže i koza će uglavnom uginuti i to je najveći problem sa gajenjem ovih životinja.
Tvrdi koziji sir sa dodacima – zaštitni znak gazdinstva
Ova porodica specijalizovala se za proizvodnju tvdog kozijeg sira sa dodacima, pa trenutno u ponudi imaju 20 različitih vrsta. Takođe proizvode i kefir, kao i mladi sir po narudžbini.
Glavni tehnolog za preradu mleka u ukusne sireve je Zdenkova supruga Mirka, koja nam je predstavila različite vrste sireva koje imaju u ponudi. Od sira sa maslinama, sa tucanom paprikom, sa višnjama, pa sve do sira sa smokvama ili belim lukom.
Nakon zrenja sirevi se dime u pušnici, a dime se ceo jedan dan.
Kako nam je Mirka objasnila, svi ovi sjajni sirevi nastali su uglavnom na osnovu želja kupaca. Ako neko poželi sir sa mirođijom, Mirkine vredne ruke ga i proizvedu. Kad se ispostavi da je sir odličan, on ostaje u ponudi ovog gazdinstva. Tako se došlo do 20 vrsta sireva.
Za 1 kg sira potrebno je 10l mleka, a proces zrenja traje najmanje mesec dana.
Svoje sireve prodaju u Pivnicama, Bačkoj Palanci, Novom Sadu, Beogradu i u Slovačkoj. U Slovačkoj sireve prodaju Pivničani koji tamo žive.
Kako Mirka objašnjava, prodajom su zadovoljni ali uvek može bolje. Za sada im je ovo dopunski posao od kojeg trenutno ne može da se živi.
Komentari