Pisali smo o potencijalu za dobru dodatnu zaradu kod spanaća jer je cena dobra, potražnja velika – a spanaća NEMA! Prema mišljenjima iskusnih povrtara, sa kupusom će se verovatno desiti slična situacija ali iz drugih razloga. Povrtari koji su posadili ovu kulturu, imaju dobar prinos i zapazili su šta se dešava na lokalnom tržištu, po svoj prilici, moći će DOBRO dodatno da zarade.
U leskovačkom kraju kažu da je belog kupusa posađeno možda i previše ali zbog velike vrućine i preko 100 dana bez kiše kupus je napalo dosta bolesti, a najviše plamenjača kupusa, koje su napravile velike probleme proizvođačima. Ali, nije samo to briga povrtara.
Možda vas zanima
Mnogi se žale da je loše vreme dovelo je do toga da gotovo 50% kupusa nije napravilo glavicu, već da je cela vegetacija otišla na lisnu masu. Ostalih 50% jedva da je napravilo glavicu, koje su u proseku 1 kilogram teške.
Sa druge strane, kupusi koji su redovno dobijali vodu, najčešće preko tuševa napravili su veće glavice, u proseku 1.5 do 2 kg ali kažu da su to retki slučajevi.
Zbog ovakve situacije sasvim je logično očekivati veće poskupljenje kupusa u periodu od decembra do februara, kada će potražnja za ovom kulturom naglo skočiti jer je period slava, a potrošnja se povećava, kako u domaćinstvima i kućama, tako i po restoranima i kioscima brze hrane.
Oni proizvođači kojima je kupus dobro rodio razmišljaju da sačekaju, da „ne skidaju“ kupus već da stave agril ili ga lageruju u magacin te kasnije prodaju i naprave dobru dodatnu zaradu.
Osim očekivano loše ponude u prilog će im ići i kasniji dolazak uvoznog kupusa koji iz Makedonije stiže krajem februara, a iz Albanije u martu, pa se pre njih može pametno i lako ostvariti dobra dodatna zarada.
Inače, trenutno na pijacama u Leskovcu crveni kupus se može pazariti po ceni od 30-40 dinara po kilogramu, dok se beli kupus prodaje po ceni od 15 do 25 dinara.
Komentari