Evo ko je pobedio u borbi traktorskih velikana!

Evo ko je pobedio u borbi traktorskih velikana!

U mestu Melenci, nedaleko od Zrenjanina, sredinom ovog meseca održalo se jedno veoma neobično takmičenje. Jedni su ga nazvali borba traktorskih velikana, drugi nadmetanje titana, a treći takmičenje divova. Zapravo, reč je o odmeravanju snaga u nekoliko kategorija traktorskih velikana 5 različitih proizvođača mehanizacije. Svaki od njih je, u istim uslovima, identičnim plugom, trebalo da poore hektar zemljišta.

 

Siniša Uverić, predstavnik kompanije „Almex“, objasnio nam je iz kojih sve kompanija dolaze takmičarski divovi.

Ne bih ja rekao da je ovo takmičenje. To je test potrošnje i učinka velikih traktora, većih od 300 konjskih snaga. Reč je o traktorima 5 različitih proizvođača: ‘Claas’, ‘Fendt’, ‘John Deere’, ‘Case’ i ‘Valtra’. Mi se nadamo da će ‘Claas’ biti najekonomičniji“, ističe Uverić.
 

Borba traktorskih velikana - ©Agromedia 

S obzirom na to da gorivo nije mala stavka za jedno poljoprivredno gazdinstvo i da smo mi jedna od retkih zemalja u kojoj poljoprivrednici nemaju subvencije za kupovinu dizel goriva, svaka ušteda je i više nego značajna. Zato je takmičenje u potrošnji goriva, odnosno ekonomičnost traktora, bila kategorija koja je najviše zanimala posetioce u Melencima.
 

Predstavljamo vam mašine iz zelene linije kompanije „Almex“!

Borba traktorskih velikana - ©Agromedia 

Svaka od pomenutih kompanija trudila se da posetiocima predstavi i pokaže sve karakteristike svog takmičarskog traktora. Kompanija „Claas“, kao dugogodišnji saradnik i partner srpskih poljoprivrednika, za ovu priliku dovela je stručnjaka iz Nemačke, Mihaela Punta.


Pre svega, ono što ‘Claas’ traktore razlikuje od drugih, jeste ‘Claas’-ovo razmišljanje. Istina je da smo mi za veoma kratko vreme postali vodeći proizvođač traktora u celoj Evropi i da u našoj ponudi imamo 34 različita modela, i to od 72 do čak 524 konjske snage“, naglašava Mihael.
 

S obzirom na to da gorivo nije mala stavka za jedno poljoprivredno gazdinstvo i da smo mi jedna od retkih zemalja u kojoj poljoprivrednici nemaju subvencije za kupovinu dizel goriva, svaka ušteda je i više nego značajna.



„Ipak, zajedničko za sve njih je pre svega dugo međuosovinsko rastojanje, a zatim i odnos težine između prednje i zadnje strane u odnosu 50:50. To ‘Claas’ traktore čini atraktivnim, a uz to imaju i bolji učinak u polju. Na kraju, svi su podjednako udobni i jednostavni za upravljanje, što je takođe veoma važno“,
dodaje on.

Evo šta je sve „Almex“ izložio na Sajmu poljoprivrede!


Vrhunske karakteristike ‘Claas’ traktora naročito mogu da se vide na modelu Axion 940, koji danas ovde predstavljamo. Najpre bih rekao da seriju Axion 900 čine traktori standardne koncepcije, čiji su motori snage od 320 do 410 konjskih snaga. Ovaj model, konkretno, ima 380. Motor mu je postavljen na jak ram sa integrisanim karterom za ulje. On amortizuje sve sile sa prednjeg podiznog uređaja i prednjeg pogonskog mosta“, rekao je predstavnik „Claasa“.
 

Claas traktor - iz arhive fotografija kompanije Almex 


„Istakao bih veoma kompaktnu konstrukciju. Naime, za mnoge poslove, naročito u transportu, nisu potrebni nikakvi dodatni prednji tegovi, jer veliko međuosovinsko rastojanje i optimalna raspodela mase vrlo dobro prenose vučnu silu na zemljište. Na taj način štedi se gorivo i smanjuje se trošenje guma“,
kaže Mihael.

„Upravo zbog toga, na sve modele serije Axion 900 mogu da budu postavljene zadnje gume prečnika 2,15 metara, a na prednju osovinu mogu da se postave gume sa prečnikom do 1,70 metara. Mnogobrojne kombinacije postavke guma omogućuju da ovi traktori mogu da rade sve vrste poslova, a uz to, čak i sa najvećim gumama, traktor je uži od tri metra“, objašnjava on.
 

Mnogobrojne kombinacije postavke guma omogućuju da „Claas“ Axion traktori mogu da rade sve vrste poslova, a uz to, čak i sa najvećim gumama, traktor je uži od tri metra.


Axion 900 traktori imaju dozvoljenu ukupnu nosivost od 18 tona, a bez obzira na tako veliku težinu, kočioni sistemi na prednjoj i zadnjoj osovini obezbeđuju maksimalnu bezbednost i stabilnost pri kočenju u svakom trenutku. Maksimalna podizna moć je 11 tona, što ovim traktorima omogućava da nose i najteže priključne mašine“,
naglasio je stručnjak.

U budućnost sa „Claas“ mehanizacijom!

 

„Serija traktora Axion 900 ima kontinualno promenljivu CMATIC transmisiju, sa četiri mehanička ranga koja se automatski menjaju. Veliki mehanički udeo CMATIC transmisije daje izuzetnu efikasnost i nisku potrošnju goriva u svakom brzinskom rangu. Na primer, pri radu u polju, sa brzinama između 7 i 15 km/h, prenos snage CMATIC transmisije je više od 80% mehanički“, dodaje on.
 

Claas traktor - iz arhive fotografija kompanije Almex 


„Na kraju, naglasio bih da traktori iz serije Axion 900 imaju potpuno novu generaciju kabina sa četiri stuba. Ona je nastala u saradnji sa farmerima iz cele Evrope i omogućava vozaču jasan pregled punog radnog zahvata priključnih mašina. Uz to, veoma je prostrana i ima prednji vetrobran iz jednog dela. Postavljanjem kabine na četiri oslonca sprečeno je prenošenje udara i vibracija na rukovaoca
“, rekao je Mihael Punt.

Svaki traktor koji je učestvovao na ovom takmičenju se pre ulaska u brazdu napuni gorivom. Na kraju brazde u traktore se još jednom sipa gorivo, jer se na taj način veoma lako može utvrditi koliko je koji potrošio. Kada su se svele sve računice, pokazalo se da niko od posetilaca sa kojima smo razgovarali nije bio u pravu.
 

Borba traktorskih velikana - ©Agromedia 

Naime, u oranju traktorima od 350 konjskih snaga, učestvovali su Valtra S322, koji je potrošio najviše goriva – 35,5 litara po hektaru, John Deere 8320 R, potrošio je nešto manje, 32 l/ha, na drugom mestu je Fendt 936, sa 30 l/ha, a pobedničku titulu sa 26,1 litar po hektaru odneo je Claas Axion 930, za koji je inače u Srbiji ovlašćeni distributer kompanija „Almex“.

U kategoriji traktora od 380 do 400 konjskih snaga takmičili su se Case Magnum 370 CVX, koji je potrošio 39,6 l/ha i Claas Axion 940, još jednom pobednik, sa 28,2 l/ha. Naravno, i za ovaj model traktora možete se obratiti predstavnicima kompanije „Almex“.

Sagovornici:
Siniša Uverić, kompanija „Almex“
Mihael Punt, kompanija „Claas“

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica