MALČIRANJE: Za mnoge baštovane, malč je uobičajen u baštama i dvorištima kao i same biljke koje uzgajamo. Na kraju krajeva, pokrivanje zemlje pokrivačem od malča jedan je od najlakših i najbržih načina da zaštitite i obogatite lepotu i zdravlje vaših biljaka, kao i celokupnog pejzaža.
Međutim, razlozi zbog kojih malčiramo i vrsta malča koji koristimo često variraju u zavisnosti od godišnjih doba. A zimska sezona uvek dolazi sa svojim skupom zahteva i pravila.
Baštenski malč koji se primenjuje tokom vegetacije ima mnoge prednosti koje uključuju suzbijanje korova zajedno sa održavanjem tla hladnim i očuvanjem vlage kako se približavaju topliji dani leta. Još jedna ogromna prednost je dodata organska materija koja se razlaže u oblik đubriva pogodan za biljke. Ali glavni cilj zimskog malča je da zaštiti korenje biljaka od napada jakih smrzavanja i ekstremnih temperatura.
Odličan malč za zimu uključuje komadiće od kore, iseckanu koru, slamu, zimzelene grane i druge labave organske materijale grube teksture.
Zašto malčiranje treba primeniti i zimi?
Tokom zime svako tlo koje ostane golo nailazi na fluktuaciju temperature koja stvara kretanje. I to kretanje može dovesti do toga da se mnoge male ili plitko ukorenjene biljke izbace iz zemlje, izlažući tako njihove krune i/ili gornji korenov sistem štetnom smrzavanju.
Listopadne biljke kojima nedostaje zimski malč takođe mogu biti ranjive na oštećenja tokom zime tokom kratkog toplog perioda. Rastuće temperature mogu prerano prekinuti ciklus mirovanja, izazivajući nežni, novi rast usred zime. Biljka se tada izlaže i čini ranjivom na zimsko odumiranje kada se vrati zimska hladnoća i mraz ili smrzavanje prekriju zemlju.
Pravi malč koji se primenjuje za malčiranje zimi može pomoći u održavanju stabilne temperature zemljišta, štiteći tako biljke od ekstremnih temperatura. To je zato što zimski malč deluje kao izolacioni pokrivač koji obezbeđuje zaštitnu barijeru između zemlje i vazduha.
Pravljenje dobrog zimskog malča za malčiranje
Najbolji malčevi za zimu su materijali donekle grube teksture koji obezbeđuju izolacionu zaštitu dok i dalje omogućavaju protok vazduha i vode. Na primer, rastresiti materijali kao što su slama ili seno zajedno sa borovim ili zimzelenim granama i drugim vlaknastim organskim malčevima štite biljke i izoluju tlo bez sabijanja pod teretom snega ili leda.
Usitnjeno lišće i kompost obezbeđuju dobar zimski pokrivač za trajnice i lukovice jer ove biljke mogu lako da proguraju materijal u proleće. Borove iglice najbolje funkcionišu kao zimski pokrivač za ukrasne gredice i žbunje. Slama je jeftin, lagan izolator i odličan zimski pokrivač za gredice sa povrćem i jagode.I komadići kore dobro deluju oko drveća i žbunja.
Malč od iseckanog lišća i komposta takođe obezbeđuje hranu za kišne gliste, mikrobe i druga korisna stvorenja koja žive u zemljištu. Čak i drvenasti organski materijali kao što su slama, borove iglice, ljuske oraha i komadići kore koji se koriste kao malč će obezbediti hranu za gljive i mikroorganizme koji jedu ugljenik koji razgrađuju materijal, poboljšavajući strukturu zemljišta i isporučujući vredne hranljive materije biljkama za predstojeću baštovansku sezonu.
Kada primeniti malčiranje?
Da biste bili sigurni, sačekajte do prvog teškog ili ledenog mraza pre nego što nanesete zimski malč, navodi se na sajtu Oregonlive. Potencijal za oštećenje ili smrt biljke povećava se kako temperatura pada ispod nule. Drugi faktori koji dolaze u igru uključuju vrstu biljke i tkiva koja su izložena, kao i dužinu trajanja mraza ili smrzavanja, prisustvo ili nedostatak oblaka i količinu vlage koja se nalazi u vazduhu.
Prerano malčiranje, u najmanju ruku, može izazvati nepotreban stres i oslabiti biljku, čineći je tako ranjivijom na buduće mrazeve. Ali takođe može produžiti mirovanje biljaka i podstaći novi rast koji će ubiti predstojeći jak mraz. Štaviše, miševi se često sklanjaju za zimu ispod malča. Čekanje na malčiranje do prvog jakog mraza odvratiće miševe jer će oni već obezbediti toplo mesto na drugom mestu gde će se skloniti i prezimiti.
Kako aplicirati malčiranje?
Kada nanosite malč, uvek ostavite zonu bez malča od nekoliko centimetara oko biljaka. Malčirajte 7-10 cm od osnove grmlja i 15 do 30 cm od osnove drveća. Količina malča za nanošenje zavisi od vrste malča koji se koristi, kao i od vaših uslova uzgoja. Dobro pravilo je da nanesete sloj od 5-10 cm kada koristite m fine teksture materijale kao što su iseckano lišće i kompost, i odlučite se za debljinu od 7 do 15 cm za materijale grublje teksture kao što su iver i slama.
Organski malč će se na kraju slegnuti i razgraditi – neki brže od drugih. Međutim, zimski malč se često uklanja kada prođe sva opasnost od jakog mraza. U zavisnosti od vrste zime i mesta gde živite na severozapadu, to može biti već u martu ili čak krajem maja.
Slama, seno, iseckano lišće i drugi materijali koji se lako razlažu često se mogu ostaviti na mestu, posebno kada njihove lagane i labave teksture omogućavaju lukovicama i novogodišnjim trajnicama da lako prođu. Samo imajte na umu da svaki zimski malč koji ostane na mestu može odložiti zagrevanje tla u proleće. Međutim, često je najbolje ukloniti zimski malč u krevetima sa povrćem i na drugim mestima gde će biljke imati koristi od ranog zagrevanja prolećnog zemljišta.
Sedam obaveznih opcija za malčiranje za zimu
Evo liste organskih zimskih malčeva i njihovih karakteristika za malčiranje.
Komadići od kore:
Izdržljiv, atraktivan, sporo se raspada i ostaje na mestu; obično dostupni usitnjeni ili iseckani. Izbegavajte strugotine ili iseckanu koru od drveta tretiranog pritiskom.
Ljuske orašastih plodova:
Oštre ivice mogu inhibirati aktivnost puževa i puževa. Sporo se raspadaju i veoma su ukrasne; dostupnost je donekle ograničena.
Borove iglice:
Najbolje su kao zimski malč za ukrasne gredice i žbunje, i odlične za ukrasne biljke koje vole kiselinu i sitno voće. Zadržavaju vlagu, lagan, izdržljive su, sporo se raspadaju i opojno mirišu.
Zimzelene grane:
Ovaj lagani i lako prenosivi zimski pokrivač je idealan izolator za malčiranje nežnog žbunja; može se koristiti i kao izolacioni omotač za nežne žbunje. Izoluje biljke bez sabijanja pod težinom snega. U rano proleće uklonite grane.
Iseckano lišće:
Pruža dobar zimski pokrivač koji se brzo raspada. Pogodno za malčiranje ukrasnih i povrtnih gredica. Usitnjavanje listova pre nanošenja će sprečiti matiranje i pomoći da se malč zadrži na mestu.
Slama:
Ukrasna vrednost ovog jeftinog, laganog izolatora je niska. Kao takav, najbolje se koristi za malčiranje leja sa povrćem, sprečavanje erozije tla i izolaciju grmlja.
Seno:
Sadrži slične karakteristike i primenu kao slama, iako seno može sadržati seme korova.
Komentari