Prema izveštaju reportera STIPS-a, otkupna cena junadi u klanicama na području Šapca beleži pad. Rast otkupne cene tovnih svinja zabeležen je u klanicama na području podrinjskog regiona, dok je na pijaci žive stoke u Nišu porasla cena jagnjadi.
Otkupna cena junadi beleži pad u Šapcu
U klanicama na području Šapca i okolnih mesta zabeležen je pad otkupne cene tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma na dominantnih 305 din/kg, prvenstveno zbog dosta dobre ponude
ove kategorije goveda protekle sedmice.
Tovna junad telesne mase preko 480 kilograma bila su skuplja tokom predposlednje sedmice jula, prvenstveno zbog slabe ponude. Naime za otkupljena grla klaničari su najčešće plaćali 350 din/kg.
Na stočnoj pijaci u Požarevcu protekle sedmice su se mogla pazariti telad, SM rase, telesne mase do 160 kilograma, po dominantnoj ceni od 550 din/kg. Za prodaju su, takođe, dovezena tovna junad, telesne mase od 350 do 480 kilograma, kod kojih je dominirao iznos od 500 din/kg. Mogle su se pazariti i krave za klanje, SM rase po dominantnoj ceni od 220 din/kg, kao i prethodne sedmice.
Otkupna cena krava za klanje, SM rase, zabeležena je u klanicama na području podrinjskog regiona, pošto je otkup najčešće obavljan za 260 din/kg, a glavni razlog bio je veoma slaba ponuda ove kategorije goveda protekle sedmice.
Dominantna otkupna cena tovne junadi, telesne mase preko 480 kilograma, iznosila je 350 din/kg u klanicama na području južnobačkom regiona.
Telad su se protekle sedmice mogla pazarit po dominantnoj ceni od 720 din/kg, na pijaci žive stoke u Kraljevu. Za tovne bikove SM rase, telesne mase preko 500 kilograma, kupci su plaćali 350 din/kg, krave za klanje SM rase 250 din/kg.
Mogle su se pazariti i priplodne junice po ceni oko 200.000 dinara po grlu. Najčešća otkupna cena teladi iznosila je 600 din/kg u klanicama na podruju Severno-bačkog regiona, dok su za otkupljene tovne bikove SM rase telesne mase preko 500 kilograma plaćali 360 din/kg u predposlednjoj sedmici jula.
Rast otkupne cene tovnih svinja u Podrinju
Rast otkupne cene tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma zabeležen je u klanicama na području podrinjskog regiona jer je dominirao iznos od 250 din/kg.
Prema izveštaju reportera STIPS iz Šapca u klanicama na području ovog grada i okoline zabeležen je rast otkupne cene prasadi, telesne mase od 16 do 25 kilograma na dominantnih 450 din/kg i tovnih svinja, telesne mase od 80 do 120 kilograma na 260 din/kg.
Na pijaci žive stoke u Pirotu došlo je do pada cene prasadi u odnosu na prethodni period, pošto je i kod grla telesne mase do 15 kilograma i kod teladi teških od 16 do 25 kilograma dominirao iznos od 450 din/kg.
U klanicama na području jablaničkog regiona evidentiran je pad otkupne cene prasadi, telesne mase od 16 do 25 kilograma, pošto je dominirao iznos od 300 din/kg. Pored prasadi klaničari su
otkupljivali i tovne svinje, telesne mase od 80 do 120 kilograma, po dominantnoj ceni od 220 din/kg.
Rast prodajne cene krmača za klanje zabeležen je u sedmici za nama na pijaci žive stoke u Kragujevcu, jer su se najčešće mogle pazariti po ceni od 190 din/kg. Za razliku od njih niža je bila cena tovnih svinja, telesne mase preko 120 kilograma, jer se prodaja ove kategorije svinja odvijala po ceni od 200 din/kg.
U klanicama na teritoriji šumadijskog regiona došlo je do pada otkupnih cena prasadi,, telesne mase od 16 do 25 kilograma (300 din/kg) i krmača za klanje (180 din/kg).
Klaničari sa područja Nišavskog regiona podigli su iznos otkupnih cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma, jer je u sedmici za nama dominirao iznos od 350 din/kg.
Na stočnoj pijaci u Leskovcu zabeležena je prodaja prasadi i tovnih svinja, a prodajne cene bile su na prošlonedeljnom nivou. Izostala je ponuda prasadi i ostalih kategorija svinja na pijaci žive stoke u Požarevcu tokom protekle sedmice. Klaničari sa područja braničevskog regiona, takođe, nisu otkupljivali prasad i ostale kategorije svinja tokom protekle nedelje.
Rast cene jagnjadi u Nišu
Reporter STIPS iz Niša protekle je sedmice zabeležio rast cene jagnjadi na pijaci žive stoke u ovom gradu. Naime dominirao je iznos od 550 din/kg. Glavni je razlog bio vrlo slaba ponuda ove
kategorije ovaca.
Niža je protekle sedmice bila otkupna cena jagnjadi u klanicama na području pčinjskog regiona, jer su odgajivači dobijali 410 din/kg. Ponuda i otkup jagnjadi bio je dosta dobar.
Na pijaci žive stoke u Loznici došlo je do rasta prodajne cene jagnjadi u odnosu na prethodni period, jer je dominirao iznos od 450 din/kg. Obim ponude i prodaje bili su dobri. Pored jagnjadi mogle su se pazariti i ovce, a cena je bila identična prošlonedeljnoj, za razliku od klanica na području ovog grada, gde je otkupna cena bila niža, pošto je dominirao iznos od 210 din/kg.
Klaničari sa područja sremskog regiona snizili su otkupnu cenu jagnjadi u poređenju sa prethodnom sedmicom. Oni su jagnjad plaćali 400 din/kg.
U klanicama na području šumadijskog regiona evidentiran je pad otkupne cene jagnjadi u odnosu na prethodni period, pošto je dominantna cena dostigla iznos od 390 din/kg. U istom period je zabeležen rast otkupne cene dviski na 210 din/kg.
Pad otkupne cene ovaca dogodio se protekle sedmice u klanicama na području podrinjskog regiona. Dominirao je iznos od 210 din/kg.
Niža je bila otkupna cena jagnjadi u klanicama na području zlatiborskog regiona, pošto je dominirao iznos od 410 din/kg.
Izvor: STIPS
Komentari