Nakon uspešne proizvodne godine i berbe plodova, veoma je važno adekvatno skladištenje. Ukoliko se ovaj korak uradi pogrešno, dolazi do smanjenja vrednosti robe, a jedan od faktora koji utiče na čuvanje plodova jeste blagovremena berba.
Možda vas zanima
Od posebnog značaja za uspešan proces čuvanja povrća je pravovremena berba. Vreme berbe zavisi od vrste i sorte, od mogućnosti dozrevanja, daljine tržišta odnosno dužine transporta. Zbog neblagovremene berbe u nekim slučajevima može se izgubiti 30-50 % ukupno proizvedenih količina povrća.
Gubici u kvalitetu i kvantitetu povrća nastaju i u periodu između berbe i momenta upotrebe. Do gubitka u toku čuvanja svežeg povrća dolazi usled isparavnja, disanja, produkcije etilena, fotosinteze, rasta i razvoja, transpiracije, fizioloških, fizičkih i patoloških povreda. Najvažnija osobina ubranog svežeg povrća je da ono živi i da se u njemu nastavljaju procesi metabolizma. Uspešnost u smanjenju ovih gubitaka podrazumeva poznavanje bioloških osobina vrste i činilaca spoljne sredine koji dovode do oštećenja kao i primenu tehnike čuvanja koja će usporiti starenje. U optimalnim uslovima čuvanja pojedino povrće može da se čuva nekoliko nedelja dok u običnim uslovima ono opstaje samo nekoliko dana.
Zbog razlika u osetljivosti na čuvanje ističe se potreba za odvajanjem povrtarskih vrsta na one koje su više podložne propadanju. Klasifikacije prema biljnim organima ili fazama razvoja nisu strogo određene. Na primer temperature čuvanja za slatki krompir i cveklu su potpuno različite iako su obe korenaste vrste. Stoga samo poznavanje prirode ubranog povrća omogućava da se predpostavi njihovo ponašanje tokom čuvanja.
Sveže ili kuvano povrće – koje je zdravije?
Združeno čuvanje
Zbog nedostatka skladišnih kapaciteta za čuvanje voća i povrća proizvođači često čuvaju različito povrće zajedno. U slučaju združenog čuvanja treba znati da se može kombinovati samo ono povrće koje je kompatibilno tj. koje se slaže. Kako se često zajedno čuvaju povrće i voće neophodno je poznavati i mogućnosti čuvanja ovakvih kombinacija. Primer moguće kombinacije čuvanja celera, kupusa, mrkve ili crnog luka zajedno sa jabukama i kruškama, dok čuvanjem sa krompirom, jabuke i kruške dobijaju neobičan ukus.
Miris jabuka redovno apsorbuju jaja, mlečni proizvodni i meso. Zbog toga je potrebno crni luk i krompir čuvati odvojeno. Mnoge vrste proizvode etilen kao prirodni produkt i on može da izazove nepoželjne efekte pri združenom čuvanju. Nepoželjni efekti se ogledaju u odbacivanju listova, žutilu, ubrzanom starenju i dr. Zbog toga povrće i voće koje je osetljivo na etilen ne bi trebalo čuvati zajedno sa povrćem i voćem koji produkuju taj gas. Kupus, mrkva, salata, boranija, lubenica i krastavac su osetljivi na etilen. Povrtarske vrste koje stvaraju etilen su paradajz i dinja a od voćnih vrsta to su: jabuka, kruška, šljiva, breskva i nektarina. Etilen ubrzava zrenje mnogih vrsta a njegov uticaj na zrenje se odvija znatno sporije pri 0o C.
6 saveta kako da na pijaci uvek kupujete samo sveže i zrelo povrće
Proizvodi sa mirisom:
- jabuka;
- mrkva;
- praziluk;
- crni luk (zreo);
- crni luk (mladi);
- krompir;
- paprika (zelena);
- kruška.
Proizvodi koji mogu da apsorbuju mirise:
- kupus;
- mrkva;
- crni luk;
- smokve;
- celer;
- grožđe;
- jabuka;
- kruška;
- kukuruz šećerac;
- gljive.
Povrće koje se čuva treba da je zdravo, bez nagnječenja, bez oštećenja pokožice, da nije vlažno, da nije napadnuto bolestima ili štetočinama, da nije proklijalo, proraslo i dr. Pravilnim čuvanjem može se usporiti proces zrenja i disanja, usporiti ili zaustaviti gubitak vode, smanjiti produkcija etilena, usporiti ili zaustaviti razvoj bolesti te tako obezbediti dobar plasman.
Izvor: PSS Sombor
Komentari