Na novosadskoj “Produktnoj berzi” prošlonedeljni promet od 825 tona robe je 2,4 puta veći u odnosu na onaj od prethodne sedmice, dok je finansijska vrednost trgovane robe bila veća za 60,81%.
Dominantna biljna kultura u strukturi prometa na berzanskom tržištu ponovo je bio kukuruz. Na osnovu prometa od 750 tona, formirana je prosečna nedeljna cena od 17,66 din/kg (odnosno 16,05 bez PDV-a), koja je za 0,96% viša u odnosu na cenu iz predhodnog perioda, a poslednja zaključena cena od 16,20 din/kg bez PDV-a dostigla je aktuelnu cenu pšenice.
Cena soje stabilizovala se na nivou od 44,55 din/kg (odnosno 40,50 bez PDV-a) i praktično se nalazi se na granici ovosezonskog maksimuma.
Možda vas zanima
Pšenica, s druge strane, u posmatranom periodu nije bila interesantna roba tržišnim akterima na berzanskom tržištu. Zbog rekordnih prelaznih zaliha, od procenjenih oko 400.000 tona, ponuda u vreme žetve biće izuzetno velika, što bi moglo da utiče i na cenu kojom, ni danas, vlasnici hlebnog zrna nisu zadovoljni.
Poslednji izveštaj USDA-a je prilično neutralan. Potvrđen je visok nivo zaliha pšenice, a uprkos rastu dolara, američko tržište je sredinom nedelje zabeležilo rast. Trgovci su bili fokusirani na dobar izvozni tempo, uglavnom ka Kini. Fondovi su takođe odigrali važnu ulogu u tom skoku cena jer su bili neto kupci kukuruza, pšenice i soje. I rast cene nafte doneo je blagi optimizam na tržište, a u Brazilu, suvo vreme negativno utiče na drugu setvu kukuruza.
Vremenski uslovi u Evropi su i dalje povoljni. U Budimpešti je pšenica skuplja za 0,73%, dok je kukuruz jeftiniji za 0,62%. Pšenica je u Parizu skuplja za 0,33%, a kukuruz za 0,64%.
Komentari