Bili smo na Danima krsturske paprike u Ruskom Krsturu, na oglednoj parceli koju su organizovale tri kompanije čiji se proizvodi dopunjuju. A evo šta smo sve tamo videli!
Kompanija koja je bila zadužena za seme je „Agroarm“, „Belchim Crop Protection“ je bio tu za sredstva za zaštitu bilja, a kompanija „Timac Agro Balkans“ za đubriva. To je potpuno logično, jer da bi rod i prinos paprike bili zadovoljavajući, potrebno je imati kvalitetno seme, odgovarajuće đubrivo, ali i pravovremenu i adekvatnu zaštitu.
Možda vas zanima
Posetioci koji su u subotu, 13. avgusta, bili u Ruskom Krsturu, na oglednoj parceli porodice Čizmar, mogli su da vide različite hibride crvene paprike. Među njima, povrtarima je najpoznatija paprika Kaptur kompanije „Agroarm“.
Zdravko Antić iz kompanije „Agroarm“ podsetio nas je na taj dobro poznati hibrid: „Kaptur je hibrid koji nije tako nov na našem tržištu, ali u poslednjih nekoliko godina doživeo je potpunu ekspanziju. Razlog je njegova neodoljivost. A neodoljiv je iz više razloga. Prvo zato što je izuzetno otporan kao biljka. Drugo, zato što može izuzetno mnogo da rodi.“
„Kada pričamo o otvorenom polju, Kaptur je hibrid koji bezmalo daje do dva kilograma po struku, a u zatvorenom prostoru može bez većih problema da da od 4 do 7 kilograma, zavisno od toga kako se gaji, koja se tehnologija gajenja primenjuje, koja se đubriva koriste i koja zaštita je u pitanju, tako da je multipraktik sam po sebi. Možete od njega da očekujete mnogo, i dobićete mnogo, samo ukoliko ga tehnološki obradite kako valja.“
Prvo, Kaptur je izuzetno otporan kao biljka. Drugo, može izuzetno mnogo da rodi.
S obzirom na to da je Kaptur hibrid, potrebno ga je gajiti malo drugačije nego sortu, jer je bujan i plodan.
„Kaptur je dobro raditi od početka u kontejnerima. Dakle, rasad mora da je zdrav, to je osnovni preduslov da biste kasnije mogli da izvučete njegov pun potencijal“, navodi Antić.
„Nakon toga, na njivi ne bi trebalo da se prelazi neki sklop od 45.000 do 50.000 biljaka po hektaru. Ono što se pokazalo u praksi kao zadovoljavajuće na otvorenom polju jeste razmak 30 cm biljka od biljke, red od reda 40-50 cm, a vrsta od vrste nekih 70-80 centimetara.“
„U tom sklopu ne treba ispustiti jednu jako važnu stvar kada je u pitanju Kaptur – ona je sama po sebi robusna, habitusno vrlo izražena, bujna biljka, i mora takva da bude kako bi iznela taj svoj potencijal, te je stoga neophodno da se veže.“
Posetioci ogledne parcele koju su organizovale tri kompanije čiji se proizvodi dopunjuju, mogli su da, pored paprika namenjenih našem tržištu, vide i one koje su tražene na inostranom.
Ranko Njegovan iz kompanije „Agroarm” objašnjava: „Razlika u hibridima je ta što domaće tržište traži krupnije hibride i krupniju papriku, a inostrano po pravilu traži sitniju, i to je osnovna razlika, ništa posebno van toga. Jednostavno, inostrano tržište traži plodove tu negde 100-110 ili 120 grama maksimalno, a domaće tržište traži 150 pa naviše.“
Razlika u hibridima je ta što domaće tržište traži krupnije hibride i krupniju papriku, a inostrano po pravilu traži sitniju.
Primetili smo da je posebnu pažnju povrtara privukao hibrid paprike Ariadni. Više je bilo razloga za to.
Miloš Čeković iz kompanije „Agroarm“ upoznao nas je sa tim hibridom: „Paprika Ariadni spada u crvene paprike. Jedna njena jako važna karakteristika je da prelazi iz svetlozelene boje u intenzivnu crvenu boju. Ova svetlozelena boja je jako značajna baš u tom smislu što može paprika, baš tako zelena, da ide na tržište i može da se bez problema prodaje takva, a naravno, ako je ostavimo da sazri, ona će imati intenzivno crvenu boju.“
„Uvek je dobro ponoviti jedan zanimljiv podatak, a to je da ova paprika daje skoro 20% više ajvara nego domaće sorte.“
Tomaš Forkoš iz Mađarske, predstavnik je kompanije „Seminis“, čiji su hibridi paprika predstavljeni na oglednoj parceli koju smo posetili, a čiji je distributer kompanija „Agroarm“. S obzirom na to da je on zadužen upravo za selekciju, pitali smo ga koje su prednosti hibrida Arijadni, jedne od njegovih selekcija.
Paprika Ariadni prelazi iz svetlozelene boje u intenzivnu crvenu boju. Ova svetlozelena boja je jako značajna baš u tom smislu što može paprika, baš tako zelena, da ide na tržište.
Gospodin Forkoš ističe: „Veoma je lepa dok je zelena, pa je uzgajivači mogu brati u zelenoj fazi, što omogućava da počnu prodaju nešto ranije, umesto da se samo koncentrišu na crvenu papriku. Kasnije paprika postaje crvena kao regularna paprika tipa Kapije, pa zato uzgajivači mogu da biraju da li će da je prodaju dok je u svetlozelenoj ili posle, u crvenoj fazi.“
„Oblik joj se pomalo razlikuje od paprike tipa Kapija. To je zanimljiva mešavina nje i paprike šilje, ali sve zajedno ima lepa ’ramena’, kao lepa žena, na primer.“
„Zaboravio sam da napomenem veoma važnu stvar – kakav joj je ukus i kako se ponaša prilikom obrade, na primer, prilikom pripremanja ajvara. Kada je sveža, ima drugačiji ukus nego obična paprika tipa Kapije. Ukus je sočniji i intenzivniji nego kod nje, sličniji kao kod bele šilje. Imajući u vidu obradu u kućnoj radinosti, veoma je laka za ljuštenje. I ja je sam kod kuće pečem na roštilju i ljuštim.“
Za odlična đubriva, neophodna za pravilan rast i razvoj biljaka, bila je zadužena kompanija „Timac Agro Balkans“.
Josip Bereš iz te kompanije podelio je sa nama šta je sve od đubriva korišćeno na oglednoj parceli koju smo posetili: „Nije isto raditi negde u Mačvi ili raditi ovde na terenu južne Bačke, evo konkretno u Ruskom Krsturu. Moramo znati kakvo je zemljište. Uradimo agrohemijsku analizu zemljišta, vidimo šta imamo u njemu i na osnovu toga damo preporuku za đubrenje, odnosno za ishranu bilja.“
„Ovde konkretno smo radili ishranu ove paprike. Nismo dali ništa više od onoga što je paprici potrebno, jer daću samo prost primer, i čovek kad se prejede pasulja, nije posle toga jedno dva sata ni za šta. Isto tako, ako paprici date više nečega nego što joj je potrebno, ona to vrati tako što dve nedelje stoji u mestu, a ne vraća vam to kroz rod koji vi očekujete na kraju godine.“
„Što se tiče proizvoda kompanije ’Timac Agro’, od Eurofertila 67 M Proces, preko Fertiactyla, folijarnog đubriva koje se radi fertigacijom kroz sistem da napravimo bolji koren, preko KSC programa i Fertileadera, Vitala ili Elitea, sve je rađeno u određenim fenofazama razvoja u količinama koje smo dobili na bazi predviđene količine roda paprike na osnovu čega smo i davali količine dohranjivanja paprike.“
Uradimo agrohemijsku analizu zemljišta, vidimo šta imamo u njemu i na osnovu toga damo preporuku za đubrenje, odnosno za ishranu bilja.
Kada je reč o preparatima za zaštitu bilja, veoma je važno primeniti ih na vreme, u pravim količinama, a pre svega odabrati odgovarajuće. Na ovoj oglednoj parceli time sa bavila kompanija „Belchim Crop Protection“.
Vladimir Vasojević iz kompanije „Belchim Crop Protection“ navodi: „Na ovom oglednom polju smo videli 4 zaštite, to jest 8 ukupno, 4 fungicidne i 4 insekticidne.“
„Generalno, okosnica naše zaštite i programa jeste preparat Valis M, fungicid novije generacije za suzbijanje plamenjače u paprici. Pored toga, pospešuje imunitet same biljke, jer jedna od aktivnih materija pospešuje sam razvoj biljke, tako da pored fungicidnog delovanja ima i takozvani antistres efekat. Valis M je inače ponos naše kompanije i u povrtarstvu mislim da je preparat broj jedan.“
„Sledeći preparat je Teppeki, insekticid-aficid, isto novije generacije, japanske kompanije ‘Ishihara hemiko’, koji je suvlasnik ’Belchim Crop Protection’ i mi smo ponosni što možemo na tržištu Srbije da promovišemo ovaj proizvod.“
„On rešava problem bele leptiraste vaši i inače svih lisnih vaši, a pored toga i problem tripsa, ukoliko se radi u kombinaciji sa preparatima koji imaju u sebi silvet. I mi imamo jedan od takvih preparata, a to je Ranman Top.“
„Poljoprivredni proizvođači, korišćenjem naših proizvoda, neće imati nikakav problem prilikom plasmana jer su svi ekološki i ekotoksikološki bezbedni ukoliko se koriste na pravi način.“
„Aktivna materija flonikamid, koja se nalazi u ovom preparatu, potpuno je ekološki bezbedna, čak nije ni selektovan u nekim zemljama, odnosno, klasifikovan kao opasna materija.“
U prilog tome govori i podatak o karenci, odnosno njenom trajanju, pa Vladimir Vasojević iz kompanije „Belchim Crop Protection“ naglašava: „Teppeki – karenca je jedan dan, ponosni smo!“
Poljoprivredni proizvođači, korišćenjem naših proizvoda, neće imati nikakav problem prilikom plasmana jer su svi ekološki i ekotoksikološki bezbedni ukoliko se koriste na pravi način.
A ponosni i zadovoljni bili su i vlasnici ogledne parcele, poljoprivrednici iz Ruskog Krstura, porodica Čizmar, kojima je ovo prva godina da gaje hibride paprike.
Nataša Čizmar, poljoprivrednica iz Ruskog Krstura, za poljoprivredni portal Agromedia ističe: „Ovo je nešto novo u našem poslu. Nismo se sretali sa hibridima, mada smo razmišljali o tome već, jer sorta ne daje tako dugo ujednačene plodove, a hibridi imaju tu prednost.“
Nakon ovako dobrog iskustva, domaćini parcele kažu da će sigurno nastaviti da gaje hibride paprike, ali i da sarađuju sa kompanijama koje su učestvovale u ogledu.
Sagovornici:
Zdravko Antić, kompanija „Agroarm“
Ranko Njegovan, kompanija „Agroarm“
Miloš Čeković, kompanija „Agroarm“
Josip Bereš, kompanija „Timac Agro Balkans“
Tomaš Forkoš, kompanija „Seminis“, Mađarska
Vladimir Vasojević, kompanija „Belchim Crop Protection“
Nataša Čizmar, poljoprivrednica iz Ruskog Krstura
Komentari