U okviru programa IDEJE, Fonda za nauku Republike Srbije, finansiran je i projekat FUNPRO – Funkcionalni proizvodi na bazi proteina kozjeg mleka i bioaktivnih jedinjenja ekstrahovanih iz komine grožđa i jestivih pečuraka, čiji je rukovodilac prof. dr Mirjana Pešić sa Katedre za hemiju i biohemiju Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu. Prisustvovali smo finalnoj konferenciji, na kojoj su predstavljeni rezultati projekta.
Pored prof. dr Pešić, projektni tim činilo je 12 istraživača sa Poljoprivrednog fakulteta i Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ Univerziteta u Beogradu. Projekat se bavio formulacijom funkcionalnih aditiva i funkcionalnih proizvoda.
Funkcionalni sastojci sačinjeni su od različitih komponenti koje su dobijene kombinacijom kozjeg mleka, donosno proteina kozjeg mleka, ekstrakata koji su dobijeni iz sporednih proizvoda prehrambene industrije a pre svega komine grožđa, i od ekstrakata jestivih pečuraka. Reč je o specifičnoj šumskoj pečurki jablanovača, koja je pogodna za industrijsko gajenje.
Prof. dr Pešić objasnila je zašto se tim odličio upravo za ove tri komponente.
Kozje mleko – superiorno, a zapostavljeno
,,Kozje mleko ima izuzetna nutritivna svojstva i široku paletu bioaktivnih jedinjenja, a zapostavljeno je u odnosu na kravlje mleko. Mešutim, dobija na značaju poslednjih godina. Sve više se proizvodi proizvoda na bazi kozjeg mleka, jer je ono pre svega manje alergeno nego što je kravlje mleko”.
Osim toga, kako je naša sagovornica istakla, kozje mleko ima mnogo bolju digestibilnost, ima bolji sastav i prilično je slično humanom mleku, pa je za ishranu ljudi primerenije od kravljeg. Ipak, ne koristimo ga u dovoljnoj meri.
Komina grožđa – od otpada do čuvara zdravlja
Komina grožđa, otpad iz prehrambene industrije, sadrži izuzetno važna fenolna jedinjenja koja imaju izuzetan učinak na preventivu različitih nezaraznih bolesti kakve su dijabetes, insulinska rezistencija, kancer i kardiovaskularne bolesti.
Shodno tome, kako ističe prof. dr Pešić, oplemenjivanje hrane fenolnim jedinjenjima dalo bi joj jednu posebnu dimenziju koja se odnosi na zdravlje. A ukoliko ta fenolna jedinjenja dobijemo iz nečeg što je ,,otpad”, korist je višestruka.
Jestive pečurke dobijaju zasluženu pažnju
Jestive pečurke su izuzetno značajne, ali se u manjoj meri koriste u ishrani i svakako nedovoljno istražuju, a naročito one koje nemaju komercijalni način kultivacije.
To je jedan od važnih razloga zašto je odluka pala na tri pomenute komponente – kako bi se popularizovale. Ideja je bila da se dobiju funkcionalne komponente a da se pomogne održivom razvoju i smanjenju prehrambenog otpada.
Funkcionalni proizvodi koji su dobijeni pokazali su izvanredna antioksidativna, antikancerogena, antimikrobna, antiinflamatorna, ali i regenerativna svojstva koja omogućavaju zarastanje oštećenja u digestivnom traktu.
Na ovaj način, ne samo da bi se izbegli sintetski konzervansi, već bi stanovništvu bila pružena dodatna vrednost u pogledu zdravlja. A s obzirom na to da se zasnovani na proteinima mleka kojih ima u mnogobrojnim proizvodima, primena ovih novih aditiva mogla bi imati izuzetnu rasprostranjenost.
Pravilnik o prehrambenim aditivima – pravi vodič za oznake na deklaracijama
Za sada su ovi aditivi testirani kao komponenta supe iz kesice, a rezultati su sjajni. Nareni korak je šira primena ovih aditiva u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, a kako je prof. dr Pešić zaključila na samom kraju razgovora, razna vrata su počela da se otvaraju.
Pogledajte ceo intervju putem Youtube linka na početku teksta.
Komentari