Jedna zanimljiva priča iz Bašaida gde se jedan naš proizvođač, jedna familija, upustila u proizvodnju belog luka i fermentisanog belog luka. Zanimalo nas je kakva je računica iza toga, ali i drugih nespecifičnih proizvoda. O ovome je na seminaru govorio profesor Đorđe Moravčević sa Poljoprivrednog fakulteta, Zemun.
“Nakon fermentacije koja traje malo duže vreme, može da traje do 3 meseca u specijalnim fermentorima koji se kupuju ili prave, taj beli luk dobija tamnu boju, postaje crn. U engleskom govornom području je poznat kao black garlic. Eto mi smo dočekali da imamo proizvodnju u Srbiji black garlic-a. To je jedan vrlo specifičan proizvod. Zanimljiv je i za decu zato što se tokom procesa fermentacije povećava sadržaj šećera, gubi se ona oporost, ljutina belog luka i postaje taj beli luk nalik suvoj šljivi. i deca ga jedu neznajući da je to beli luk.”
MOŽDA VAS ZANIMA I...
Dragoceni CRNI Beli LUK: 6 zdravstvenih saveta + RECEPT BONUS
Crni luk: specifični ukus i riznica zdravlja
Skoro smo pisali o tome kako je crni beli luk bogat vitaminom C, B6 i manganom, poboljšava imunitet i apsorpciju minerala. Sadrži deset puta više antioksidanata u odnosu na svež luk. Blagotvorna svojstva belog luka su svima poznata, ali zbog neprijatnog mirisa retko ko ga jede svežeg. Sa crnim belim lukom necete imati taj problem sa mirisom.
Od crnog belog luka pravi se sladoled, čokoladni tart, a može biti i dodatak jelima, namaz. Može da se jede na isti način kao i sveži beli luk – sirov, kuvan. Sami možete smisliti kako ćete ga jesti, jer ograničenja nema. Neće vas dovesti u neprijatnu situaciju jer crni beli luk ne samo da nema boju, nego ni miris kao beli luk.
Ovaj proizvod se fermentiše prirodnim putem, kao da se karamelizuje i nema nikakvih drugih dodataka. A koristene su samo orgaske glavice.
Crni beli luk može da se koristi i za uobičajenu primenu u spremanju jela, salata i slično.
Apsolutno može da se koristi u bilo koje svrhe kao i beli luk koji nije prerađen taj način.
Specifičnog je ukusa, mirisa, konzistencije, ima jedan karamelast, slatkast ukus. Obično se jede takav, zato što je prilično skupo dobiti ga. Onda je lakše u jelo staviti normalan beli luk, a ne fermentiran.
Fermentisan svakako može da ide u jelo i to se radi.
Kakva je situacija sa tržištem, da li naši ljudi koriste i da li su upoznati sa takvim proizvodima?
Zanimalo nas je da li je racionalno da u proizvodnji belog luka jedan segment može biti, ne mora kompletna proizvodnja, ali jedan deo proizvodnje da može da ide i na tu vrstu prerade u crni beli luk odnosno black garlic.
Profesor Moravčević nam je objasnio: “Tržište voli nove nove proizvode i to je pokazao i ovaj black garlic koji je ponuđen kroz makete proizvođačima. Ima tržište. Iako mu je visoka cena, ja sam ovde malo na seminaru pričao o tome hedonističkom pristupu gde imamo ljude koji hoće nešto da kupe i ne pitaju za cenu. A imamo i ljude koji hoće nešto da proizvedu i ne interesuje ih ekonomija. Imamo i jedne i druge. I to je sada postao jedan trend nekog ko ima novce.
Želim kontejner za gajenje cveća, povrća, nebitno koliko taj kontejner da košta, hoću da imam svoju baštu. na taj način organizujem.
I o tome takođe treba da vodimo računa i cela poenta mog predavanja danas na seminaru je bila i da proizvođačima da uputim jedan apel da izađemo malo iz iz proizvodnje koja je standardna, da izađemo iz mora istih proizvoda, da probamo da razmišljamo o otvaranju nekih novih niša i ponudimo tržištu proizvode koji su drugačiji,” rekao je prof. dr Đorđe Moravčević za AGROmedia portal.
Komentari