Ako ste već odlučili koje ćete kulture posejate ovog proleća, sada je vreme da nabavite i seme. Nešto ćete kupiti, a neke semenke ste ipak sačuvali u podrumu jer znate da je baš ta sorta provereno dobra. Međutim, upravo ovde nastaju najveće zablude.
Možda vas zanima
Zabluda:
Kraj zime i početak proleća idealno je vreme da u bašti posejete one kulture koje rado konzumirate. Sticajem okolnosti u podrumu ste pronašli staro seme nekog kvalitetnog i preukusnog paradajza koje ste sačuvali da opet posejete. Iako ne znate koliko je seme staro i da li su uslovi u kojima ste ga čuvali bili adekvatni vi odlučujete da ga posejete u nadi da će ono proklijati.
Istina:
Ipak, ovde ste se prevarili! Ako ste uradili sve kako treba, a vaše seme ipak nije proklijalo, postoji mogućnost da je previše staro ili da ga niste čuvali dobro. I ovo se odnosi na sve, ne samo na semenke paradajza.
Za čuvanje semenki postoje određena pravila. One se obično čuvaju na tamnom, prohladnom i suvom mestu. Ne smeju biti blizu direktnog izvora toplote, niti smeju biti izložene visokim temperaturama. Pre skladištenja semenke moraju biti potpuno suve, u suprotnom mogu izazvati truljenje. Biljka čije ste seme uzeli mora biti potpuno zdrava, ili će seme takođe biti zaraženo.
Zato ukoliko niste sigurno da ste sve ovo uradili, najbolje je da obnovite vaše zalihe!
Komentari