U ovo doba godine često mogu da nestanu glavice crnog luka koje se koriste u kuhinji. Stare glavice još nisu dovoljno porasle, a mladi luk nije sazreo za upotrebu. Međutim, i za ovaj problem postoji rešenje. Naime, da biste uvek imali sveži luk koji možete da konzumirate, ne morate da čekate crni luk. Možete da posadite jednu starinsku vrstu luka, u narodu poznatiju kao vlašac, a ponegde i kao kozjak ili ljutika.
Koji je to luk vlašac i zašto je on dobar odgovorila nam je doktorka Ljiljana Njagojević iz Golubinaca, prijateljica našeg stručnog saradnika Vladimira Milutinovića.
Možda vas zanima
Kako se gaji dud bez muke
12/07/2020
Volite sremuš? Evo saveta kako da ga gajite u vašoj bašti
„To je jedna od retkih starinskih vrsta luka, koja se ne razmnožava arpadžikom semenom, već odvajanjem glavica. Ona se onda poseje i svaka od tih glavica daje po nekoliko stabljika, uglavnom po 4 ili 5. Ovaj luk je veoma finog ukusa i može da se koristi u domaćinstvu čak i do jula meseca.“
Kako se tačno zove taj luk?
„Ima brojne nazive u našem narodu. Najčešće ga zovu vlašac i ponekad pravi zabunu sa onim lukom kod kojeg jedemo samo lišće. Ima i onih koji ga zovu luk drobnjak, ili luk čenjaš.“
Vreme je za sadnju luka – zaštitite ga od buve i muve!
Šta je karakteristično za ovaj luk? Kada je najbolje vreme da se on posadi?
„Tradicionalno, on se seje najkraćeg dana u godini, a vadi najdužeg. Lukovi su inače podložni varijacijama u odnosu na dužinu dana. Postoje vrste koje se gaje u predelima sa kraćim i one koje su zastupljene u krajevima sa dužim danima. Na primer, na jugu je nemoguće sejati lukove koji su namenjeni za kratke dane.“
Pretpostavljam da ovaj luk izuzetno dobro podnosi zimu i da je za njega najbolja jesenja sadnja?
„Meni nikada nije izmrzao. Ovaj je konkretno posejan 20. decembra, a seme je bilo na tremu. Čak i ako se smrzne, on se brzo odmrzne.“
Praziluk poboljšava vid i jača kosti
Pošto Vi u Vašoj bašti poštujete zakone za organsku proizvodnju, pretpostavljam da ni na ovom luku niste koristili nikakva sredstva za zaštitu?
„Izuzetno je otporan. Ovde na ovoj parceli ja ne vidim tragova lukove muve.“
Obično se cvetovi, odnosno bikovi, više javljaju kada je reč o preranoj jesenjoj setvi.
Dakle, reč je o vrsti luka koja se iz godine u godinu može gajiti od istog semenskog materijala, bez ikakvog prskanja, a glavice možemo čuvati čak do leta. Inače, šta Vi još u Vašoj bašti imate od lukova?
„Imam crne lukove, a i nekoliko vrsta belih. Imam jesenje, prolećne lukove, cvetonosne, ljubičaste, srebrnjak i druge. Imam čak i jedan takozvani hodajući, koji se genetski nije izmenio još od egipatskih vremena.“
Kod luka se često desi da većina stabljika formira cvet. Da li postoji neka metoda ili tehnika kojom bismo mi to mogli da sprečimo?
„Najpre, luk se štiti pravovremenom setvom. Obično se cvetovi, odnosno bikovi, više javljaju kada je reč o preranoj jesenjoj setvi. Ako ste posejali kasno u jesen, ili u ranu zimu, cvetova neće biti. Inače, jedini ispravan način da se pokida bik jeste da se skinu cvetovi tako da stabljika ostane zatvorena.“
Jednostavno, na cevi na kojoj se nalazi cvet trebalo bi uklonite samo začetak semena. Ukoliko biste polomili cvet voda bi mogla da uđe u cev i tako bi došlo do truljenja glavice. Kada se ukloni seme, biljka svu snagu preusmeri na formiranje novih ovojnih ljuspi i vrlo brzo se dobija pravilna i kvalitetna glavica luka.
Sagovornici:
dipl. inž. Vladimir Milutinović
dr Ljiljana Njagojević, Golubinci
Komentari