Srbija postala bogatija za još jedan Muzej pčelarstva

Srbija postala bogatija za još jedan Muzej pčelarstva

Muzej pčelarstva u Sremskim Karlovcima do sada je bio najpoznatiji muzej ovakvog tipa. Međutim, on je dobio konkurenciju kada je Udruženje porodičnih pčelara „Sokolske planine“ iz Krupnja ove godine otvorilo Muzej pčelarstva u porti dobropotočke crkve Svetog Uspenja Presvete Bogorodice u Krupnju. Muzej je otvorio predsednik SPOS-a.
 

Pčele - © Agromedia 

U ovom Muzeju se mogu videti brojni eksponati kao što su stare pletene košnice izrađene od pruća, ili vinove loze namazane specijalnom mešavinom zemlje i balege, zatim košnice dubljenice (u stablu) i kraljeva košnica iz 1938. godine. Svi posetioci su u prilici da vide i drvenu centrifugu iz 1907. godine, razne prese za ceđenje meda, dimilicu za umirivanje pčela, pčelarsko odelo sa sitom na licu za zaštitu od pčelinjih uboda i žičanu mrežu za lice kakvu su upotrebljavali mačevaoci.

Urbano pčelarstvo? Pčele ipak više vole cveće koje raste na selu!

Pčele ugrožene: EU zabranjuje upotrebu pesticida

Pored mnoštva brojeva časopisa Pčelar, u muzeju je izloženo i svedočanstvo iz 1925. godine iz koga se vidi da je u Poljoprivrednoj školi u Šapcu izučavano i pčelarstvo. Izložene su i brojne fotografije koje prate razvoj ove grane poljoprivrede. Na nekim od njih su predstavljene: poznata košnica „đerzonka“, prva konstruisana košnica, košnica „amerikanka“, sprava za pravljenje veštačkog saća, praktična košnica sa pokretnim saćem koja predstavlja temelj racionalnog pčelarenja.

Od pčelarstva može da se ubere i dobra zarada

U Muzeju pčelarstva u Krupnju se na veliki broj eksponata koji su već izloženi stalno dodaju novi. To njegovu postavku čini raznovrsnijom i brojnijom od muzeja koji se nalazi u Sremskim Karlovcima.

Izvor: SPOS


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica