6 razloga zbog kojih MORATE početi da čitate DEKLARACIJE na hrani!

6 razloga zbog kojih MORATE početi da čitate DEKLARACIJE na hrani!

Doneli ste odluku da vodite zdraviji život. Odlazite u prodavnicu da birate između dva proizvoda, nastojeći da izaberete bolju opciju. Ali kako da se odlučite? Pročitali ste etiketu, naravno! Deklaracije na hrani uzimamo zdravo za gotovo, ali one su veoma važan alat za naše zdravlje. Ove oznake nam garantuju da je hrana zaista ono što mislimo da jeste i da proizvodi sadrže hranljive materije u količinama koje očekujemo. Etikete nas informišu o sastojcima i nutritivnoj vrednosti proizvoda.

Deklaracije na hrani

S obzirom na sve veću međunarodnu trgovinu, sve je teže da znamo ko su naši proizvođači hrane i odakle ona dolazi. Pouzdane oznake pomažu da se popuni taj nedostatak informacija.

FAO (Organizacija za hranu i poljoprivredu) i Svetska zdravstvena organizacija (SZO) sarađuju kroz Komisiju Codex Alimentarius komisije na postavljanju globalnih standarda za označavanje hrane. Zemlje moraju da se pridržavaju tih standarda kada označavaju hranu, posebno onu koja će biti prodavana na globalnom tržištu.

Pravilnik o prehrambenim aditivima – pravi vodič za oznake na deklaracijama

6 stvari u kojima vam deklaracije na hrani pomažu:

1. Čuvaju vam zdravlje

Oznake na hrani vam pomažu da bolje razumete sastav proizvoda: vitamine, minerale, kalorije, masti i druge važne nutritivne informacije. Ove informacije su ključne kako biste znali da jedete hranu koja je korisna za vaše zdravlje.

Kroz etikete možete pratiti unos mikronutrijenata i izbegavati nedostatke, kao što su nedostatak gvožđa ili vitamina D. Takođe, možete pratiti unos kalorija i zasićenih masti, što vam pomaže da održite zdravu telesnu težinu. Ograničavanjem unosa šećera i soli, kao i obezbeđivanjem uravnotežene ishrane, možete smanjiti rizik od bolesti poput dijabetesa i određenih srčanih oboljenja.

2. Pomažu vašoj bezbednosti

Svake godine, više od 600 miliona ljudi oboli, a 420.000 umre zbog konzumiranja hrane kontaminirane bakterijama, virusima, parazitima, toksinima i hemikalijama. Etikete na proizvodima pružaju upozorenja i važne informacije o pravilnom korišćenju hrane, kao što su uputstva za skladištenje i kuvanje.

Ove informacije su ključne jer omogućavaju da hrana bude sigurna za konzumaciju.


3. Sprečavaju vas u kupovini neoriginalnih proizvoda

Sprečavanje prevara je jedan od glavnih ciljeva označavanja hrane. Bez međunarodno garantovanih etiketa, prodavci hrane mogli bi da obmanu potrošače lažnim predstavljanjem proizvoda na ambalaži.

Na primer, kada kupujete čokoladu, želite da budete sigurni da je to zaista čokolada, ili kada kupujete ribu, da je to tačno ona vrsta ribe koja je navedena na pakovanju.

4. Transparentnost sastojaka, dobrih i loših

Reakcije na hranu pogađaju 10-25% stanovništva u razvijenim zemljama. Najčešći alergeni su kikiriki, soja, mleko, jaja, riba, rakovi, pšenica i orašasti plodovi. Ako ne znate sastojke u proizvodu, mogli biste nesvesno pojesti nešto što izaziva alergijsku reakciju, a neke od njih mogu biti vrlo ozbiljne.


Etikete na hrani vam pomažu da prepoznate i izbegnete ove potencijalne alergene, čime se smanjuje rizik od napada alergije.

Deklaracije na hrani


5. Deklaracije na hrani preveniraju bacanje hrane

Etikete na hrani (kada se pravilno pročitaju!) mogu vas sprečiti da bacite dobru hranu. Oznaka datuma na proizvodima omogućava vam da znate koliko dugo je hrana bezbedna za konzumaciju. Ovo je ključno kako biste izbegli bolest izazvanu konzumiranjem hrane kojoj je istekao rok trajanja.

ISTINA I MIT: Koji je realan ROK trajanja hrane?

Međutim, zbunjivanje između datuma “najbolje do” i “rok upotrebe do” može dovesti do većeg bacanja hrane. U Evropskoj uniji, oko 10% hrane koja se baca povezano je sa označavanjem datuma. Obrazovanje potrošača i svih zainteresovanih u lancu snabdevanja može pomoći da se smanji bacanje hrane i osigura da označavanje datuma bude jasno, u cilju očuvanja sigurnosti hrane.

6. Podrška lokalnim proizvođačima hrane

Određene oznake koje ukazuju na poreklo hrane, mogu privući pažnju kupaca i povećati vrednost proizvoda, a samim tim i proizvođača. Potrošači često povezuju lokalne i specifične prehrambene proizvode sa određenim geografskim područjima, pripisujući im karakteristike kao što su ukus i kvalitet.

Prema studiji koju su sproveli EBRD i FAO, devet proizvoda sa oznakama geografskog porekla povećalo je cenu finalnog proizvoda za 20 do 50 procenata. Danas potrošači sve više povezuju kvalitet hrane sa njenim geografskim poreklom i tradicijom.

Iako se etikete na hrani često lako ignorišu dok posežemo za omiljenim proizvodom, one sadrže važne informacije koje mogu imati veliki uticaj na naše zdravlje.

Težimo svetu u kojem je hrana sigurna za sve i gde može biti sigurno da znamo šta jedemo. Čitajte etikete!

Izvor: FAO

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica