„Claas“, kao jedan od vodećih proizvođača poljoprivrednih mašina, poseduje kompletnu zelenu liniju za proizvodnju senaže i silaže, a „Almex“ je svakako ima u ponudi. „Claas“ ima i najdužu tradiciju upravo u proizvodnji mašina za zelenu liniju. Proizvodni program obuhvata kosilice, prevrtače sena, sakupljače sena, samoutovarne prikolice, teleskopske utovarivače i silažni kombajn.
Kosilice mogu biti vučene i nošene, sa noževima na disku ili na bubnju. Reč je o modelima „Disco“ i „Corto“.
Možda vas zanima
Prevrtači sena „Volto“ su potpuno usklađeni sa kapacitetom kosilica i u radu održavaju čistoću i kvalitet biljnog materijala. Sakupljači sena „Liner“ u potpunosti iskorišćavaju kapacitet samoutovarnih prikolica i silažnih kombajna.
Najmlađi član ove porodice je teleskopski utovarivač „Scorpion“, koji ćemo predstaviti u nekoj od narednih emisija.
Prvi samohodni silažni kombajn „Jaguar“ „Claas“ je predstavio još 1973. godine. Danas, „Jaguar“ zauzima 99% svetskog tržišta kada je reč o prodaji silažnih kombajna.
Pored upotrebe za pripremu kvalitetne stočne hrane, sve više se koristi za proizvodnju energije iz biomase. Kompanija „Almex“ na svojim imanjima koristi „Claasovu“ zelenu liniju za senažu i silažu, međutim, u toku je izgradnja kotlova za biomasu u fabrikama stočne hrane koju „Almex“ poseduje – „Ipok“ i „Jabuka“, tako da će do kraja godine početi i proizvodnju energije iz biomase.
U sistemu „Almex“, lucerka se koristi u obliku sena i senaže, ali i za proizvodnju semena. Ona se u našim uslovima gaji od 5 do 7 godina. Proces proizvodnje senaže lucerke počinje kada je pupoljak na vršnom delu biljke u fazi pred cvetanje. Košenje se obavlja diskosnom kosilicom, na visini od 6 8 cm.
Siliranje otkosa lucerke obavlja se silažnim kombajnom „Claas Jaguar 950“ i adapterom „Pick Up 300“. Biljna masa se sitni na dužinu do 3 cm i u nju se unosi inokulant „silafrilis“, koji pomaže proces fermetacije lucerke.
Sadržaj suve materije u siliranoj masi trebalo bi da iznosi od 34 do 42%, u suprotnom može da dođe do pojave plesni. Da bi se postigla vrednost suve materije koja daje dobar kvalitet lucerkine senaže, treba napraviti dobru organizaciju operacija košenja i siliranja, jer masa koja se silira ne sme da bude ni previše suva, ni previše vlažna. Za rasturanje lucerke radi sušenja koristi se mašina „Claas Volto“, a za sakupljanje otkosa „Claas Liner“.
Kada silažni kombajn napuni transportno sredstvo, ono se odvozi na mesto gde se obavlja pakovanje mase u foliju. Specijalna folija se namešta na mašinu „Budissa Bagger“, i u zavisnosti od sadržaja suve materije određuje se pritisak rada mašine. Veoma je bitno sprečiti ulazak vazduha u foliju. Silirana lucerka, spakovana u foliju, može da se koristi nakon 45 dana. Svaka spremljena „kobasica“ ima svoj registracioni broj, sa tačno izmerenom količinom silirane lucerke.
Sadržaj suve materije u siliranoj masi trebalo bi da iznosi od 34 do 42%, u suprotnom može da dođe do pojave plesni.
Proces proizvodnje sena počinje određivanjem pravog termina košenja lucerke. Košenje se obavlja diskosnom kosilicom „Claas Disco 8400“, koju pogoni traktor „Claas Axion 850“. U periodu košenja lucerke za seno, moraju se pratiti vremenski uslovi (narednih 6 do 8 dana, u zavisnosti od planirane površine). Spremno lucerkino seno balira se presom „Claas Quadrant 3400“.
Najveću hranljivu vrednost ima seno jasne zelene boje, koje nije pokislo u periodu sušenja i nema okrunjeno lišće, jer lišće sadrži dva puta veću količinu belančevina od stabljike lucerke. Veći gubici lišća u postupku spremanja sena ne samo da smanjuju prinos sena, već umanjuju i njegovu hranljivu vrednost.
Pri radu sa presom trebalo bi voditi računa o vlažnosti biljne mase. Utovar bala na transportna sredstva obavlja teleskopski manipulator „Claas Scorpion 9040“. Skladište za čuvanje sena lucerke treba da spreči kvašenje bala i da bude zaštićeno od glodara.
Kabasta hranjiva (seno lucerke, senaža lucerke, silaža kukuruza) čine osnovu ishrane krava muzara na farmama u sistemu „Almex“. Kabasta hranjiva predstavljaju izvor jeftinih hranljivih materija i energije, glavni pufer sadržaja buraga i obezbeđuju sirovu celulozu za normalno preživanje. Kvalitetno seno lucerke obezbeđuje jeftiniju ishranu krava, jer smanjuje upotrebu koncentrata.
Veoma je bitno da se lucerka kosi u fazi pre cvetanja ili na početku cvetanja, jer tada obezbeđuje najbolju svarljivost suve materije i proizvodnju mleka.
Za kvalitetnu senažu bitno je i da se pokošena masa pre siliranja prosuši na nivo vlage od oko 55%.
Provejavanjem se povećava sadržaj šećera potrebnog za fermentaciju, sadržaj suve materije i smanjuju se štetni mikroorganizmi.
Senaža je sastavni deo ishrane na „Almexovim“ farmama i ustaljena tehnologija. Sve mašine zelene linije nalaze se u „Almexovom“ asortimanu i dostupne su zahvaljujući ovom renomiranom uvozniku vrhunske mehanizacije i domaćim poljoprivrednim proizvođačima.
Komentari