U Čačku jagnjad poskupela, a klanice nisu vršile otkup | Cene stoke

U Čačku jagnjad poskupela, a klanice nisu vršile otkup | Cene stoke

U klanicama na području šumadijskog regiona evidentiran je rast otkupnih cena tovne junadi. Na stočnoj pijaci u Leskovcu zabeležen je rast cene prasadi. U Kragujevcu cena ovnova za priplod iznosila je 40.000 dinara po grlu. Ponuda kukuruza nije se bitnije menjala u odnosu na prethodni period na većini prodajnih mesta.

 

Cene krava, goveda, junadi, teladi, tovnih bikova

Na stočnoj pijaci u Požarevcu,zabeležen je pad cena teladi SM rase do 160 kilograma i krava za klanje. Telad su koštala 370 din/kg, a kod krava za klanje cena je iznosila 150 din/kg.

U klanicama na području braničevskog regiona zabeležen rast otkupne cene tovne junadi od 350 do 480 kilograma, a cena je iznosila 250 din/kg. Obim ponude i otkupa bili su na prosečnom nivou.

U klanicama na području šumadijskog regiona evidentiran je rast otkupnih cena tovne junadi preko 480 kilograma i krava za klanje SM rase. Otkupna cena tovne junadi iznosila je 220 din/kg, dok je kod krava za klanje cena bila 155 din/kg. O

U klanicama na području pčinjkog region otkupna cena tovnih bikova preko 500 kilograma bila je viša i iznosila je 235 din/kg.

Klaničari sa područja pirotskog regiona po nižim su cenama otkupljivali krave za klanje SM rase, a po ceni od 140 din/kg.

Cene prasadi, svinja, krmača za klanje

U klanicama na području jablaničkog regiona evidentiran je rast otkupne cene prasadi od 16 do 25 kilograma na 250 din/kg.

Na stočnoj pijaci u Leskovcu ista kategorija prasadi bila je skuplja.

U klanicama na području južno-banatskog regiona došlo do rasta otkupne cene tovnih svinja od 80 do 120 kilograma, a cena je iznosila 160 din/kg.


Na pijaci žive stoke u Kragujevcu došlo je do rasta cene prasadi od 16 do 25 kilograma na 250 din/kg uprkos dobroj ponudi.

U klanicama na području šumadijskog regiona je pored prasadi bila niža otkupna cena tovnih svinja od 80 do 120 kilograma, a cena je iznosila 160 din/kg.

Na stočnoj pijaci u Požarevcu zabeležen je pad prodajnih cena obe kategorije prasadi. U zavisnosti od telesne mase grla mogla su se pazariti po cenama od 270 do 280 din/kg.


Cene jagnjadi, jaradi, ovaca, dviski, šilježadi i koza

U klanicama na području braničevskog regiona je zabeležen pad otkupne cene jagnjadi i šilježadi. Jagnjad su se otkupljivala po ceni od 250 din/kg, a šilježad po 200 din/kg. Za razliku od njih viša je bila otkupna cena ovaca, koja je iznosila140 din/kg.

Na pijaci žive stoke u Požarevcu jagnjad su bila jeftinija.


Na stočnoj pijaci u Čačku, došlo je do rasta prodajne cene jagnjadi na 230 din/kg.

U klanicama na području Čačka izostala je ponuda i otkup jagnjadi, jaradi i ostalih kategorija ovaca i koza.

Na pijaci žive stoke u Kragujevcu jagnjad, jarad i ovnovi za priplod bili su skuplji. Za jagnjad su kupci trebali da izdvoje 230 din/kg, a za jarad 200 din/kg. Cena ovnova za priplod iznosila je 40.000 dinara po grlu.

Cene lucerkinog brašna, stočnog ječma, sojine sačme

Ponuda kukuruza nije se bitnije menjala u odnosu na prethodni period na većini prodajnih mesta. Intenzitet ponude i prodaje pšenice, stočnog ječma i ostalih proizvoda koji učestvuju u pripremi kvalitetne stočne hrane bio je slabiji.

Kukuruz se na pijacama Centralne Srbije mogao pazariti po ceni od 18 do 23 din/kg, što ukazuje na pad zbog slabije prodaje. U Vojvodini je na pijacama cena kukuruza, upakovanog u džakove najčešće varirala od 17 do 19 din/kg. Što se silosa tiče, cena je varirala od 15 do 19 din/kg.

Prodaja pšenice upakovane u džakove od 50 kilograma se na pijacama u Srbiji odvijala po ceni od 24 do 27 din/kg. U Vojvodini je cen bila 21 din/kg. U silosima cena pšenice varirala je od 19 do 22.6 din/kg, ali je najčešća cena bila 21 din/ kg.

Ponuda stočnog ječma upakovanog u džakove od 50 kilograma bila je slaba. Prodaja se na pijacama odvijala po ceni od 24 do 26 din/kg. Stočni ječam u rinfuzu se mogao pazariti jedino u silosima na području Subotice, a cena je bila niža u odnosu na prethodni period i iznosila je 16 din/kg.

Prodaja stočnog brašna se na pijacama odvijala po ceni od 18 do 21 din/kg. U maloprodajnim objektima se ovo koncentrovano stočno hranivo moglo kupiti po ceni od 18 din/kg. Što se silosa tiče ponuda je evidentirana u silosima na području Loznice po ceni od 16 din/kg.

Promet suncokreta u zrnu evidentiran je na pijacama u Subotici i Somboru po ceni od 29 din/kg. U silosima na području Subotice cena je iznosila 30 din/kg.

Soja u zrnu se mogla pazariti na pijaci u Loznici po ceni od 40 din/kg, Subotici po ceni od 41 din/kg, na pijacama u Somboru i Sremskoj Mitrovici po ceni od 45 din/kg. To ukazuje na rast u odnosu na prethodni period.

Maloprodajna cena suncokretove sačme varirala je od minimalnih 26 do maksimalnih 44 din/kg,  a najčešća cena je bila 35 din/kg.

Promet sojine sačme zabeležen je u maloprodajnim objektima u devet gradova. Cena se kretala u intervalu od minimalnih 57 do maksimalnih 73 din/kg, ali najčešće se prodavala po ceni od 70 din/ kg.

Ponuda lucerkinog sena u balama bila je slaba do prosečna. Cena je uglavnom mirovala. Kretala se od 16 do 20 din/kg, kako na pijacama, tako i na gazdinstvima.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica