Nega i održavanje višegodišnjih zasada, a posebno zaštita od štetočina i bolesti zahteva veliku pažnju. Kvalitetnim atomizerom moguće je da uz minimalne gubitke nanesete zaštitno sredstvo na ono što želite. Međutim, pre nego što ga upotrebite morate prvo da proverite u kakvom se on stanju nalazi.
Obično pod ispravnosću atomizera naši voćari podrazumevaju rad pumpe, odnosno dobar pitisak i protočnost dizni. Svakako da je pumpa atomizera praktično njegovo „srce“, ali njena ispravnost ne garantuje 100% kvalitetnu zaštitu. Ono na šta voćari obraćaju vrlo malo pažnje su kvalitetni mešači i dizne atomizera.
Možda vas zanima
Prvi korak koji morate načiniti jeste vizuelni pregled mašine, odnosno stanje ispravnosti creva, filtera, ventila i ostalih sklopova. Kapacitet dizni ne sme odstupati za više od 10% od nominalne vrednosti. Takođe je potrebno proveriti i ispravnost manometra.
Glavni razlog gubitka tečnosti i i loše pokrovnosti kod atomizera su:
- Istrošene i oštećene dizne;
- Loš protok vazduha na ventilatoru;
- Nedostatak i neispravnost mešača;
- Manji broj filtera i njihovo neredovno čišćenje i
- Testiranje atomizera najbolje je izvršiti posle zime (kad prođu niske temperature) i neposredno pre početka sezone kako bi se atomizer podesio i bio spreman za rad.
Na početku sezone potrebno je uraditi sledeće radne operacije:
- Proveriti da li ima nečistoća u rezervoaru atomizera;
- Pre stavljanja dizni, natočiti malu količinu vode i pomoću pumpe oprati rezervoar i creva na atomizeru;
- Oprati dizne i postaviti ih u njihova ležišta, koristiti podloške da se spreči curenje sa strane i ne previše pritezati kućište dizni;
- Proveriti i očistiti filtere (mali i veliki);
- Testirati i podesiti manometer;
- Kupiti nove dizne ukoliko su stare istrošene ili oštećene;
- Podesiti pritisak na osnovu tabele proizvođača dizni i
- Odrediti optimalnu brzinu kretanja traktora.
Autor: dipl.ing. Željko Lazić
Komentari