7 vrsta povrća koje možete razmnožavati iz REZNICA

7 vrsta povrća koje možete razmnožavati iz REZNICA

Iako se sa gajenjem povrća tradicionalno započinje iz semena, postoji nekoliko vrsta povrća kod kojih možete primeniti razmnožavanje iz reznica. Naučite kako da razmnožite vaše biljke i maksimalno iskoristite potencijal vaših postojećih useva.

Razmnožavanje iz reznica

Razmnožavanje biljaka putem reznica stabljika ili listova sa biljke, odličan je način da dobijete više vrednosti od svojih biljaka i ponovo stvorite omiljene sorte.

Jedna od najvećih prednosti uzgoja povrća iz reznica je to što vam štedi novac za kupovinu semena ili sadnica za sledeću godinu.

Još jedna prednost je to što možete sačuvati svoje biljke koje su se pokazale kao najrodnije.

Reznice razmnožavaju biljke aseksualno, što znači da je nova biljka doslovno klon prve.

Sakupljanje semena te biljke je još jedna opcija, ali vaša nova biljka neće nužno rasti verna originalu.

Kako razmnožavati povrće reznicama

  • Upotrebite oštar, čist nož ili par oštrica da odsečete komad stabljike dužine oko 10 do 15 cm.
  • Isecite odmah ispod čvora ili tamo gde se stabljika susreće sa stablom biljke.
  • Uklonite donje listove sa reznice, ostavljajući jedan ili dva para na vrhu.
  • Stavite odsečeni kraj stabljike u vlažnu mešavinu za saksije. Koristite saksije sa dobrom drenažom. Mnoge biljke se takođe dobro ukorenjuju u vodi, tako da možete izbeći nered sa mešavinom za saksije.
  • Redovno zalivajte da bi zemlja bila vlažna i pokrijte reznice plastikom kako biste zadržali vlagu.
  • Presadite reznicu u veću posudu ili na otvorenom kada pusti bar 2.5 cm ili više zdravog korena.
  • Ako sadite na otvorenom, očvrsnite reznice tako što ćete ih staviti napolje na kratak vremenski period. Postepeno povećavajte vreme reznica na otvorenom i direktnom suncu svaki dan nedelju ili dve.

Povrće koje je dobro razmnožavati reznicama

PARADAJZ

Rano leto odlično je vreme za uzimanje reznica, mada to možete učiniti i kasnije tokom vegetacije, pre prvih mrazeva.


Jednostavno odrežite bočne izdanke da bi se korenile. Možete ih ponovo uzgajati za drugi talas letnjeg ili jesenjeg paradajza, ili ostaviti ga da prezimi u zatvorenom prostoru tokom hladne sezone. Reznice paradajza se dobro ukorenjuju u vodi, tako da ne morate da uključujete mešavinu za saksije dok se novo korenje ne pojavi.

Biljke paradajza mogu brzo da rastu, pa ako preko zime postanu prevelike u zatvorenom prostoru. Ako se to desi, uzmite reznice sa tih biljaka i počnite ponovo proces.

Godišnji kalendar setve povrća – šta se seje od januara do decembra!


PAPRIKE

Paprike se takođe lako ukorenjuju iz reznica. Isecite zdravu stabljiku sa najbolje biljke paprike da biste je ukorenili. Možete koristiti stabljiku koja ima bočne izdanke ili da izaberete jednu stabljiku.


Paprike možete ukoreniti u vodi ili mešavini za saksije, ali pazite da uklonite sve cvetove kako bi reznica svu svoju energiju uložila u puštanje novog korena, a ne plodova.

 Razmnožavanje paprike iz reznica

TIKVICE

Tikvice i ostale letnje tikve su klasično letnje povrće koje se lako uzgaja iz reznica.

Uzmite komad nove, zdrave stabljike odmah ispod čvora lista i ukorenite ga u vlažnoj mešavini za saksije. U roku od nekoliko nedelja trebalo bi da vidite zdravo korenje i spremno je za ponovnu sadnju.

KRASTAVAC

Reznice krastavca rastu sporo, tako da je ovo odlična opcija za čuvanje biljke preko zime za presadu u proleće. Uzmite zdravu reznicu sa biljke krastavca i ukorenite je u vlažnom tlu. Presadite reznicu u veću posudu kada ima jako korenje i držite je na toplom mestu sa indirektnim, jakim svetlom tokom zime.

Zablude: Zašto su krastavci gorki?

CELER

Odrežite bazu celera i stavite je u plitku posudu sa vodom na toplo, sunčano mesto. Za nekoliko dana videćete da se korenje formira na dnu, a novi listovi rastu na vrhu. Zatim ga možete posaditi u zemlju sa listovima iznad površine i ponovo uzgajati novu biljku celera.

Razmnožavanje iz reznica

ZELENA SALATA

Zelenu salatu takođe možete ponovo uzgajati iz listova koje ste isekli sa svog povrća ili kupljenog u prodavnici.

Sačuvajte srce biljke i stavite bazu u vodu dok ne izraste korenje i novi listovi. Uklonite prvobitne listove kada počnu da venu i umiru. Kada imate jak koren i nove listove, posadite bazu u zemlju da ponovo izraste.

CRNI LUK

Uzgajajte luk tako što ćete ukoreniti bazu lukovica. Isecite oko 2,5 cm baze luka (ili manje za mladi luk). Stavite dno reznice u vodu i pustite da se ukoreni. Kada vidite zdravo korenje, možete posaditi lukovice u veću posudu ili na otvorenom.

Manje poznat, ali podjednako UKUSAN: LUK ŠALOT

Izvor: Gardening Know How

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica