Svi pčelari znaju koliki je značaj matice za jedno pčelinje društvo. Međutim, ono što čini stvari zanimljivim jeste činjenica da pčelinje matice svojim feromonom direktno kontrolišu pčele, ali i njihovo ponašanje i učenje.
Možda vas zanima
U sklopu istraživanja procesa učenja, naučnici sa Univerziteta Otago na Novom Zelandu otkrili su da pčelinje matice svojim feromonom direktno kontrolišu pčele i njihovo ponašanje i učenje. Ovo istraživanje može imati značajne pozitivne implikacije na praktično pčelarstvo, ali i na proučavanje procesa učenja uopšte.
Profesor Alison Mercer i dr Kajle Begs otkrili su da feromon matice, odnosno njegova specifična komponenta – alkohol homovanilil (HVA), aktivira samo jedan od tri dopaminska receptora pčele. Na taj način menja dopaminsku „signalizaciju“ u mozgu i ponašanje mladih pčela.
Divlje pčele iz Japana čak 7 puta brže od običnih
Jedan od efekata HVA komponente feromona je da obuzdava sposobnost pčela da uskladište u svom mozgu informaciju o neprijatnom iskustvu, i samim tim, da predvide moguću štetu. Zašto matica to radi?
Njen feromon ima neprijatne efekte, narušava motornu aktivnost i blokira mogućnost pčela da nose jaja. Iako mlade pčele zaboravljaju kako ih matica svojim feromonom kontroliše, one je i dalje tolerišu, čuvaju i tako obezbeđuju opstanak i budućnost pćelinjeg društva.
Držite pčele blizu vaših biljaka – one povećavaju prinose
Evolucija je praktično „opremila“ maticu feromonom koji daje ovakve efekte, da bi blokirala učenje o ponašanju. Shodno evolucionim zakonima može se pretpostaviti da je kod jedne pčele nekada davno došlo do pojave ove hemikalije, i da je tog trenutka počelo lagano okupljanje pčela i razvijanje svih osobina pčelinjeg društva kakve danas poznajemo. Ta zajednica pčela je očigledno bila dovoljno prilagodljiva da je preživela milione godina i dostigla svojevrsno savršenstvo.
Izvor: SPOS
Komentari