Godišnji kalendar setve povrća – šta se seje od januara do decembra!

Godišnji kalendar setve povrća – šta se seje od januara do decembra!

Pravovremena setva povrća je osnovni preduslov za ostvarivanje uspešnih prinosa i kvalitetnog roda. Planirajte svoj povrtnjak za narednu godinu pomoću ovog praktičnog mesečnog kalendara setve povrća.

Kalendar setve povrća

Iako možete kupiti sadnice, korišćenje semena je najekonomičniji način uzgoja povrća, a takođe nudi priliku da isprobate mnoge različite vrste. Međutim, može biti teško odlučiti odakle krenuti i sa kojim povrćem početi.

Bez obzira da li ste u procesu zasnivanja bašte u polju ili jednostavno želite da uzgajate par vrsta povrća na svojoj terasi, ovaj kalendar će vam pomoći da ostvarite svoje povrtarske planove.

Kada posejati povrće – stvari koje treba razmotriti

Planiranje zasada povrća može biti zbunjujuće jer postoji ogroman niz ideja za povrtnjake, plus postoji povrće koje se može saditi svakog meseca u godini, sve od januara do decembra.

Temperatura zemljišta je ključni faktor za klijanje semena, a različito seme klija na različitim temperaturama, pa razmislite o kupovini termometra za zemljište da biste proverili da li je temperatura odgovarajuća za setvu.

Različite sorte iste vrste povrća mogu imati različito vreme setve i sadnje, pa se uvek pridržavajte uputstava na pakovanju semena.

JANUAR

Pošto je zemlja još uvek veoma hladna, januar je mirno vreme za setvu i sadnju povrća, tako da je ovo savršena prilika za planiranje naredne godine. Odvojite vreme da pregledate kataloge semena i napravite plan za svoju parcelu.


Međutim, postoji povrće koje se može posaditi čak i u januaru.

Luk – Ukoliko raste iz semena, onda se u januaru i februaru luk može saditi u stakleniku pod pokrovom. Uzgoj luka iz semena može biti koristan jer je to ekonomičniji način da ga uzgajate.

Krompir – Za one koji žele da nauče kako da uzgajaju krompir, januar je vreme kada možete da započnete proces naklijavanja ranih sorti krompira. Naklijavanje podstiče da krompir klija pre sadnje i obično se radi 6 nedelja pre nego što se posadi.


FEBRUAR

Vreme je u februaru često nepredvidivo, ali postoji povrće koje se može posaditi u stakleniku ili na toploj prozorskoj dasci kako bi se pokrenuo proces rasta.

Namirnice kojima je potrebna toplina i koje su pogodne za uzgoj u stakleniku takođe se mogu saditi pod pokrovom u februaru, uključujući paradajz, papriku, krastavac i patlidžan.


Šta posejati u zatvorenom prostoru:

Pasulj – uzgajajte pasulj tako što ćete ga sejati u zatvorenom prostoru u pojedinačne saksije ili modularne tacne spremne za sadnju 4-6 nedelja kasnije. Alternativno, sejte direktno od marta do maja ili od oktobra do novembra za rani prolećni usev. Takođe možete sejati direktno u februaru pod zvonom.

Paradajz – posejte paradajz u propagator krajem februara – ovo je najbolje vreme za setvu ako razmišljate o uzgoju paradajza u stakleniku.

Paprike – sejte u plasteniku od februara do marta. Posejte seme u saksije ili posude za seme i stavite u zagrejan razmnoživač na 18–21 ° C ili na sunčanu prozorsku dasku prekrivenu plastičnom kesom.

Patlidžan – u stakleniku posejte seme u pojedinačne saksije u februaru i presadite u aprilu.

Šta sejati na otvorenom:

Rotkvica – posejte seme tamo gde treba da raste u kratkim lejama od 30 cm, od februara do avgusta. Sejte po malo i sukcesivno da biste produžili rađanje. Ako sejete u februaru, razmislite o korišćenju zvona.

Kalendar setve povrća

MART

U predelima sa blažom klimom i područjima sa laganim, peskovitim zemljištem, mart je vreme kada možete da počnete da sejete povrća napolju. U hladnijim krajevima i područjima sa teškim, glinovitim zemljištem, setva na otvorenom može biti nešto kasnije. Možete da nastavite da sejete paradajz, patlidžan i paprike pod plastenikom.

Šta sejati u zatvorenom prostoru:

Bundeva – sejte pod plastenikom od marta do maja ili direktno od kraja maja kada prođu mrazevi.

Krastavac – ako planirate da gajite krastavce, sada je vreme da u stakleniku posejte seme 1–2 cm duboko, u male saksije. Obavezno se upoznajte sa načinom uzgoja krastavca pre nego što počnete.

Paradajz – posejte seme u plasteniku u martu ako planirate da ga presadite napolju.

Šta sejati na otvorenom:

Špargla – posejte špargle krajem marta i aprila.

Cvekla – direktna setva u redovima od 30 cm od marta do jula, a berba je za samo 7 nedelja. Razredite na 10 cm jedan od drugog na visini od oko 2,5 cm. Sejte svakih nekoliko nedelja za kontinuirano snabdevanje.

Pasulj – posejte seme direktno napolju u bogato plodno zemljište, obogaćeno stajnjakom ili organskom materijom. Sejte seme u intervalima od 23 cm u dvostrukim redovima postavljenim na 23 cm jedan od drugog, 60 cm između svakog dvoreda. Obavezno se unapred upoznajte sa uzgojem pasulja.

Praziluk – sejati praziluk u martu i aprilu u pripremljenu leju za rasađivanje. Alternativno, može se posejati pod plastenikom od januara do marta u modulima i staviti u propagator spreman za kasniju presadu. Berba traje od oktobra do marta.

Crni luk – posejte luk od sredine marta do sredine aprila. Alternativno od oktobra i novembra.

Paškanat – direktna setva od marta do maja u pripremljenu leju na osunčanom mestu. Zemljište treba da bude krhko i bez kamenja.

Grašak – grašak se seje direktno od marta do jula, za branje od jula do oktobra.

Postoje tri vrste graška: rani, drugi rani i glavni usev, a svaki je najbolje saditi u različito vreme, pa obavezno istražite kako da uzgajate grašak pre nego što počnete.

Krompir – posejte prvi rani krompir sredinom, krajem marta spreman za berbu za 11-13 nedelja. Vreme zavisi od sorte pa obavezno istražite uputstva za svaku.

Spanać – letnji spanać posejte direktno, od marta do juna. Sejati svake tri nedelje za branje od maja do oktobra. Sejte tanko u rupe dubine 2,5 cm postavljene na udaljenosti od 30 cm.

Mladi luk – posejte seme direktno, od marta do avgusta. Sejte svake tri nedelje za kontinuirano rađanje. Mladi luk se može ubrati za samo 8 nedelja od setve.

APRIL

April je intenzivan mesec u povrtnjaku, a tada je i sezona setve na otvorenom u punom jeku.

Šta posaditi u zatvorenom prostoru:

Tikvice – možete uzgajati tikvice tako što ćete sejati seme tikvica u saksije od 3 inča (7,5 cm) i staviti ih u propagator ili na osunčanu prozorsku dasku.

Kukuruz – za najbolje rezultate posejte seme kukuruza pod staklo sredinom aprila i početkom maja i sadite krajem maja do početka juna.

Da biste izbegli ometanje korena, posejte u saksije od 3 inča, posejte dva semena duboko oko jednog inča. Alternativno, sejte na otvorenom sredinom maja – sejte u blokove sa 2 semena na svakih 18 inča i 1 inč duboko.

Šta saditi na otvorenom:

Brokoli – da biste uzgajali brokoli, sejte direktno na otvorenom od maja do aprila. Posejati gde treba da rastu ili alternativno sejati u gredice ili u plasteniku, i presaditi ih u konačni položaj 5-7 nedelja nakon setve.

Šargarepa – Ako se pitate kako da uzgajate šargarepu, april je mesec za početak setve na otvorenom – posejte duboko u redove 15–30 cm jedan od drugog. Uverite se da je tlo dobro obrađeno – mora da bude očišćeno od kamenja jer to može da dovede do rašljanja šargarepe.

Sejte svakih nekoliko nedelja od ranog proleća do kasnog leta za uzastopnu žetvu od juna do novembra.

Alternativno, za rani usev, u februaru i martu sejte rane sorte u plasteniku.

Kupus – sejati ozimi kupus u aprilu i maju. Presadite sadnice na konačno mesto od kraja juna do jula i kada biljke imaju 5-6 pravih listova.

Karfiol – sejte na otvorenom u aprilu za presađivanje u junu. Postoje tri vrste karfiola – prolećni, letnji i jesenji, a vreme setve zavisi od vrste koju odaberete da uzgajate.

Blitva – blitva je ukusna i izdržljiva dvogodišnja biljka koja se može sejati direktno od marta do septembra, međutim setva u aprilu i julu je dobar način da se obezbedi kontinuiran rod tokom cele godine.

Krompir – sadite drugi rani krompir početkom i do sredine aprila, a krompir kao glavne usev sredinom do kraja aprila.

Kalendar setve povrća

MAJ

Maj je takođe intenzivan mesec za setvu povrća. Od sredine maja rizik od mraza je obično prošao, što znači da možete da počnete da sejete poluotporne jednogodišnje biljke i da presađujete biljke iz plastenika, uključujući tikvice, bundevu i pasulj.

Nežne biljke se sada postepeno iznose napolje da bi se aklimatizirale na niže temperature. Ako se uzgajaju u zagrejanom plasteniku, premestite biljke u negrejani plastenik na oko dve nedelje pre nego što ih premestite na otvoreno.

Možete nastaviti da direktno sejete brokoli, kupus, šargarepu, paškanat, grašak i spanać.

Šta saditi na otvorenom:

Pasulj – pasulj direktno sejte od maja kada prođe opasnost od mraza ili sejte pod pokrovom od marta za kasniju rasađivanje. Uzastopne setve vršite do kraja juna za branje do početka oktobra.

Znaćete kada da berete boraniju i pasulj po izgledu useva. Pasulj treba da bude tanak i bez vidljivih izbočina duž mahune.

Tikvice – tikvice sejte direktno napolju od kraja maja do juna. Posadite tikvice koje se uzgajaju u plasteniku od kraja maja.

JUN

U junu se može nastaviti sa uzastopnim setvama rotkvice, salate i šargarepe, kao i direktno sejati tikvice, cveklu, grašak, pasulj i paškanat.

Šta saditi na otvorenom:

Komorač – posejte seme direktno krajem juna u plodno, vlažno zemljište. Proredite na jednu biljku na svakih 25 cm u redovima na udaljenosti od 45 cm i zalivajte tokom sušnih perioda.

Kupusnjače – direktna setva kupusnjača kao što su kelj, kupus, brokoli i prokelj za berbu zimi.

JUL

Jul je poslednja prilika da posejete pasulj, a možete i posaditi zimski praziluk u konačnu poziciju. Povrće koje brzo raste i dalje može da se seje u julu, uključujući rotkvu, mladi luk i cveklu.

U julu treba da se obavi mnogo berbe koja će vas zaokupiti, uključujući šargarepu, rotkvu, cveklu, blitvu, grašak, zelenu salatu, pasulj, paradajz, krastavce i još mnogo toga!

Šta sejati napolju:

Blitva – Setva drugog roda blitve u julu obezbediće vam svežu zalihu tokom jeseni. Setve napravljene u julu mogu prezimiti i za branje sledećeg proleća.

Prolećni kupus – prolećni kupus sejte u julu i avgustu u leje i presadite na konačnu poziciju u septembru i oktobru, kako bi bio spreman za branje sledećeg proleća.

AVGUST

U avgustu će vaša povrtnjak biti na vrhuncu sa obiljem proizvoda spremnih za berbu, međutim, postoje neke stvari koje možete posaditi, uključujući ozime useve kao što su spanać, keleraba i prolećni kupus, kao i zelenu salatu.

SETVA ZIMSKOG LUKA – Seje se u Avgustu, Vadi u Maju

Šta posajeti napolju:

Spanać – kraj avgusta je dobro vreme za setvu drugog useva spanaća.

Spanać je kultura hladne sezone koja lako može da se seje na vrućini, tako da se seme najbolje uzgaja u rano proleće, kao i u kasno leto i ranu jesen.

Kalendar setve povrća

SEPTEMBAR

Zimske salate – postoji mnogo izdržljivih salata koje će rasti tokom zime, uključujući rukolu i zelenu salatu.

Rana jesen je savršeno vreme za setvu jer je tlo još toplo. Seme se može sejati u posude ili direktno u fino izdubljeno zemljište.

Takođe možete nastaviti da pravite sejete blitvu.

PRAVILNIK za JESENJU setvu i sadnju povrća

OKTOBAR

Šta sejati napolju:

Beli luk – oktobar je mesec kada možete početi da uzgajate beli luk. Beli luk se često uzgaja iz semena i najbolje ga je saditi u jesen, jer mu je potrebna hladnoća da bi stimulisala rast. Međutim, postoje sorte koje se mogu saditi u rano proleće.

Beli luk može da truli u zemljištu preplavljenom vodom, tako da ako imate teško glineno tlo, razmislite o tome da ih započnete u gredicama.

Pasulj – rane sorte pasulja mogu se posejati direktno u oktobru za rani usev sledeće godine.

NOVEMBAR

Kako temperatura pada, malo toga možete posejati u novembru, ali još uvek ima dosta povrća za berbu, uključujući kupusnjače kao što su kelj, kupus, prokelj.

Špargle – špargle možete uzgajati i u jesen, kako biste pomogli biljkama da niknu.

DECEMBAR

Decembar je dobro vreme da planirate šta ćete uzgajati u narednoj godini, a hladni zimski dani mogu biti dobra prilika da pripremite tlo za predstojeću sezonu. Zabeležite šta je dobro funkcionisalo i planirajte plodored za narednu godinu.

Beli luk – decembar je poslednja prilika za setvu jesenjih sorti belog luka.

Uzgoj povrća je hobi koji se isplati, a radost branja domaćeg povrća je neprocenljiva. Bez obzira gde ga uzgajate, ne zaboravite da koristite ovaj vodič koji će vam pomoći da planirate svoj povrtnjak.

Izvor: Homes and Gardens

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica