Koje povrće može da se sadi u AVGUSTU?

Koje povrće može da se sadi u AVGUSTU?

Uzgajanje povrća je proces koji traje tokom cele godine. Iako je leto vreme za berbu, sadnja povrća u avgustu je odlična prilika da se berba nastavi u narednim mesecima.

Sadnja povrća u avgustu

Povrće je idealno za sadnju leti, jer se u povrtnjaku polako oslobađa prostor. Kako se jedan usev završi, setva ili sadnja drugog održava parcelu visoko produktivnom i obezbeđuje da nijedan prostor ne ostane dugo prazan.

Postoji brzorastuće povrće za sadnju u avgustu, koje može brzo da popuni praznine i obezbedi brz rod. Drugo pak raste sporije, ali vam može dati plodove tokom hladnijih zimskih meseci i u proleće. Napravili smo izbor od nekoliko vrsta povrća koje su idealne za sadnju tokom avgusta.

Koje povrće može da se posadi u kasno leto?

Sadnja povrća u avgustu – rukola

Rukola spada brzorastuće povrće i idealno je za setvu tokom avgusta. Sejanje rukole u ​​avgustu znači da možete imati ovo aromatično lišće tokom jesenjih meseci, ili duže ako koristite runo ili kloš za zaštitu biljaka od mraza.

Posejte seme tanko u redove na udaljenosti od 30 cm i prekrijte ih sa 1.5 cm zemlje. Održavajte seme vlažnim i rukola će klijati u roku od nekoliko nedelja.

Ovaj brzi usev potencijalno vam može dati prvu berbu rukole za samo mesec dana od setve. Možete da berete pojedinačne listove ili da isečete celu biljku. Ako rukolu berete postepeno, mlađi listovi u centru biljke nastavljaju da rastu i tako dobijate produženu berbu.

Radič

Radič ima gorke listove i veoma je specifičnog ukusa. Otporne vrste radiča mogu se sejati u avgustu da bi se jele sirove ili kuvane. Radičio i šećerna glava – vrste cikorije koje nisu prisiljene – mogu se sejati sredinom leta da bi se obezbedila berba u hladnijim mesecima.


Sadnja povrća u avgustu

Može da se gaji iz rasada ili direktnom setvom. Setva se obavlja na gredice sa međurednim razmakom. Letnja setva obavlja se u redovima 30-50×15-30 cm. Odlične rezultate daju folijarne prihrane koje treba izvoditi zajedno sa zaštitom. U toku vegetacije se izvode 2-3 berbe (odsecanjem ili košenjem listova). Nakon košenja obavezna je prihrana i zalivanje. 

Kako se gaji: Radič – ukusno povrće crvenih listova


Mladi luk

Mladi luk uzgaja se zbog svojih stabljika koje imaju blagu aromu luka. On se može posejati u agvustu da bi se obezbedila berba u proleće.

Koristite sorte otporne na hladnoću ili posejte usev pod pokrovom da bi prezimio. Posejte seme  na udaljenosti od 30-45 cm. Setva mladog luka pod pokrovom u stakleniku može obezbediti berbu tokom zime, a iz setve na otvorenom će luk biti spreman za berbu u proleće.


Keleraba

Uzgajanje kelerabe postaje sve popularnije, jer usev brzo raste i može se jesti sirov ili kuvan na različite načine. Ovo povrće se uzgaja zbog lukovica, a od setve do berbe može da prođe oko osam nedelja.

Keleraba se može sejati tokom dužeg perioda, od februara do avgusta, a sejanje na otvorenom tokom avgusta meseca može obezbediti berbu kelerabe u oktobru i novembru.

Seme kelerabe posejte u leje duboke oko pola cm i prekrijte ih tankim slojem zemlje. Održavajte seme vlažnim kako biste osigurali klijanje. Povrću će biti potrebno 50-70 dana da dostigne zrelost, a to se dešava kada stabljike imaju prečnik 8-10 cm.

Zelena salata

Zelena salata je povrće koje brzo raste i može vam dati berbu u roku od 4-6 nedelja, u zavisnosti od sorte.

Sadnja semena zelene salate u avgustu može vam dati lišće koje možete da orezujete tokom jeseni, ali i kasnije. Sukcesivna sadnja zelene salate koja toleriše niske temperature može vam dati berbu i u hladnijim mesecima.

Sadnja povrća u avgustu

Posejte seme na otvorenom gde treba da raste na sunčanom mestu, sa plodnim i dobro dreniranim zemljištem. Alternativno, seme zelene salate se može zametnuti i u zatvorenom prostoru, kako bi se smanjio rizik da puževi grickaju sadnice dok se razvijaju. Osim što je idealna za leje i uzdignute leje, uzgoj zelene salate u saksijama može obezbediti jesenje berbe na terasi ili balkonu.

Rotkvice

Rotkvica je povrće tipično za letnje salate, a brzorastuće sorte se mogu sejati od proleća pa nadalje. Avgust je odlično vreme za sadnju rotkvice

Brzorastuće letnje vrste mogu biti spremne za svega 20-30 dana od setve. Posejte seme u rupe duboke 4-6 inča i tanko do dva inča.

Pre setve važno je odabrati seme dobrog kvaliteta, a pre nego što se polože u zemljište semenke se sortiraju po veličini. Takođe, neophodno je pre setve seme držati natopljeno u vodi ili pokriveno vlažnom krpom ceo jedan dan.

Seje se na dubinu od 1 centimetar, a važno je obratiti pažnju da se seme ne stavi previše duboko jer dolazi do promene oblika korena u tom slučaju. Posle setve je potrebno poravnati zemljište.

Nakon što se seme prekrije zemljom potrebno je zalivanje. Neohodno je obratiti pažnju da gornji deo tla ne bude previše isušen jer se koren neće pravilno razvijati i biće gorkog ukusa.

Izvor: Homes & Gardens

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica