Pored različitih povrtarskih vrsta koje se gaje u baštama, postoji i jedno povrće koje se neopravdano gaji veoma retko. Za razliku od nekih bašta u kojima se nalaze samo standardne povrtarske kulture, kao što su luk, krompir, paradajz, paprika i slične, mi smo pronašli jedno imanje na kojem se gaje i neke ne tako česte i nepravedno zapostavljene biljke. Jedna od njih je bob.
Na imanju dr Ljiljane Njagojević iz Golubinaca, prijateljice našeg stručnog saradnika Vladimira Milutinovića, saznali smo sve o gajenju boba iz prve ruke.
SAVETI: Kako da lako odgajite bob u vašoj bašti
Možda vas zanima
Kako se gaji dud bez muke
12/07/2020
„Bob se gaji veoma lako. On se poseje kao kasna jesenja kultura. U svojoj bašti imam i biljke ovog povrća koje sam posejala sredinom zime, jer su mi jesenje propale. Inače, gajim dve vrste boba, crveni i žuti, odnosno klasični beli bob. Kod nas je genetski ispitivana samo jedna sorta, akva dolče.“
„Bob pripada porodici graškova, a bio je i omiljeno jelo starih Egipćana. Još od tog doba se ova biljka genetski nije izmenila, a zašto je zapostavljena – ne bih umela da objasnim. Jedino bih kao problem kod boba mogla da izdvojim vaši. Međutim, ukoliko se poseje sa čubrom, i to može da se reši. Po receptu moje mame, dobro je potopiti šaku duvana i isprskati bob tom mešavinom. Vaši se od duvana jednostavno parališu i otpadaju.“
„Kod boba se može jesti mlada mahuna, ali u ovim krajevima ređe, zato što on početkom marta retko cveta u našim krajevima zbog niskih temperatura. Najčešće se jede zeleno ili sveže zrno. Neki kažu da ima neprijatan miris, ali ja to nisam primetila. Interesantno je da se može jesti i kao sveža salata, s obzirom na to da nije toksičan i nije ga potrebno termički obrađivati. Ovo je izuzetno ukusno povrće i od njega se tradicionalno prave pihtije za vegetarijance i vegane. One su, moram da kažem, izuzetno ukusan specijalitet.“
Ovo je izuzetno ukusno povrće i od njega se tradicionalno prave pihtije za vegetarijance i vegane.
Kada bob završava svoju vegetaciju i do kada može da se bere?
„Negde u junu ili julu mesecu, zavisi kada je posejan. Recimo da početkom avgusta, kada se sa njive pokupi luk, može da se pokupi i bob. Nakon njega, na istoj parceli možete gajiti kupus ili neku drugu kupusnjaču.“
Bob može osim za ishranu ljudi da bude koristan i za baštu, zar ne?
„Tako je. Nakon boba zemlja ostaje obogaćena azotom, a uz to na parceli sa ovom kulturom može da se gaji i još jedna u toku godine. Na našoj sremačkoj zemlji, koja je ovako plodna, rekla bih da je greh sejati samo jednom u toku godine. Moj je bob, kao što sam rekla, kasnije sejan, ali na parcelama na kojima je posejan ranije, već polovinom jula može da se seje neko drugo povrće.“
Inače, pored boba i graška, i ostale mahunarke obogaćuju zemljište azotom. Zato nakon njih mogu da se gaje i druge kulture kojima je ovaj nemetal potreban u većoj količini. Pošto je bob uz to i veoma jednostavno odgajiti, svakako bi trebalo da ga uvrstite u ponudu povrća iz vaše bašte.
Sagovornici:
dipl. inž. Vladimir Milutinović
dr Ljiljana Njagojević, Golubinci
Komentari