Tržište goveda, svinja, ovaca i koza na nedeljnom i mesečnom nivou bilo je varirajuće, sa sličnom ponudom i potražnjom kao i prethodnog meseca.
CENE GOVEDA
Nije bilo značajnije promene u pogledu ponude teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma tokom marta u odnosu na februar. Obim prodatih grla bio je vrlo slab. Cena je varirala u intervalu od 360 do 610 din/kg, što ukazuje na blagi rast cene na pojedinim stočnim pijacama.
Ponuda teladi HF rase bila je veoma slaba. Mogli su se pazariti na stočnoj pijaci u Somboru po ceni od 360 din/ kg.
Na stočnoj pijaci u Požarevcu su se mogla pazariti tovna junad telesne mase od 350 do 480 kilograma, a dominirao je iznos od 450 din/kg.
Ponuda tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma bila je na prošlomesečnom nivou, a najčešće se mogao pazariti po ceni od 290 do 350 din/kg.
Dominantna cena tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma iznosila je 340 din/kg.
Nije bilo promena u pogledu ponude krava za klanje SM rase u poređenju sa februarom na stočnim pijacama.
Cena krava za klanje SM rase varirala je od 150 do 250 din/kg, ali je dominirao iznos od 200 din/kg. Krave za klanje HF rase mogle su se pazariti na pijaci žive stoke u Somboru po dominantnoj ceni od 140 din/kg.
Protekle je sedmice evidentiran rast otkupne cene teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma i pad otkupne cene krava za klanje u klanicama na području zlatiborskog regiona. Otkupljenu telad plaćali su 570 din/ kg, a krave za klanje 220 din/kg. Takođe je zabeležen rast cene bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma na stočnoj pijaci u Užicu. Dominirao je iznos od 350 din/kg.
Rast prodajnih cena tovne junadi telesne mase od 350 do 480 kilograma evidentiran je tokom poslednje sedmice marta u klanicama na području zaječarskog regiona. Dominantna cena tovne junadi iznosila je 355 din/kg, a krava za klanje 230 din/kg.
U Šapcu u klanicama na području ovog grada i okolnih mesta niža je bila otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma, pošto je dominirao iznos od 330 din/kg. Klaničari sa područja srednjebanatskog regiona po višim su cenama u odnosu na prethodni period otkupljivale tovnu junad telesne mase preko 480 kilograma. Dominirao je iznos od 350 din/kg. Broj grla u ponudi i otkupljenih grla bili su dobri.
CENE SVINJA
Zabeležena je slaba do prosečne ponuda prasadi na stočnim pijacama u Srbiji proteklog meseca. Obim prodaje bio je na većini prodajnih mesta na februarskom nivou. Za prasad telesne mase do 15 kilograma kupci su najčešće trebali da izdvoje do 400 din/kg, što ukazuje na blagi pad cene u odnosu na februar.
Nastavljen je trend slabe ponude prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma, a prodaja se najčešće odvijala po ceni od 320 din/kg. Dosta je bila slaba ponuda obe kategorije tovnih svinja na piijacama žive stoke u Srbiji.
Za grla telesne mase od 80 do 120 kilograma odgajivači su najčešće dobijali od 230 do 250 din/kg, ali je dominirao iznos od 230 din/kg. Cena tovljenika telesne mase preko 120 kilograma varirala je najčešće od 170 do 220 din/kg, ali je dominirao iznos od 220 din/kg. To ukazuje na pad cene u odnosu na prethodni mesec.
Krmače za klanje mogle su se pazariti na pet stočnih pijaca uključenih u STIPS po dominantnoj ceni od 150 din/kg.
Prasad su se najčešće mogla pazariti po ceni od 430 din/kg na pijaci žive stoke u Nišu, što ukazuje na rast cene u odnosu na prethodni period. Dominantna otkupna cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma bila je viša u odnosu na prethodni period u klanicama na području jblaničkog regiona, pošto je dominirao iznos od 420 din/kg. Ponuda je bila dobra, a broj prodatih grla zadovoljavajući.
Na stočnoj pijaci u Leskovcu mogli su se pazariti prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma i tovne svinje telesne mase od 16 do 25 kilograma. Na stočnoj pijaci u Čačku je u sedmici za nama zabeležen pad prodajne cene prasadi telesne mase do 15 kilograma na 400 din/kg. Obim ponude i prodatih grla bili su na prošlonedeljnom nivou.
Otkupna cena tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma bila je niža u odnosu na prethodnu sedmicu u klanicama na području južnobanatskog regiona, pošto je dominirao iznos od 230 din/kg.
CENE OVACA i KOZA
Nastavljen je trend slabe ponude jagnjadi i tokom marta na prodajnim mestima u Srbiji uključenih u STIPS. Promet je evidentiran na četrnaest stočnih pijaca po ceni od 400 din/kg, kao i tokom prethodnog meseca.
Ponuda šilježadi i dviski bila je dosta slaba kao i prethodnih nekoliko meseci. Dviske su se mogle pazariti jedino na stočnoj pijaci u Čačku po ceni od 200 din/kg. Prodaja šilježadi odvijala se na pijacama žive stoke u Požarevcu i Smederevu po ceni od 250 din/kg i na pijaci žive stoke u Obrenovcu po dominantnoj ceni od 300 din/kg.
Što se ovaca tiče ponuda je varirala od pijace do pijace a promet se nije bitnije menjao u odnosu na februar. Ovcama se trgovalo na devet stočnih pijaca po ceni koja je najčešće varirala od 170 do 200 din/kg. To ukazuje na rast cene u odnosu na februar.
Vrlo slaba bila je ponuda jaradi tokom marta, a dominirala je cena od 300 din/kg kao i tokom februara.
U pogledu ponuda koza nije bilo promena u odnosu na prethodni period. Dominantna cena iznosila je 120 din/kg.
U klanicama na području nišavskog regiona evidentiran je rast otkupne cene jagnjadi, pošto je dostignut nivo od 400 din/ kg. U periodu od 27. marta do 2. aprila došlo je do rasta cena jagnjadi na pijaci žive stoke u Čačku. Dominirao je iznos od 380 din/kg.
Na pijaci žive stoke u Kraljevu evidentiran je rast prodajnih cena jaradi i ovaca u odnosu na prethodni period. Za jarad su kupci trebali da izdvoje 380 din/kg, a za ovce 160 din/kg.
U klanicama na području Požarevca i okolnih mesta zabeležen je rast otkupne cene šilježadi na dominantnih 250 din/kg uz prosečnu ponudu i obim otkupa.
Protekle je sedmice bila niža otkupna cena jagnjadi u klanicama na području Šapca i okolnih mesta, jer je dominirao iznos od 380 din/kg. Pad otkupne cene jagnjadi zabeležen je i u klanicama na području pirotskog regiona, pošto je dominirao iznos od 350 din/kg.
Komentari