Prikupljanje podataka o cenama, ponudi i tražnji poljoprivrednih proizvoda na pojedinim stočnim pijacama nije bilo izvodljivo, jer je Odlukom o uvođenja vanrednog stanja zbog Korona virusa zabranjen rad. Ipak oni podaci koji su bili dostupni prenosimo vam u celosti.
Cene krava, goveda, junadi, teladi, tovnih bikova
Otkupna cena tovnih bikova SM rase preko 500 kilograma bila je viša u klanicama na području nišavskog regiona, pošto je iznosila 240 din/kg. Rast otkupne cene tovne junadi preko 480 kilograma u odnosu na prethodnu sedmicu zabeležen je u klanicama na području južnobanatskog regiona. Dominirao je iznos od 210 din/kg. Obim otkupa bio je prosečan.
Možda vas zanima
Pad otkupne cene krava za klanje SM rase u odnosu na prethodnu sedmicu, zabeležen je u klanicama na području Loznice. Dominirao je iznos od 140 din/kg. U klanicama na području jablaničkog regiona vršen je otkup tovnih bikova SM rase preko 500 kilograma po ceni od 220 i krave za klanje SM rase po ceni od 150 din/kg i tovnih bikova preko 500 kilograma po istoj ceni kao u klanicama.
Cene prasadi, svinja, krmača za klanje
Na pijaci žive stoke u Smederevu došlo je do rasta cene prasadi do 15 kilograma protekle sedmice. Dominirao je iznos od 270 din/kg. Prodajne cene prasadi od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja od 80 do 120 kilograma bile su nepromenjene. Otkupne cene prasadi od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja preko 120 kilograma bile su više u nedelji za nama u klanicama na području braničevskog regiona, pošto je kod prasadi dominirao iznos od 240 duin/kg, a kod tovnih svinja iznos od 130 din/kg. Obim ponude i otkupa bio je dobar.
U klanicamana na području pčinjskog regiona zabeležen je rast otkupne cene tovnih svinja od 80 do 120 kilograma, pošto je dominirao iznos od 165 din/kg. Rast otkupne cene tovnih svinja od 80 do 120 kilograma evidentirao je reporter STIPS u klanicama na području nišavskog regiona. Dominirao je iznos od 150 din/kg.
Cene jagnjadi, jaradi, ovaca, dviski, šilježadi i koza
Na stočnoj pijaci u Smederevu evidentiran je pad cene jagnjadi na 270 din/kg. Za razliku od jagnjadi otkupna cena ovaca bila je viša u odnosu na treću nedelju marta, pošto je dominirao iznos od 170 din/kg. U klanicama na području podunavskog regiona zabeležen je rast otkupne cene šilježadi na 230 din/kg. Obim otkupa bio je prosečan. Pad cene jagnjadi u odnosu na prethodni period zabeležen je i na stočnoj pijaci u Leskovcu. Najčešće su se mogla kupiti po ceni od 280 din/kg.
Otkupna cena jagnjadi iznosila je 280 din/kg, dok kod ovaca dominirao iznos od 140 u klanicama na području Loznice. Klanice sa podrčja Šapca vršile su otkup jagnjadi po ceni od 300 din/kg. Najčešća otkupna cena jagnjadi iznosila je 260 din/kg, šilježad su plaćali 200 din/kg, a ovce 120 din/kg u klanicama na području braničevskog regiona. Na ostalim stočnim pijacama i u klanicama u Srbiji nije bilo promena u pogledu cena, ponude i tražnje jagnjadi, jaradi i ostalih kategorija ovaca i koza.
Cene lucerkinog brašna, stočnog ječma, sojine sačme
Obim ponude kukuruza tokom proteklog meseca bio je prosečan na prodajnim mestima u Srbiji uključenim u projekat STIPS-a. Situacija na tržištu pšenice, stočnog ječma i ostalih proizvoda koji učestvuju u pripremi kvalitetne stočne hrane, takođe je bila nepromenjena u odnosu na prethodnih par meseci Kukuruz se na pijacama Centralne Srbije tokom februara mogao pazariti po ceni od 18 do 24 din/kg, ali je ipak dominirao iznos od 20 din/kg.
Vojvodini je na pijacama cena kukuruza, upakovanog u džakove proteklog meseca najčešće varirala od 16,2 do 19 din/kg. Što se silosa tiče, cena je varirala od 15.5 do 19 din/kg. Prodaja pšenice upakovane u džakove od 50 kilograma se proteklog meseca na pijacama u Srbiji odvijala po ceni od 20 do 26 din/kg. U Vojvodini je dominirao znos od 21 din/kg kao i prethodnog meseca. U silosima je cena pšenice iznosila 20 din/kg. Ponuda stočnog ječma upakovanog u džakove od 50 kilograma bila je slaba kao i prethodnih nekoliko meseci.
Prodaja se na pijacama odvijala po ceni od 18.5 do 26 din/kg. Stočni ječam u rinfuzu se tokom marta mogao pazariti jedino u silosima na području Subotice, a cena je bila kao i prethodnog meseca 17 din/kg. Cena stočnog brašna je na pijacama varirala tokom marta od 18 do 21 din/kg. U maloprodajnim objektima se ovo koncentrovano stočno hranivo moglo kupiti po ceni od 18 din/kg. Što se silosa tiče ponuda je evidentirana u silosima na području Loznice po ceni od 17 din/kg. Promet suncokreta u zrnu evidentiran je na pijaci u Somboru po ceni od 29,5 din/ kg. U silosima na području Subotice dominirao je iznos od 31 din/kg.
Sojino zrno se kao i prethodnog meseca moglo pazariti jedino na pijaci u Somboru po ceni od 38.1 i Loznici po ceni od 40 din/kg. Maloprodajna cena suncokretove sačme varirala je tokom januara od minimalnih 26 do maksimalnih 44 din/kg. Prodaja sojine sačme u maloprodajnim objektima odvijala se u jedanaest gradova uključenih u STIPS. Cena se kretala u intervalu od minimalnih 60 do maksimalnih 82 din/kg. Ponuda lucerkinog sena u balama bila je na prošlomesečnom nivou. Cena je uglavnom mirovala. Kretala se od 16 do 20 din/kg na pijacama, dok se na gazdinstvima iterval cena kretao od 14 do 20 din/kg.
Komentari