Rok trajanja hrane je nešto što obavezno gledamo kada kupujemo namirnice. Ovom proverom ne samo da se štedi na vremenu i novcu, nego, što je mnogo bitnije sprečava se mogućnost od konzumiranja i trovanja pokvarenom hranom. Postavlja se pitanje, koliko rigorozno treba shvatati rok trajanja?
Kako prenosi portal Healthy Food Guide rok trajanja daje nam informacije o samom kvalitetu proizvoda, ali i do kada je sigurno da se namirnica konzumira. Postoje 3 načina koji se često koriste pri obeležavanje hrane.
Možda vas zanima
1. Najbolje je upotrebiti u određenom periodu
Ovakav podatak nas informiše koliko dugo možemo konzumirati određeni proizvod. Hranu treba upotrebiti ili u krajnjem slučaju baciti ako se ovaj datum prekorači. Ovo treba uraditi da bi se sprečilo potencijalno trovanje hranom.
Hrana koja se ovako obeležava može biti neekonomična i nekorisna za ishranu, jer često prilikom kupovine ne možete da primetite znakove kvarenja proizvoda, neprijatan miris ili buđ.
Ovakva oznaka se koristi na proizvodima koji ne mogu stajati dugo, kao što su jogurt, krem od mleka, meso i slično.
2. Rok trajanja hrane – ,,Najbolje je upotrebiti do…”
Ova oznaka govori do kada možemo da iskoristimo proizvod, a da zadrži svoj kvalitet, naravno ako se pravilno čuva. Veoma je bitno je kako ste vi čuvali tu namirnicu, ali je bitno i kako se taj proizvod čuva u onoj radnjia u kojoj ste ga kupili.
Evo šta znače nalepnice na voću koje kupujete u prodavnicama!
Nakon što je istekao rok trajanja hrane, ona nije pokvarena, samo počinje da gubi na kvalitetu. Ovo ne važi za one namirnice kod kojih je pakovanje oštećeno ili sama namirnica jo uvek nije počela da se kvari.
Ovu oznaku često imaju žitarice, keksići, grickalice, brašno, jaja, konzervirana hrana i smrznuti proizvodi. Ako imate hranu u frižideru kojoj je rok istekao pre nekoliko dana, trebalo bi proveriti da li je ispravna. Ako nema vidljivih tragova da je hrana pokvarena i ako miriše kako treba, verovatno je dovoljno dobra za upotrebu.
3. Rok trajanja hrane i datum proizvodnje ili pakovanja
Ovakvu oznaku uglavnom nose proizvodi čiji je rok trajanja do 7 dana. Tu spadaju hleb, mafini i ponekad torte.
Podrazumeva se da određena pravila koja su navedena ne važe u potpunosti ako je hrana otvorena, a onda ostavljena u frižider.
Kada proizvod otvorimo često rok trajanja ne važi. Na primer tegla paradajz pirea može dugo stajati neotvorena ali kada je otvorimo treba je potrošiti do 10 dana od trenutka otvaranja.
Saveti: Ove namirnice nemojte kupovati:
- Kada je pakovanje oštećeno ili nije dobro zatvoreno;
- Naduvene ili dosta oštećene konzerve kao i one koje oksidiraju (rđaju);
- Jaja koja su oštećena i
- Zamrznute proizvode koji sadrže kristale leda.
Izvor: Healthy Food Guide
Komentari