Majska bašta uvek izgleda izuzetno lepo, zeleno i bujno. Jedna od prvih kultura koje se najčešće beru u ovo doba godine jeste grašak. Pored standardnog graška zrnaša, ovih dana u mnogim baštama bere se i grašak šećerac. Zato smo se raspitali o kakvoj je tačno kulturi reč i šta grašak šećerac razlikuje od običnog.
Naš stručni saradnik, Vladimir Milutinović, na imanju svoje prijateljice Ljiljane Njagojević razgovarao je o gajenju graška šećerca.
„Svi mešaju grašak šećerac sa slatkim zrncima koja kupuju. Mene lično taj grašak podseća na detinjstvo i moju baku, koja ga je gajila. Reč je o staroj sorti graška, koju inače Kinezi obožavaju. Ovaj grašak mora da se bere jako mlad i spreman je za jelo trećeg ili četvrtog dana posle cvetanja.“
Možda vas zanima
Kako se gaji dud bez muke
12/07/2020
Sve što niste znali o prolećnoj setvi graška
Dakle, pravo vreme za berbu šećerca jeste kada je zrno u začetku. Kasnije, kada formira zrna, možemo da ga ostavimo i za seme?
„Tako je, za sledeću godinu. Ja propagiram svoje seme, a moram da kažem i da čorba od ovog graška ima specifičan ukus. Ništa se ne baca. Čak i ako je malo žilaviji, jednostavno se malo propasira i spreman je za jelo.“
Pošto se ovde sve gaji organski, da li je ovaj grašak teže gajiti u odnosu na običan?
„Trebalo bi da se gaji na 1,30 metara, jer se lakše bere.“
Ove biljne vrste nikada nemojte saditi zajedno
Dakle, to je izuzetno visoka sorta, kojoj je potreban oslonac da bi bio dobro formiran?
„Može, ali i ne mora da se stavlja oslonac. Ja sam ga gajila na većem razmaku i na zemlji.“
U koje vreme najčešće seješ ovaj grašak?
„Polovinom februara, da bi nikao u martu, čim dočeka toplo vreme. Imam i jednu kasniju leju koja će poslužiti za seme. Inače, kada je vrućina, on bude malo žilaviji i trebalo bi da se bere ranije. Ne voli vrućinu.“
Najbolje ga je nakratko propržiti na ulju, a ja ga volim i na kineski način, ili čak i sa knedlicama, kao što se pravi u Sremu.
Koliko je prinosan? S obzirom na to da se beru mlade i tanke mahune, da li ga ima dovoljno?
„Ima, zato što se ništa ne baca. Kod običnog graška baca se mahuna.“
Da li se može zamrzavati i na koji se način najbolje sprema?
„Zamrzava se savršeno, blanšira se. Najbolje ga je nakratko propržiti na ulju, a ja ga volim i na kineski način, ili čak i sa knedlicama, kao što se pravi u Sremu. Mirođija je obavezan začin, a dolazi u obzir i korijander. U svakom slučaju, ne bi trebalo da ga prekuvate. Izuzetno je sladak i nema isti ukus kao običan grašak.“
Ti gajiš još jednu sortu graška, koja se kuva sa mahunama. O čemu je reč?
„Reč je o sorti koja je prva iz te grupe graškova. Ona ima skoro normalne mahune, kratke, mesnate i može se konzumirati i zrno i mahuna.“
Sagovornici:
dipl. inž. Vladimir Milutinović
dr Ljiljana Njagojević, Golubinci
Komentari