Zelene su zdravije od crvenih, a opet kod nas se više konzumiraju žute paprike. S obzirom na to da se bliži trenutak ubiranja plodova paprike, rešili smo da vam otkrijemo misteriju i odgovorimo na pitanje koja je razlika između crvenih, žutih i zelenih.
Možda vas zanima
Osnivač i jedan od vlasnika kompanije „Superior seeds“ iz Velike Plane, dr Ivo Đinović, objasnio nam je po čemu se razlikuju crvene, žute i zelene paprike.
„U zelenoj imamo hlorofil od kojeg i potiče ta boja. U centru molekula hlorofila nalazi se magnezijum. On je važan bioelement, kako za čoveka, tako i za živi svet uopšte. U belim paprikama ima manje magnezijuma.“
„Sledeća stvar je sadržaj šećera. Zbog njega su nekada žute paprike slađe i zbog toga su popularnije u narodu. Kada je reč o otpornostima paprike na razne bolesti, kao što su bakterioze, otpornije sorte imaju i lekovitije plodove. To je zbog toga što se agensi koji se bore protiv bolesti biljaka kroz hranu prenose i u ljudski organizam i pozitivno deluju na njegovo zdravlje.“
Kada bi vama neko ponudio salatu sa žutim i sa crvenim paprikama, koju biste radije uzeli?
„Zavisi od toga kakvu salatu želim u tom trenutku. Na primer, mogao bih da poželim salatu sa paradajzom, crnim lukom i krastavcem. Tada bih narezao zelenu papriku da bih dobio što veće šarenilo u salati.“
Rekao bih da se kod nas više jedu žuti plodovi, a na zapadu su traženiji zeleni. Ima li istine u tome?
„U zapadnom i u arapskom svetu čak i ljute paprike bi trebalo da budu zelene. Inače, zelene paprike kada sazru i pocrvene, imaju više bojenih materija. One su lekoviti sastojak hrane. Kod paprike se zovu kapsantini. Ljute materije su kapsajcili. Sve to potiče od latinskog naziva za papriku ‘capsicum’. Upravo zbog tih materija od sorte slonovo uvo možemo da pravimo i začinsku ili mlevenu papriku za bojenje jela.“
Više o tome šta boja paprike govori o njoj pogledajte u videu:
Sagovornik:
dr Ivo Đinović, kompanija „Superior seeds“
Komentari