Prepoznavanje znakova voća i povrća zahteva praksu. I najiskusnijim baštovanima se dešava da promaše taj kratak trenutak između vremena kada je neki plod blagog ukusa i kada je prezreo. Takođe, dešava se da dugo ne sade neku sortu i da, jednostavno, zaborave nijansu boje koja će im reći kada plod ima najbolji ukus.
Na ukus povrća utiče mnogo faktora: sorta povrća, vrsta zemljišta, temperatura, godišnje doba, količnina vode, sunčeva svetlost i to da li se uzgaja napolju ili u plasteniku. U vreme berbe, međutim, najvažnije je uzeti u obzir doba dana i zrelost.
Možda vas zanima
Zablude: Zašto mi luk truli?
03/03/2024
11 trikova da vam bašta bude kao BOMBONA!
Baštovani ustaju znatno pre izlaska sunca kako bi počeli branje čim bude dovoljno svetlosti.
Istina je da povrće treba brati, osim par izuzetaka, u hladnim jutarnjim satima, jer tako ostaje svežije i duže se čuva. Ako se bere prekasno, brže se kvari i propada, jer je ispario veći deo vlage i apsorbovalo je popodnevnu toplotu.
Kako da proizvedete rasad BATATA!
Ovo je posebno važno za lisnato povrće, poput zelene salate, spanaća, blitve i začinskog bilja, poput peršuna i bosiljka. Takođe, ovo se odnosi na povrće kao što je grašak i na sve biljke iz porodice kupusa.
Ukoliko se jutarnja berba ne uklapa u vaš raspored i životni stil, birajte kasne večernje sate za berbu, nakon što vrućina počne da slabi.
Povrće poput paradajza, paprike i tikvice manje je osetljivo, pa ih možete brati kasnije tokom dana. Možete da vadite i korensko povrće, kao što je šargarepa, samo je neophodno da se brzo izvadi i odnese u hladniju prostoriju, posebno ako je dan izuzetno topao.
Ispitivanje zrelosti uključuje sva čula: od tapkanja i mirisa dinje, do probijanja kukuruznih zrna i prepoznavanje savršene bujnosti graška. Nakon dovoljno prakse, posmatranja razvoja biljaka i puno degustacije, videćete da su vaše oči naučile da prepoznaju zrelost biljke, a ruke naučile samostalno da pronađu savršeno zreo plod.
Izvor: Renees garden
Komentari