Nalazimo se u periodu godine kada su kiseli kupus i proizvodi od kiselog kupusa gotovo na svakoj trpezi. Mi smo iz tog razloga posetili porodicu Ćulum iz Futoga, čiji članovi važe za jedne od najstarijih proizvođača iz tog kraja. Pogledajte šta smo sve saznali od njih o proizvodnji, pakovanju i prodaji ovog čuvenog futoškog specijaliteta.
„Kažu jedi kupusa, a ja baš ne mogu.
Kako ti da ne možeš, kad si u Futogu?
U Futogu kupus je u sarmu zavijen,
Kad se sarmi najedem, pričam ko navijen.
Na šporetu šerpa, kupusi se lome
I još malo mesa – podvarak, dabome.
Kiselimo kupusa u so da se primi,
To su pravi pravcati vitamini zimi.
Kažem svome tati: tata, jedi voće,
Kad sa slave dođe, samo rasol hoće.“
Možda vas zanima
Futoški kiseli kupus nadaleko je poznat po svom jedinstvenom ukusu i kvalitetu. Zato se u ovom kraju mnoge porodice bave proizvodnjom tog povrća. Mi smo posetili jednu od najstarijih, porodicu Ćulum. Pogledajte kako oni od kiselog kupusa žive već generacijama.
„Porodica Ćulum proizvodi kiseli kupus još od 1979. godine. Bavimo se proizvodnjom kiselog kupusa, glavice i ribanca, a od pre nekoliko godina, kiselimo i list kupusa. U međuvremenu smo počeli da radimo i turšiju, punjenu papriku s kupusom, cveklu, karfiol, ljute papričice i niz drugih kiselih proizvoda.“
Neke od tih proizvoda koje ste nabrojali, pre svega cvekla i malo pakovanje ribanca, predstavljaju novitet na našem tržištu. Kako potrošači reaguju na njih?
„To su novi proizvodi koji su se pojavili pre nekoliko godina i koji su se pokazali kao veoma dobri za tržište. Ovo rešenje smo preuzeli od zapadnih zemalja, pa smo primenili i kod nas. U našim uslovima i sa vrhunskim kvalitetom robe pokazalo se jako dobro.“
Vaša specifičnost je ta da ste jedni od retkih proizvođača koji koriste isključivo futoški kupus za svoju proizvodnju.
„Da tačno je. Od 1979. godine ostali smo dosledni ideji da radimo isključivo sortu futoškog kupusa. To je bitno jer u današnje vreme imamo mnogo hibridnih sorti koje se primenjuju prilikom kiseljenja, a one ne mogu uopšte da se porede sa sortom futoškog kupusa, koja je znatno bolja i po ukusu i po kvalitetu, naročito za sarmu.“
Da li sirovinu sami proizvodite ili morate i da kupujete od ostalih proizvođača?
„Poljoprivredno gazdinstvo porodice Ćulum se organizovalo tako da jedan dobar deo proizvodnje sirovine, odnosno svežeg kupusa sami radimo, dok drugi, manji deo, radimo u kooperaciji. Naši kooperanti dobijaju seme koje mi proizvodimo, a na isti način se vrši i tretiranje, tako da konačan proizvod kiselog kupusa mora biti od iste sirovine.“
Recite mi nešto o samoj tehnologiji, da li se kiseljenje kupusa u vašem domu vrši kao i u ostalim domaćinstvima ili ima nekih specifičnosti?
„Kada je reč o načinu kiseljenja i tehnologiji koju primenjujemo, mogu da kažem samo da sve radimo po receptu naših starih baka. Ništa se ne primenjuje od hemije, ne koristimo konzervans, niti vinobran, samo so i vodu, ništa drugo. To su osnovni faktori koji su održali naš kupus kvalitetnim. Inače, plasiramo ga po robnim kućama, marketima i pijacama, a ako nešto ostane, onda izvozimo.“
Da li možete da prodate sve što proizvedete?
„Uglavnom prodamo sve.“
Kada je reč o načinu kiseljenja i tehnologiji koju primenjujemo, mogu da kažem samo da sve radimo po receptu naših starih baka. Ništa se ne primenjuje od hemije, ne koristimo konzervans, niti vinobran, samo so i vodu, ništa drugo.
Postoje li ograničenja prilikom izvoza, da li se traže neki sertifikati?
„U određenim zemljama traže HCP standard, ali još uvek ne intenzivno. Kod nas ova praksa nije još uvek dovoljno razvijena.“
Na kraju, recite nam još da li je ovaj posao isplativ?
„Isplativ jeste, ali ne može previše da se zaradi od proizvodnje kupusa. Znate u kakvom je stanju poljoprivreda kod nas, ali dalje se mora. Kupus se kiseliti mora.“
Sagovornik:
Rade Ćulum, povrtar iz Futoga
Komentari