Toni Pacula na svom domaćinstvu ima jasnu viziju proizvodnje zdrave hrane koja pre svega završava na stolu njegove porodice, a zatim i drugih mušterija. Organska proizvodnja je zato njegov ultimativni princip proizvodnje kojeg se drži, a njegovi proizvodi nude kvalitet koji se prepoznaje širom Srbije. Među proizvodima koji se prave na ovom domaćinstvu je i organsko brašno.
Na domaćinstvu Tonija Pacule proizvodi se speltino meko i integralno brašno, speltin griz, ražano brašno, ali i belo i žuto kukuruzno brašno.
Možda vas zanima
Kako nam je domaćin objasnio, sve je počelo tako što su na pijaci videli da ljudi prodaju ove proizvode. To ih je podstaklo da, umesto da samo prodaju sirovinu, proizvode i prodaju i brašno kao finalni proizvod.
Od trenutka kada je nastala ideja, krenuo je put učenja o tehologiji i svemu što je potrebno kako bi se proizvod plasirao na tržište, a od tada je prošlo devet godina.
Belo kukuruzno brašno proizvode od ,,osmaka”, dok je žuto brašno od nekadašnje autohtone sorte ,,zuban”, koji se nekada gajio u većoj meri nego danas.
Organska proizvodnja teži kvalitetu
Sve žitarice su iz organske proizvodnje, za koju Toni tvrdi da nije tako komplikovana. ,,Suština je da korov ne proguta usev”, nastavlja naš sagovornik. Poštuje se plodored, prati se stanje biljke, prati se optimalni rok setve žitarica.
Kako nam je Toni objasnio, u organskoj proizvodnji se ne jure prinosi, jer čovek lako može da se obeshrabri. Umesto toga, ovo domaćinstvo je fokusirano na kvalitet koji mušterije najviše i cene.
Kada se kukuruz skine sa parcele, potrebno mu je još neko vreme da se osuši kako bi bio spreman za mlevenje. Nakon tri meseca ide u mlin, a zatim se pomoću sita odvaja palenta od brašna. Preko leta se sve drži u hladnjači zbog moljaca, ali i da brašno ne bi dobilo na gorčini.
Organsko brašno – do tržišta se stiže korak po korak
Kako nam je Toni objasnio, najviše se traži spelta, naročito meko brašno od spelte. Odmah nakon spelte je i palenta od žutog kukuruza, ali i ostali proizvodi.
Prodaju svojih proizvoda ovo domaćinstvo najpre je započelo na pijaci u Novom Sadu, zatim u Beogradu, a onda su svoje proizvode počeli da dostavljaju na kućni prag. Danas se njihovi proizvodi mogu naći i na društvenim mrežama.
Osim proizvodnje organskih žitarica i pravljenja brašna, ovo domaćinstvo je orijantisano na proizvodnju i prodaju drugih ogranskih proizvoda, voća i povrća i prerađevina.
Organska proizvodnja – zahtevna ali VREDI truda
Kako nam je Toni objasnio, bavljenje organskom proizvodnjom zahteva poštovanje plodoreda u kojem učestvuju različite kulture, pa sve povlači jedno drugo, čineći jedan raznovrstan organski ekosistem.
Svim proizvođačima koji planiraju da se upuste u ovaj vid proizvodnje savetuje da vredi imati ovakve proizvode pre svega na svom stolu, a zatim i ponuditi opcije zdrave hrane i drugima.
Komentari