Homoljski med postao je nadaleko čuven u Srbiji i inostranstvu. To je jedini proizvod koji ima dve zaštite. Prvu, domaću, dobio je od Zavoda za intelektualnu svojinu u Beogradu 2008. godine, gde je ustanovljeno ime porekla homoljskog meda. Druga zaštita je Međunarodna oznaka geografskog porekla. U opštini Žagubica, gde se homoljski med proizvodi, postoje čak četiri organizacije pčelara. Da li je reč o stvarnoj potrebi ili je po sredi nepotrebna podela zasnovana na sukobu interesa?
Možda vas zanima
Pčelarstvo i proizvodnja meda u Homolju ima dugu tradiciju, a broj pčelara i pčelinjih zajednica kontinuirano raste. Mnogi tvrde da je med sa ovog podneblja star više od 2.000 godina. Smatra se da je to prvi zaštićeni med u Srbiji, med sa zaštitom geografske oznake porekla.
U opštini Žagubica registrovano je 177 pčelara koji su okupljeni u čak četiri različite organizacije.
Žagubica je, pored proizvodnje homoljskog meda, u Braničevskom okrugu, pa i Srbiji, jedinstvena po tome da, iako je reč o relativno maloj opštini, ima čak četiri organizacije pčelara. Podele po organizacijama nisu se pokazale kao dobra opcija, one izazivaju tapkanje u mestu, a potencijali ostaju slabo iskorišćeni, pogotovo u pčelarstvu. Mnogi smatraju da je dovoljno da postoji jedna organizacija pčelara, jedinstvo koje bi moglo doneti samo dobro.
Pčelari su okupljeni u četiri organizacije
Pčelari u Žagubici okupljeni su u sledećim organizacijama:
- Pčelarska zadruga „Homolje med“, koja ima 84 zadrugara,
- Opštinsko udruženje pčelara „Homolje“, koje ima 6 članova,
- Društvo pčelara „Gornjak“ iz Krepoljina u opštini Žagubica, koje ima 42 člana i
- Društvo pčelara „Vrelo mlave“ iz Žagubice, koje ima 45 članova.
Dakle, ukupno po pčelarskim organizacijama na nivou opštine Žagubima ima 177 pčelara koji su članovi u nekoj od organizacija.
Savetnik predsednika opštine Žagubica, Živojin Trifunović, poručuje da homoljski med zaslužuje jednu pčelarsku organizaciju, jednu cenu, specijalizovanu prodavnicu za prodaju meda i uhlebljenje za mlade koji počinju da pčelare.
„Pčelari iz opštine Žagubica treba da se okupe u jednu pčelarsku organizaciju, a ne da budu podeljeni u četiri organizacije. Homoljski med koji je brendiran zaslužuje da ima jedinstvenu cenu, prodavnicu u kojoj bi se prodavao na malo i veliko. U inostranstvu je interesovanje za kupovinu ovakvog kvalitetnog meda koji je proizveden u zdravoj sredini veoma veliko. Ta velika tražnja može samo da pomogne pčelarima da uvećaju pčelinja društva, a mladima koji su nezaposleni da se bave pčelarstvom kao najlepšim zanimanjem“, objašnjava Trifunović.
Promocija homoljskog meda i pčelarstva
Svake godine u Žagubici u okviru manifestacije „Sabor vrela Homolja“, koji se organizuje u drugoj polovini juna, održava se Sajam meda i preduzetništva. Homoljski med vrhunskog kvaliteta izlaže se kako na tom Sajmu tako i na brojnim izložbama u Srbiji, stalno je zastupljen na beogradskom Sajmu etno hrane i pića, ali i pored toga zaslužuje masovniju promociju.
„Homoljski med je najbolji brendirani proizvod, nismo ni svesni da su nam širom otvorena vrata u inostranstvu. Sajmovi su samo mali deo promocije i prodaje. Potrebna je stalna promocija u Srbiji i inostranstvu. Mogućnosti postoje, samo ih treba pametno iskoristiti. Pčelari, pored toga što je potrebno da budu jedinstveni i okupljeni u jednu pčelarsku organizaciju, treba da promovišu mladim ljudima pčelarstvo i da pomažu mladima koji se odluče za to zanimanje“, kaže Trifunović.
Homoljski med je najbolji brendirani proizvod, nismo ni svesni da su nam širom otvorena vrata u inostranstvu.
Falsifikatori prodaju med pod oznakom homoljski
Postoje pčelari koji prodaju med koji nije proizveden na području Homoljskih planina. To je med kojeg nije proizvela pčela, već je veštački stvoren. Jedan od razloga zbog čega je uopšte mogao da se pojavi na tržištu takav proizvod je slaba promocija originalnog homoljskog meda i podeljenost pčelara.
„Nažalost, podela pčelara u opštini Žagubici stvorila je nesavesnim ljudima, kvazi pčelarima da falsifikovani med prodaju pod imenom med sa homoljskih planina. Falsifikatorima nije mesto na tržištu jer njihov med nije proizveden od pčele i od takvih ne treba kupovati. Krajnje je vreme da pčelari u opštini Žagubica shvate moju dobornamernu poruku da daju veći maksimum od sebe i da rade na ujedinjenju zarad mladih naraštaja, da ostanu u žagubičkoj opštini na svojim imanjima kao pčelari“, zaključio je na kraju Živojin Trifunović, savetnik predsednika opštine Žagubica.
Autor: Danijel Grujić
Sagovornik: Živojin Trifunović, Savetnik predsednika opštine Žagubica
Komentari