Tikve su veoma zanimljive, dok su mlade (tikvice) koriste se kao povrće, dok kada sazru sadrže visok procenat šećera, a pečenjem se pretvaraju u pravu poslasticu. O sadržaju vitamina, energetskoj vrednosti i lekovitim svojstvima koje sadrže ove ukusne namirnice pročitajte u tekstu.
Možda vas zanima
Mladi i zreli plodovi tikve razlikuju se po hemijskom sastavu, a samim tim i po lekovitoj vrednosti.
Tako da tikvica (mlada tikva) sadrži 4% ugljenih hidrata, 0,6% belančevina i 0,1% ulja. Što se vitamina tiče sadrži 10 mg% kalcijuma, kalijuma 210mg%. Sadrži oko 2000 IJ vitamina A. Tikvica spada u nisko energetsku hranu i daje 82 kilodžula ili 19,5 kalorija na 100 grama i jako je bogata karotinom. Mladi plodovi sadrže više vitamina C.
VIDEO SAVETI: Tikve možete gajiti u bašti, ali i u saksiji
Tikve – idealna dekoracija za vašu letnju baštu
Sa druge strane tikve sadrže vitamin A, 6-7% ugljenih hidrata, 1% belančevina, 0,17% ulja, vitamin A 6000 IJ i vitamine B5, B1 i B2.
Hranjiva vrednost ploda jedne iste sorte, ne zavisi samo od momenta berbe već i od klimatsko-edafskih faktora tj uslova uspevanja. Tikve krupnijeg ploda često su slabijeg kvaliteta od onih sa sitnim plodom. Navodnjavanje i obilato đubrenje azotom utiču na naglo povećanje prinosa ali drastično smanjuju kvalitet jer su takvi plodovi krupni i puni vode, navodi dr Ivo Đinović u svojoj knjizi „Svet povrća“.
Upotreba i lekovita svojstva
Može se koristiti sirova, u salatama, a kod nas je poznata kao pečena, odnosno slatka jer se pri pečenju koncetrišu šećeri. Tikva ima dosta pektina i ima ga više od jabuke ili cvekle. Pektin vezuje za sebe otrovne gasove iz creva i izbacuje ih napolje. Visok sadržaj celuloze u tikvama znači da ima značajnu ulogu u „čišćenju“ organizma.
Evo zašto je zdravo jesti bundevino seme
Tikva pomaže prilkom smetnji u radu žuči i jetre, bubrega, srčanih oboljenja i avitaminozu A. Nije dobra za obolele od čira na želucu, dvanaestopalačnom crevu, gastritisa, upale sluzokože creva i želuca, jer u tim slučajevima samo pogoršava stanje.
Recepti za jela od tikve
Pire od bundeve
- 800 gr bundeve
- krompir srednje veličine
- jedna glavica crnog luka
- kašika ulja ili putera
- po ukusu dodati soli, bibera i vegete
Najpre očistite bundevu od semenki. Potom je oljuštite, iseckajte na kockice i zajedno sa krompirom staviti u hladnu vodu i kuvati dok ne omekša. Kada je povrće skuvano, procedite ga i ispasirajte sa malo vode u kojoj se kuvalo. Dok se bundeva kuva, glavicu crnog luka iseckajte sitno i propržite na ulju. Potom u luk dodajte ispasiranu bundevu i krompir, promešajte i krčkajte 2 minuta. Ukrasite po želji peršunom, brokolijem ili nečim dekorativnim.
Čorba od bundeve
- 750g seckanih bundeva
- 1 litar pileće supe
- 1 crni luk
- 2 čena belog luka
- 3g fino mlevenog kima i korijandera
- 100g seckanog peršuna
- 200ml neutralne pavlake
- malo kozijeg sira
Bundevu prodinstajte sa malo vode i ostavite 10 minuta da omekša. Izdinstajte crni i beli luk, zatim dodajte začine i promešajte. U to sipajte pileću supu, i dodajte bundevu i kuvajte 10 minuta. Sipajte pavlaku i promešajte. Po vašem ukusu dodajte so, biber i servirajte sa mrvljenim kozijim sirom, kao i pečenim semenkama od bundeve. Uz to možete poslužiti crni hleb i puter.
Njoke od bundeve
Bundevu oljuštite i iseckajte na komade, a potom skuvajte u slanoj vodi (desetak minuta na umerenoj vatri). Smesu ispasirajte tako da dobijete kašu. Kada se malo ohladi, dodajte žumance, brašno, maslac i muškantni oraščić i sve zajedno zamesite. Potom, formirajte njoke valjajući i razvlačeći testo na stolu. Podelite ga na valjke jednake dužine (možete viljuškom pritiskati trake kako bi se dobile karakteristične brazde). Njoke kuvajte u kipućoj slanoj vodi s malo ulja, a kada se podignu na površinu, znači da su gotove.
Komentari