Delom zbog nepovoljnih vremenskih prilika, loše otkupne cene, potom i pojave azijske voćne mušice ova sezona za jesenje sorte maline najlošija je u poslednjih nekoliko godina. Više od decenije dvorode sorte maline, koje sazrevaju do kasnih jesenjih mrazeva, u valjevskom kraju bile su u ekspanziji na šta je uticala izuzetno dobra cena. Ove godine proizvođači su nabrali znatno manje crvenih plodova, a mnogi su odustali od berbe još krajem leta.
I pored svega zrelih plodova u zasadima još ima. Dušan Damnjanović, malinar iz Miličinice, koji na 30 ari gaji sortu ”himbo top” kaže, da iako je kraj novembra, dani bez mrazeva i temperaturama iznad proseka za ovo doba godine, pogodovali su da ima plodova za branje, međutim, ne u količinama kao prošle godine.
Otkupna cena dvorodih sorata proizvedenih u kontrolisanim uslovima ove sezone je 360 dinara kilogram, dok je konvencionalna krenula sa 200 ali je pala na 140 dinara.
”Lane je baš dosta bilo da se bere tokom oktobra i novembra, brali smo i u decembru. A ove godine preko 20 posto je manji rod. Problem je napravila azijska voćna mušica, vremenske prilike nisu išle na ruku, te je zbog svega rod mnogo manji. Ona polaže jaja na zreo plod i za par sati pojavljuje se crv. Takva malina kada se obere ujutru do uveče se skaši. Problem imaju i hladwačari koji ne mogu da prodaju robu”, priča Damnjanović.
Ove sezone karakteristična je veća pojava azijske voćne mušice, štetočine koja uništava rod. Pojavljuje se u vreme sazrevanja plodova zbog čega nije moguća upotreba hemijskih preparata. Problem prave larve koje se pile u skladištenim proizvodima.
”Drozofila napada zasade zbog toga što se ne beru plodovi i jedina borba protiv nje je redovna berba kako ne bi završila ciklus razvoja. Ona napravi ciklus, pređe na drugi plod i što se manje bere više je ima. Mora redovno da se bere malina, ne sme da se ostavi da propada plod. U godinama, kada je lo{a otkupna cena, pojavljuje se i u kupinjacima, a zatim i kod dvorodih sorata maline. Kada je dobra cena i kada proizvođači redovno beru malinu, vinske mušice nema”, objašnjava Đorđe Sovilj, savetodavac za voćarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi u Valjevu.
Prema njegovim rečima ovo je prosečna godina za malinu što se tiče prinosa, ali dodaje da su pojedini proizvođači još u septembru prestali sa berbom.
”Dvorode sorte i dalje su aktuelne, ali u kojoj meri će se širiti zasadi to će zavisiti od cene i koliko su proizvođači spremni da ulažu u proizvodnju. One zauzimaju četvrtinu od ukunih površina pod malinom u Kolubarskom okrugu”, zaključuje Sovilj.
Komentari