Preko novosadske „Produktne berze“ ove nedelje se trgovalo nešto manjim intenzitetom u odnosu na prethodnu nedelju. Nakon blage stagnacije u trgovanju kukuruzom, ovonedeljni cenovni rast je doprineo tome da kukuruz ima značajniji udeo u berzanskom prometu. Ukupno je prometovano 1.836 tona robe, finansijske vrednosti 34.987.150,00 dinara.
Početkom nedelje je trgovanje stagniralo, pre svega zbog izrazite razlike u cenama koje su nudili kupci i onoga što su tražili prodavci. Međutim, tokom poslednja dva dana su realizovani ugovori za kukuruz starog i novog roda i to po ceni od 16,50 din/kg bez PDV-a (18,15 din/kg sa PDV-om). U odnosu na prethodnu nedelju cena je viša za 3,12%.
Možda vas zanima
Pšenicom se trgovalo u opsegu od 17,90 din do 18,00 din/kg bez PDV-a. Ovonedeljni ponder iznosi 17,93 din (19,72 din/kg sa PDV-om), što je za 0,57% viša cena u odnosu na prethodnu nedelju.
Kada je reč o dešavanjima u svetu, kao i prethodnih godina, zemlje crnomorskog sliva preuzimaju dominaciju na tržištu žitarica, a pre svega pšenice. Takođe, međusobna konkurencija, naročito Ukrajine i Rusije, za dominacijom kod značajnih svetskih kupaca je sve izraženija. Tome ide u prilog i činjenica da će ruske državne železnice za 10% smanjiti tarifu za prevoz žitarica do ruskih luka iz Centralnog, Volga i sibirskih regiona, a ruske zalihe žitarica su 1-og septembra bile veće za 10,5% u odnosu na isti datum prošle godine.
U Čikagu u odnosu na prethodnu nedelju, pšenica je poskupela za 2,12%, a kukuruz je pojeftinio za 1,13%. Soja je pojeftinila za 0,55%, a sojina sačma je poskupela za 0,10%.
U Budimpešti u odnosu na prethodnu nedelju kukuruz pojeftinio za 0,40%.
U Parizu u odnosu na prethodnu nedelju, pšenica je poskupela za 0,92%, a kukuruz je pojeftinio za 1,90%.
Komentari