Na pitanje kako se pravilno primenjuju pesticidi putem rasprskivača ili dizni dugo se čekao odgovor. Kompanija „Syngenta“ odlučila je da da adekvatan i poučan odgovor na njega.
Aleksandar Sedlar, iz kompanije „Syngenta”, objasnio nam je kako bi trebalo pravilno i isplativo koristiti preparate za zaštitu bilja.
Možda vas zanima
Probajte ovih nekoliko saveta za proveravanje i podešavanje vaše prskalice! Nećete se pokajati!
„Apsolutno je neophodno dizne i radne parametre, pritisak i brzinu kretanja prskanja, birati prema tretmanu. Merenjima koja smo radili sa Syngentinim preparatima Cherokee, Amistar, Calaris Pro i drugim pokazali smo da jedna TF-a dizna može da obezbedi 1,2 litra od primenjene doze od 2 litra, a obične 0,4.“
„To je zato što se one razlikuju po svojim performansama. Prskalice se podešavaju u zavisnosti od toga da li su dvomlazne ili sa jednim mlazom, da li duva vetar ili ne, da li tretiramo klas ili listove, korov u soji ili kukuruzu, da li kukuruz ima 3 ili 6 listova… Sve su to pokazatelji na osnovu kojih bi trebalo da se odabere dizna. Zato prilikom odabira dizne ne postoje pravila i najgora opcija je da mislite i kažete: ja sam navikao da to tako radim.“
Sa jedne strane možemo racionalno da trošimo preparat za zaštitu bilja, da postižemo maksimalne efekte na željenoj biljnoj vrsti, ali se često zaboravlja na ekološki aspekt. Ukoliko nemamo pravilno i dobro podešene dizne, čovekova okolina se zagađuje bez potrebe.
„Danas smo u radu koristili takozvane inetorske dizne, ili žargonski nazvane dizne protiv vetra. Istovremeno smo probali i obične dizne. U svakom slučaju, mora se voditi računa da se u uslovima kada je vetar pojačan ne zagadi vazdušna sredina, jer te kapi koje prave rasprskivači su 100 mikro metara i manje. To je prečnik jedne prosečne ljudske dlake.“
„Zato one lako ispare i odlete. Osim toga, ukoliko ste mišljenja da je magla dobra za ovaj posao, zapravo nije. U vremenskim uslovima kada je prisutna magla, budite sigurni da će vam i do 60% preparata otići tamo gde ne želite. Tako se zagađuje ono što nije naše, zemlja, vazduh i voda.“
„Dakle, prskanje nije samo prskanje. Kvalitetnim prskanjem vi štedite, bivate efikasniji, čuvate životnu okolinu koju naša deca nasleđuju i ostvarujete i ličnu i svaku drugu dobit. Nije prskanje samo mešanje preparata i izlazak na njivu, nego se ipak mora obratiti pažnja na podešavanje.“
Sagovornik:
Aleksandar Sedlar, “Syngenta”
Komentari