Sam kraj januara i početak februara na Produktnoj berzi donosi više nego prepolovljen promet, kako količinski tako i vrednosno. Protekle nedelje prometovano je 1.150 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 21.260.000,00 dinara.
Možda vas zanima
Uzrok pre svega pronalazimo u vrlo maloj tražnji osnovnih poljoprivrednih proizvoda. U odnosu na prethodnu sedmicu količinski obim prometa je manji za 64,54%, dok je finansijska vrednost prometovane robe niža za 65,27%.
Kukuruz i u protekloj nedelji dominira u trgovanju. Cena kukuruza standardnog kvaliteta bila je 16,70 din/kg bez PDV-a, što je rast od 0,24% u odnosu na prethodnu nedelju. Drugu polovinu nedelje obeležilo je potpuno odsustvo tražnje.
Pšenicom se u prethodnoj nedelji trgovalo u količini od 200 tona. Cena se kretala u zavisnosti od ponuđenog kvaliteta od 17.30-17.60 din/kg bez PDV-a. Slično kao i kod kukuruza, cena se nalazi u padu. Sredinom nedelje je ponuđena cena od 17.00 din/kg bez PDV-a za pšenicu bez jasno izraženih parametara, ali kupaca nije bilo. Izvlači se zaključak da su kupci vrlo oprezni u nabavci očekujući dalji pad s obzirom na potpuno odsustvo ino tražnje, s jedne strane, a sa druge strane računaju na povećane setvene površine pod ovom kulturom.
Zrno soje beleži protekle nedelje potpuno odsustvo trgovanja. Poput kukuruza i pšenice, i kod ove kulture beležimo smanjenu tražnju. Krajem nedelje beležimo ponudu na nivou 46.80 din/kg bez PDV-a, ali kupaca nije bilo.
Berzanski index PRODEX je na dan 02.02.2018. godine bio na nivou od 207,60 indeksnih poena,
što je na nivou vrednosti s kraja prethodne nedelje.
U Čikagu u odnosu na prethodnu nedelju, pšenica je poskupela 3,82%, a kukuruz je poskupeo
1,80%. Nedostatak vlage u glavnim oblastima ozime pšenice uticao je na kretanje cene pšenice
U Budimpešti u odnosu na prethodnu nedelju, kukuruz je pojeftinio 0,01%.
U Parizu u odnosu na prethodnu nedelju, pšenica je pojeftinila 0,16%, a kukuruz je pojeftinio
0,33%. Jak evro u odnosu na dolar doveo je do korekcije cena roba u Parizu.
Komentari