MITOVI o muškim i ženskim lubenicama i patlidžanu!

MITOVI o muškim i ženskim lubenicama i patlidžanu!

Malo ko se ne obraduje lubenicama kada krene njihova sezona. Tokom vrelih letnjih dana ništa ne može tako lepo da osveži kao hladna, sočna i slatka lubenica. Kako bi bila baš kako treba, biranje lubenice pri kupovini pretvorilo se u pravu nauku, a smatra se da su ženske lubenice mnogo slađe. Da li je podela na muške i ženske lubenice i patlidžane samo mit?

Lubenice

Postoje li muški i ženski plodovi lubenice?

Na osnovu uočenih morfoloških razlika između plodova lubenice iste sorte, uvreženo je mišljenje u narodu da postoje muški i ženski plodovi lubenice. O čemu se ovde radi, ako znamo da bez ženskih delova cveta, nema ni ploda?

Ispoljavanje pola kod biljaka iz familije tikava je vrlo specifično. Na biljkama lubenice možemo uočiti cvetove različite građe. Uglavnom se na istoj biljci nalaze razdvojeni i muški i ženski cvetovi (u njima nastaje plod), ili muški i hermafroditni cvetovi (u njima nastaje plod) ili i muški i ženski i hermafroditni (monoecijus, andromonoecijus i trimonoecijus tip).

Sasušeni, tačkasti vrh ploda lubenice, nasuprot peteljke, predstavlja ožiljak od žiga tučka cveta od kojeg je plod nastao. Plodovi nastali iz čisto ženskih cvetova (nemaju prašnike) imaju taj ožiljak izraženiji i veći, dok oni nastali od hermafroditnog cveta (ima i prašnike i tučak) imaju taj ožiljak manje izražen, sitniji.

Plodove sa većim ožiljkom nazivaju “ženskim”, a one sa manjim ožiljkom “muškim”.

Ako povrće uberete u pravo vreme osetićete njegov najbolji ukus

Razotkrivanje mita o ženskom i muškom patlidžanu

Osim lubenice, često se govori i o muškom i ženskom patlidžanu. Međutim, takva podela u ovom slučaju ne postoji. Patlidžani nemaju nikakve polne razlike, a svaki plod ima i muške i ženske delove.

Naime, svi patlidžani potiču iz ženskih delova cveta patlidžana. Međutim, patlidžani imaju i male organe koji postoje u svakom cvetu, što čini biljku samooplodnom. Polen iz muškog organa prelazi u ženski organ u cvetu, čime se zameće plod.


Osim pola patlidžana, postoje i druge zablude u vezi sa ovim povrćem:

  • Mali patlidžani imaju manje semenki
  • Mali patlidžani imaju okruglo udubljenje na dnu ploda
  • Mali patlidžani imaju bolji ukus

Patlidžan

Sve ove starinske priče o malim patlidžanima su lažne. Kada berete svoje patlidžane ili ih birate iz supermarketa, pogledajte boju, teksturu i veličinu patlidžana, umesto da pokušavate da utvrdite da li je muški ili ženski. Branje patlidžana u PRAVO VREME određuje da li će biti nežni i ukusni, ili gorki i ljuti, a ne pol.


Izvori: POLJOPRIVREDNE MOZGALICE 1000 ZAŠTO, 1001 ZATO – Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet

Garden Eco


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica